Какво помага хапчета Ибупрофен: инструкции за употреба

Ибупрофенът е антипиретично, аналгетично, противовъзпалително лекарство.

Индикации за употреба са различни възпалителни процеси, причинени от действието на възпалителни простагландини. Съставът на лекарството включва две допълнителни молекули, които блокират отрицателните модификации на метаболитите на арахидоновата киселина.

На тази страница ще намерите цялата информация за Ибупрофен: пълни указания за употреба с този наркотик, средната цена в аптеки, пълен и непълен аналози на лекарството, както и признания на хора, които вече са използвали ибупрофен таблетки. Искате ли да оставите мнението си? Моля, пишете в коментарите.

Клинична и фармакологична група

Условия за отпускане от аптеките

Издаден без лекарско предписание.

Колко е ибупрофенът? Средната цена в аптеките е на нивото от 25 рубли.

Форма на издаване и състав

Таблетки Ибупрофен - кръгла, гладка, двойно изпъкнала бяла.

  • Всяка таблетка съдържа 200 mg или 400 mg активна съставка.
  • Спомагателни вещества - магнезиев стеарат, талк, лактоза, картофено нишесте, силициев диоксид колоид, повидон 25.

За 10, 20 и 100 броя на опаковка.

Фармакологичен ефект

Активното вещество на лекарството е ибупрофен, производно на фенилпропионова киселина.

Ибупрофенът е най-ефективен при възпалителни болки. С антипиретичен ефект достатъчно близък до ацетилсалициловата киселина. Подтиска адхезията на тромбоцитите, подобрява микроциркулацията и намалява интензивността на възпалението. При външно приложение Ибупрофенът под формата на мехлем има силен аналгетичен ефект, намаляващ зачервяването, сутрешната скованост и подуване.

Наркотикът е класифициран като едно от най-важните лекарства на Световната здравна организация, неговата ефективност и безопасност са изследвани и клинично тествани.

Индикации за употреба

Какво помага хапчето Ибупрофен? Основните индикации за предписване на лекарството са:

  1. Възпалително заболяване на гръбначния стълб и ставите (включително ревматична и ревматоиден артрит, деформиращ остеоартрит, анкилозиращ спондилит, подагрен артрит).
  2. Умерено или слаба болка от различен произход (включително мигрена, главоболие, миалгия, ревматични и ревматични произход, зъбобол, следоперативна болка, невралгия, първични algomenorrhea, болки в гърлото и ушите, пост-травматична болка).
  3. Синдром на треска с инфекциозни и "студени" заболявания.

Противопоказания

НСПВС от всеки производител, например, инструкциите за употреба на Ибупрофен Hemofarm не препоръчват приемането на всеки, който страда от някаква форма на алергична реакция към неговата активна съставка, аспирин. Когато тялото реагира под формата на бронхиален, ринит, анафилаксиен спазъм на НСПВС, Ибупрофен не препоръчва да се използват инструкциите за употреба.

Не го приемайте под каквато и да е форма:

  • по време на бременност;
  • след байпас;
  • при хиперреакция на организъм върху всеки компонент на агента;
  • с болести на кръвната система, свързани с нарушение на коагулацията му;
  • с вътрешни хеморагии (особено интракраниални) или подозрение за тях;
  • при заболявания на храносмилателната система, придружени от улцерация на мукозата и перфорация на язви;
  • с прогресивна бъбречна патология, особено при хронична бъбречна недостатъчност.

Възрастовите ограничения зависят от формата на лекарството. Например, спирането на децата не се дава на деца на възраст под 3 години. Възрастни форми на лекарството могат да се прилагат на деца на възраст от 6 години. Ибупрофен Акрикхин инструкции за употреба под формата на супозитории не препоръчва употребата за лечение на бебета до 3 месеца.

Приложение по време на бременност и лактация

Ибупрофенът е лекарството, което е избрано за болка и топлина по време на бременност, защото през този период от време за женското тяло е по-безопасно от повечето други аналгетици и антипиретици.

През първите 2 тримесечия на бременността не оказва неблагоприятно влияние върху развитието на плода, не провокира кървене (за разлика от аспирина) и не създава опасност от спонтанен аборт.

Ибупрофен е противопоказан през последния триместър на бременността.

Първо, лекарството потиска свиването на мускулатурата на матката. На второ място, използването му може да доведе до затваряне на Botallov канал и развитие на белодробна хипертония при детето. Трето, лекарството има свойството да блокира хормоните, отговорни за генеричния процес.

Ибупрофен по време на кърменето не влияе върху качеството и секрецията на млякото, така че може да се използва за лечение на кърмещи жени.

Инструкции за употреба

Инструкциите за употреба показват, че таблетките трябва да се поглъщат чрез измиване с вода, за предпочитане по време на или след хранене. Не вземайте повече от 4 часа.

  • Възрастни, възрастни и деца над 12-годишна възраст: в таблетки от 200 mg 3-4 пъти на ден; в таблетки от 400 mg 2-3 пъти дневно. Дневната доза е 1200 mg (не приемайте повече от 6 таблетки от 200 mg (или 3 таблетки от 400 mg) в продължение на 24 часа.
  • Деца от 6 до 12 години (с телесно тегло над 20 кг): 1 таблетка 200 mg не повече от 4 пъти дневно. Интервалът между вземането на таблетките е най-малко 6 часа.

Процесът на лечение без консултация с лекар не трябва да надвишава 5 дни. Ако симптомите продължават, консултирайте се с лекар. Не надхвърляйте посочената доза!

Странични ефекти

Има няколко странични ефекти в различните спектри на тялото, които трябва да се отбележат:

  • общи проблеми - умора и неразположение;
  • в стомашно-чревния тракт - язва и чревни нарушения, метеоризъм, диспепсия;
  • имунна функция - свръхчувствителност, астма, анафилаксия;
  • бъбречна система - дисфункция на органите, нефропатия и нефрит;
  • кръвна и лимфна система - левкопения, тромбоцитопения, анемия;
  • инфекциозна природа - менингит, ринит в присъствието на автоимунни заболявания;
  • сензорни органи - проблеми с зрението, слуха, шума, замайване;
  • сърдечно-съдова активност - подпухналост, проблеми със задържането на течности, недостатъчност;
  • ЦНС - тревожност и проблеми със съня, продължителна депресия, неврит, болка в главата, състояние на сънливост.

Спазването и отчитането на тези фактори гарантира бързо възстановяване. Информация за подготовката на ибупрофен, инструкции за употребата на таблетката, цена, рецензии, аналози са дадени за информационни цели.

свръх доза

Ако дневната доза или еднократната доза ибупрофен е превишена, се появяват следните симптоми:

  • метаболитна ацидоза;
  • кома;
  • остра бъбречна недостатъчност;
  • понижаване на кръвното налягане;
  • бърз или бавен сърдечен ритъм;
  • болка в корема, гадене, повръщане;
  • сънливост, сънливост, депресивно състояние;
  • главоболие, тинитус;
  • предсърдно мъждене и респираторен арест.

При тези условия се прилага лечение:

  • стомашен лаваж (ефективен в рамките на първия час след приемане на лекарството);
  • Активен въглен (използван за намаляване на абсорбцията на лекарства в стомашно-чревния тракт);
  • алкална напитка и принудителна диуреза;
  • симптоматична терапия (спазвайте кръвното налягане, сърдечната честота и общото състояние).

Когато се предприемат първите мерки, е необходимо да се потърси квалифицирана помощ и да се обадите на линейка.

Специални инструкции

  1. При продължителна употреба е необходимо контрол на периферната кръвна картина и функционалното състояние на черния дроб и бъбреците.
  2. Ако е необходимо да се определят 17-кетостероидите, лекарството трябва да бъде преустановено 48 часа преди теста.
  3. За да се намали рискът от развитие на нежелани реакции от стомашно-чревния тракт, трябва да се използва най-ниската ефективна доза. При появата на симптоми на гастропатия се показват внимателно проследяване, включващо езофаггастодуденоцескопия, кръвен тест с определяне на хемоглобина и хематокрит и анализ на изпражненията за латентна кръв.

По време на лечението човек трябва да се въздържа от пиене на алкохол и дейности, които изискват повишена концентрация на внимание и скорост на психомоторни реакции.

Лекарствени взаимодействия

  1. Кофеинът увеличава аналгетичния ефект на ибупрофен;
  2. При взаимодействие със блокери на обратното захващане на серотонин рискът от кървене от стомашно-чревния тракт се увеличава;
  3. При лечение с индукция на микрозомално окисляване, рискът от интоксикация се увеличава;
  4. Ибупрофен не се препоръчва при едновременно лечение с други НСПВС;
  5. При назначаване с антикоагуланти рискът от кървене се увеличава;
  6. Барбитуратите и препаратите с етанол повишават концентрацията на ибупрофен в кръвната плазма;
  7. Намалява ефектите на вазодилататорите, фуроземид и хидрохлоротиазид;
  8. Повишава активността на антиагреганти, индиректни антикоагуланти, фибринолитични лекарства, хипогликемични лекарства и инсулин, сулфонилурейни производни;
  9. При едновременното лечение с цефалоспорини честотата на хипопротромбинемия се увеличава, рискът от нефро- и хепатотоксичен ефект се увеличава;
  10. Колестирамин и антиациди намаляват абсорбцията на ибупрофен.

Отзиви

Получихме обратна връзка от хората относно лекарството за ибупрофен:

  1. Лариса. По-рано от болки в стомаха или корема използвах Нурофен чрез съвет или съвет на приятел и мен ефективност на подготовка напълно подредени. След това фармацевтът препоръчва в аптеката да вземе по-изгоден и еднакво ефективен ибупрофен. От този момент го пия от главоболие, менструални болки, зъбни болки. Агентът не ми дава странични ефекти.
  2. Игор. Ибупрофен, парацетамол и други противовъзпалителни лекарства ми помагат еднакво добре. Единствената разлика между първата и останалата е реакционната скорост. Така че, ако пиете тези хапчета, става по-добре след час. Парацетамолът се нуждае от повече време, за да действа. На цена двете лекарства са бюджетни и достъпни за всеки.
  3. Виктор. Много силно лекарство. Имаше температура от 40, треска, делириум, поставена на крака за 3 дози, но веднага стана ясно, че като бонбон не можеш да я изядеш и да лекуваш възможно най-малко с минималната доза. Той също така забелязва влиянието си върху възприятието, леко опияняващ ефект, успокоява и оставя само приятни спомени за допускане (нещо като наркотичен ефект, трудно е да се кара след приемане). Лично аз забележително ударих бъбреците и така за себе си, заключих, че трябва да се измие с много вода. Много доволен от цената и способността да заменят скъпи лекарства като терафлу или пентафлуцин. За себе си направих избор, в случая на Orvi или грипното лечение ще бъде лекувано с ибупрофен, струва си.

Намерете лоши отзиви за ибупрофен в таблетки, свещи или сироп, може би не. Лекарството се счита за ефективно и достатъчно безопасно средство.

Неговите предимства са:

  • ниска цена;
  • бърз ефект;
  • възможността да се използва за лечение на бременни жени и деца на всяка възраст;
    голям брой лекарствени форми (това ви позволява правилно да изберете минималната ефективна доза).

Като минус в прегледите обикновено се споменават наличието на противопоказания и рискът от развитие на странични ефекти, присъщи на НСПВС.

аналози

Аналозите за активната съставка са следните:

Преди да използвате аналози, консултирайте се с Вашия лекар.

Условия за съхранение и срок на годност

Лекарството се препоръчва да се съхранява на места с ниско ниво на влажност при температура, която не надвишава + 25 ° С.

Срокът на годност на таблетните форми е 3 години. Пазете се от деца!

ибупрофен

Описанието е актуално 30.07.2015

  • Латино име: Ибупрофен
  • ATX код: M01AE01
  • Активна съставка: Ибупрофен (ибупрофен)
  • производител: OAO Borisov ZMP, PAO Витамини, ZAO Фармацевтична фирма Darnitsa (Украйна), Hemofarm (Сърбия), RUE Belmedpreparaty (Република Беларус)

структура

Съставът на ибупрофен във формата свещичка включва 60 mg активно вещество, твърда мазнина.

структура таблетки: ибупрофен (200 или 500 mg), картофено нишесте, магнезиев стеарат, аерозил, ванилин, пчелен восък, хранителен желатин, азорубин. магнезиев хидроксикарбонат, пшенично брашно, повидон с ниско молекулно тегло, захароза, титанов диоксид.

В мехлем и гел активното вещество се съдържа в концентрация 50 mg / g, в суспензия - при концентрация 20 mg / ml.

Помощни съставки на гела: ибупрофен (50 mg / g), етанол, пропиленгликол, dimexide, карбомер 940, триетаноламин, нероли масло и лавандула, метил парахидроксибензоат, пречистена вода.

Спомагателни компоненти на мехлема: диметилсулфоксид, макрогол 400 и 1500.

Форма на издаване

  • мехлем Ибупрофен 5% (25 g);
  • Ибупрофен таблетки 200 и 400 mg;
  • гел Ибупрофен 5% (20 и 50 g);
  • свещи ибупрофен 60 mg;
  • Детски ибупрофен под формата на перорална суспензия (20 mg / ml 100 ml).

ATX код за суспензия, ректални супозитории, таблетки - M01AE01, за външна терапия (мехлем и гел) - M02AA13.

Фармакологично действие

Противовъзпалително, антипиретично, аналгетично.

Фармакодинамика и фармакокинетика

Ефектите на лекарството се дължат на потискането на Pg биосинтезата чрез инхибиране на COX ензима.

Потискане на агрегацията тромбоцитите. Не засяга протеините, които участват в кръвосъсирването. Няколко увеличават времето на кървене.

При външно приложение пациентът има намаляване на болката в ставите в покой и в движение; намаляване на сутрешната скованост, подуване и подпухване на ставите, повишена гъвкавост и обем на движенията на ставите.

Когато се приема перорално, той е добър (80%) абсорбира в храносмилателния тракт. Едновременното приемане с храна забавя абсорбцията, но не оказва влияние върху неговия обем. ТСмах - 2-4 часа.

Хипотермичен ефект се развива 1 час след приема. T1 / 2 - от 2 до 4 часа. Свързване с плазмени протеини - 90-99%.

В съединителната кухина прониква бавно, се задържа в синовиалната тъкан, в която се натрупва в по-голяма концентрация, отколкото в плазмата.

Постигането на противовъзпалителен ефект изисква от няколко дни до две седмици системна употреба на лекарството.

Биологичната активност е свързана със S-енантиомера.

След абсорбцията, фармакологично неактивната R-форма (около 60%) бавно се трансформира в S-форма. Продуктите от метаболизма се екскретират главно чрез бъбреците и частично с жлъчката. В чиста форма не се екскретира повече от 1% ибупрофен.

Веществото не се открива в майчиното мляко. Пълната екскреция се извършва в рамките на 24 часа.

Индикации за употреба

Ибупрофен - какво е това?

Ибупрофенът е ненаркотичен аналгетик, който принадлежи към групата на НСПВС. има изразена противовъзпалителна активност.

Тези свойства правят възможно прилагането на лекарството с топлина и болка (с ниска и средна интензивност), ревматична полимиалгия, възпалителни дегенеративни заболявания ОПР.

Ибупрофенът се включва от СЗО в списъка с най-важните.

От какво ибупрофен в таблетки?

Таблетките се предписват за:

  • възпалителни заболявания на гръбначния стълб и ставите (анкилозиращ спондилит, страдащ от подагра и ревматоиден артрит, остеоартрит и т.н.);
  • умерена болка с различна етиология (наркотикът помага при болката с менструация, при зъбобол, с главоболие, с мигрена атака, миалгия, невралгия, пост-травматична и постоперативна болка и т.н.);
  • треска на фона на инфекциозни или "студени" заболявания.

Ибупрофен: от какви са тези хапчета?

Трябва да се има предвид, че таблетките (както и други лекарствени форми) са предназначени за симптоматична терапия, намаляване на интензивността на болката и спиране на възпалението, лекарството не влияе върху прогресията на патологията.

Показания за употреба на гел и мехлем

Гел и мехлем с ибупрофен са ефективни при възпалителни дегенеративни заболявания на опорно-двигателния апарат:

  • псориатичен, страдащ от подагра и ревматоиден артрит;
  • хомеопарен периартрит;
  • остеоартрит;
  • корен синдром с остеохондроза;
  • Болестта на Бехтерев;
  • бурсит;
  • ишиас;
  • лумбаго;
  • радикулит;
  • миалгия;
  • теносиновит;
  • тендинит;
  • влошена подагра;
  • травма, която не засяга целостта на меките тъкани (разкъсване / изкълчване, изтласкване, натъртване, посттравматичен оток и т.н.).

Индикации за употреба на супозитории и сироп

Сироп и свещи Ибупрофен са лекарствени форми, които са разработени специално за използване в педиатричната практика. Те се възлагат на деца за:

  • намаляване на температурата приТОРС, детските инфекции, грипи други, придружени от хипертермия инфекциозни и възпалителни заболявания;
  • понижаване на температурата по време на реакциите след ваксинацията;
  • намаляване на интензивността на лека / умерено тежка болка (лечението може да се приложи от зъбобол и главоболие, болка в ушите или гърлото, увреждане на сухожилията, невралгия и т.н.).

Супозиториите са предназначени за деца от 3 до 24 месеца, сиропът ибупрофен се използва за лечение на деца от 3 месеца до 12 години.

Защо е използван ибупрофен под формата на инжекционен разтвор?

Инжекциите се използват за лечение на UPU при недоносени новородени.

Противопоказания

  • пълна или частична комбинация от симптоми триада на Фернандо-Видал (включително при анамнезата);
  • наличност ерозии и язви в храносмилателния канал;
  • нарушение хемостаза;
  • активен стомашно / чревно кървене;
  • тежка чернодробна недостатъчност;
  • прогресивна бъбречна патология;
  • бъбречна недостатъчност при които Clcr не надвишава 30 ml / min;
  • след CABG (аортокоронарен шунт);
  • хронични възпалителни процеси в червата;
  • потвърди хиперкалиемия;
  • Трето тримесечие на бременността;
  • свръхчувствителност.

В педиатрията се използват суспензии и супозитории от 3 месеца, таблетки - на възраст от 6 години.

Трябва да се внимава, когато се предписва ибупрофен за:

  • цироза на черния дроб, което е сложно портална хипертония;
  • гастрит;
  • колит;
  • ентерит;
  • стомашна язва / 12-дебелото черво в анамнезата;
  • нефротичен синдром;
  • отказ от сърдечна, бъбречна или чернодробна функция;
  • CHD;
  • артериална хипертония;
  • цереброваскуларни заболявания;
  • дис- или хиперлипидемия;
  • заболявания на периферните артерии;
  • присъствието на Инфекция с Helicobacter pylori;
  • тежки соматични патологии;
  • кръвни заболявания с неизвестна етиология.

Също така, с повишено внимание, лекарството се предписва на хора, страдащи от алкохолизъм, дългосрочни НСПВС, приемащи перорални GCS, SSRIs, антиагреганти и антикоагуланти, през първите 26-27 седмици от бременността, кърмещи жени.

Децата до една година от употребата на наркотика трябва да се дават само по съвет на педиатър.

Странични ефекти

Следните нежелани реакции са изброени в анотацията за орални и ректални добавки:

  • НСПВС гастро-, сухота, дразнене и / или улцерация на устната лигавица, болка в устата, панкреатит, афтозен стоматит;
  • хепатит;
  • бронхоспазъм, задух;
  • шум / звънене в ушите, загуба на слуха;
  • разширяване или загуба на яснота на визуални изображения, дразнене и сухота в очите, токсични негативни зрителни нерви, скотоми, оток на клепачите, оток на конюнктивата;
  • нервност, главоболие, безпокойство, объркване, безсъние / сънливост, замаяност, умствена и двигателна ажитация, халюцинации, депресия, асептичен менингит (рядко и предимно при пациенти с автоимунни заболявания);
  • намаляване на контрактилитета на сърдечния мускул, увеличаване на кръвното налягане, тахикардия;
    остра бъбречна недостатъчност,полиурия, нефротичен синдром, алергичен нефрит, цистит;
  • реакции на свръхчувствителност;
  • анемия, trombotsito- и левкопения, Болестта на Верлоф, агранулоцитоза;
  • повишено изпотяване.

Вероятността за зрително увреждане, развитието на стомашно-чревно / чревно кървене и улцерация на стените на храносмилателния канал се увеличава при продължително приложение на високи дози ибупрофен.

Лекарството влияе върху лабораторните резултати, а именно:

  • увеличава времето на кървене;
  • намалява серумната концентрация на глюкозата, Clcr, хематокрита и нивото хемоглобин;
  • увеличава активността чернодробна трансаминаза;
  • увеличава концентрацията креатинин в кръвния серум.

Странични ефекти от локално приложение под формата на гел / мехлем:

  • усещане за изтръпване / парене;
  • хиперемия на кожата.

При продължителна употреба на външна терапия могат да се развият системни ефекти, присъщи на всички НСПВС.

Инструкции за употреба Ибупрофен

Таблетки Ибупрофен: инструкции за употреба

Оптималната доза за деца над 12 години и възрастни е 3-4 таблетки 200 mg. За постигане на желания ефект, дозата може да бъде увеличена до 1,2 g / ден. (трябва да се разделят на 3 дози).

Когато се постигне необходимия терапевтичен ефект, дневната доза трябва да се намали до 3-4 таблетки 200 mg на ден.

Първата доза се приема сутрин преди хранене, с достатъчно количество течност (това ще позволи на лекарството да се абсорбира по-бързо в храносмилателния тракт). По-късно таблетките се приемат след хранене.

Най-високата единична доза е 400 mg (2 таблетки 200 mg), дневно - 1,2 g (не повече от 6 таблетки 200 mg в продължение на 24 часа). Не се препоръчва повторната доза да се приема по-рано от 4 часа. Без медицинска консултация лекарството трябва да се приема не повече от 5 последователни дни. Също така, е необходим съвет от специалист в случаите, в които хапчетата се използват за лечение на дете на възраст под 12 години.

Дете на възраст 6-12 години може да се дава до 4 пъти дневно за 1 таблетка. Задължително условие е теглото повече от 20 кг. Между приема на таблетките трябва да се поддържа интервал от най-малко 6 часа. Най-високата доза за тази група пациенти е 30 mg / kg / ден.

Разликите в начина на приемане на лекарства от различни производители (например ибупрофен-Белмед, ибупрофен-хемофарм или ибупрофен-дарница) не са такива.

Инструкции за свещи

Супозиториите се прилагат ректално.

При болка и треска, лекарството трябва да се дозира, като се съсредоточава върху възрастта и теглото на детето. Единичната доза варира от 5 до 10 mg / kg. Множество приложения - 3-4 r / ден. Най-високата доза е 30 mg / kg / ден.

Инструкциите за употреба за деца показват, че при пациенти с телесно тегло от 5,5 до 8 kg (3-9 месеца) трябва да се прилагат 60 mg (1 супозитория) на всеки 6-8 часа, но не повече от 3 супозитории ден. Най-високата доза при пациенти с телесно тегло от 8 до 12,5 kg (9-24 месеца) - 240 mg / ден. (4 супозитории по 60 mg всяка).

За облекчаване на треска, която е следствие от имунизацията, деца под 12-месечна възраст. трябва да се въведе 1 супозитория 60 mg и, ако е необходимо, още един след 6 часа.

Като а антипирептичен Ибупрофен свещи за деца могат да се прилагат не повече от 3 дни. договор и качество аналгетик - не повече от 5 дни. в ред.

Ако треската продължава след това, консултирайте се с лекар.

Гел Ибупрофен: инструкции за употреба

Възрастни и деца на възраст над 12 години трябва да бъдат изцедени лента от гел с дължина 4-10 см и леко да се търкат лекарството, докато се абсорбира напълно в областта на прожекцията на болката.

Повторете процедурата не по-рано от 4 часа. В рамките на един ден ибупрофен се прилага не повече от 4 пъти. Дозата зависи от необятността на болезнената зона и варира от 50 до 125 mg.

За деца от 6 до 12 години една единична доза е равна на обема на лентата с дължина на гела от 2 до 4 см. Можете да приложите наркотика не повече от 3 r / ден.

Лечението продължава от 2 до 3 седмици.

Ибупрофен маз: инструкции за употреба

Мазът се прилага външно по същия начин като гела. Лекарството се прилага на болезнено място 3 или 4 г. / ден. в рамките на 2-3 седмици. Единична доза е равна на обема на лентата от гел с дължина от 5 до 10 cm.

Как да приема Педиатричен Ибупрофен (суспензия)?

Суспендирането за деца е 3 г. / Ден. в доза от 5-10 mg / kg.

Децата до една година от наркотиците могат да се дават само според указанията на педиатър. Най-високата доза за кърмачета е 10 ml / ден. (2.5 ml на всеки 4 rd / ден).

Сироп за деца от година до 12 години дава 3 r / ден. в доза от 5 до 15 ml.

Ако болката и треската при дете 3-6 месеца са резултат от ваксинация, 5-7,6 kg телесно тегло трябва да се дава 2 r / ден. 2,5 ml от суспензията. След първата доза лекарството се повтаря не по-рано от 6 часа по-късно.

Инструкции за разтвора Ибупрофен за деца

Инжекциите на ибупрофен се прилагат изключително при недоносени деца патологиите на сърцето (по - специално, с непокрит тръбопровод за Botallo).

Лечението се извършва в отдела за интензивно лечение и под наблюдението на неонаталог. Ибупрофен IV се прилага 3 пъти на интервали от 24 часа. Дозирането се избира в зависимост от теглото на детето.

Първата доза е 10, а втората - 5 mg / kg.

Лекарството се излива бавно (за 15 минути), за предпочитане неразредено. Ако е необходимо, обемът, който трябва да се въведе, се коригира с 0.9% разтвор на NaCl (или 5% глюкоза). Останалият неизползван разтвор се изхвърля.

При определяне на обема на приложения разтвор се взема предвид общият дневен обем на определената течност.

Ако след като детето получи 1 или 2 дози, той развива ясен олигурия или анурия, следващата доза се прилага само след нормална употреба диуреза.

Ако на затрудненията е отворен и 24 часа след въвеждането на последната доза или се възобновява, е възможно да се предпише втори курс, който също се състои от 3 дози от лекарството. Ако и в този случай затварянето на канала не може да бъде постигнато, детето може да се нуждае от хирургично лечение.

свръх доза

  • коремна болка;
  • летаргия;
  • гадене / повръщане;
  • шум в ушите;
  • сънливост;
  • главоболие;
  • депресия;
  • метаболитна ацидоза;
  • кома;
  • пренапрежение;
  • брадикардия;
  • хипотония;
  • предсърдно мъждене;
  • спиране на дишането.

Лечение: извършване на стомашна промивка (целесъобразно в рамките на 1 час след приемане на лекарството), назначаване enterosorbents, принудителна диуреза, обилна алкална напитка, симптоматична терапия, чиято цел е корекция на стомашно и чревно кървене, кръвно налягане, KChR и др.

взаимодействие

Препаратите, които индуцират микрозомалното окисляване, увеличават производството на хидроксилирани активни метаболитни продукти и по този начин увеличават риска от сериозни хепатотоксични реакции. Лекарствата, които инхибират микрозомалното окисление, напротив, го намаляват.

Ибупрофенът намалява натриевата и диуретичната активност хидрохлоротиазид и фуроземид, ефикасност антихипертензивен и урикосурови лекарства (включително АСЕ инхибитори и BCCI), антитромбоцитна и противовъзпалителни ефектие ASA.

Потенциал за действие антитромбоцитни средства, индиректни антикоагуланти, фибринолитични агенти, инсулин и орални форми на хипогликемични лекарства, улцерогенно действие с кървене GCS и ISS.

Абсорбцията на лекарството се редуцира в комбинация с kolestiraminom и антиациди. подсилване аналгетичен ефект помага кофеин. В комбинация с тромболитици и антикоагуланти увеличава риска от кървене.

tsefotetan, цефтазидим, Tsefamandol, plikamitsin и валпроена киселина увеличаване на честотата на дефицита протромбиновото (коагулиращ фактор) в кръвта.

Миелотоксични лекарства допринесе за укрепване на gematotoksichnosti Ибупрофен. Подготовка на Au и циклоспорин увеличават ефекта на лекарството върху синтеза на Pg в бъбреците, в резултат на което той се увеличава нефротоксичност. На свой ред ибупрофен повишава концентрацията циклоспорин в кръвната плазма и нейната hepatotoxity.

Блокирането на лекарства за тубулна секреция повишава концентрацията на ибупрофен в кръвната плазма и намалява екскрецията.

Условия за продажба

Рецептата на латински за таблетки:

Rp.: Tab. Ибупрофен 0,2 №30.
D.S. 1 раздел. 3 r / d.

Условия за съхранение

Съхранявайте при температури до 25 градуса по Целзий.

Дата на изтичане на срока

Таблетките и суспензията са подходящи за употреба до 3 години след датата на освобождаване, гел, мехлем и супозитории - в продължение на 2 години.

Специални инструкции

при тежката патология на мускулно-скелетната система Препоръчително е да се комбинира външната терапия с пероралните форми на НСПВС.

По време на прилагането на ибупрофен е необходимо да се проследяват промените в бъбречната / чернодробната функция и картината на периферната кръв.

Когато има признаци НСПВС гастро- пациентът се нуждае от кръвен тест с брой на хематокрита и Hb, очен кръвен тест на фекалиите, езофагогастродуоденоскопия. За да се предотврати развитието гастро- Комбинирайте употребата на ибупрофен с приема на PgE препарати.

Ако е необходимо да се определи 17-CS, лекарството се анулира 48 часа преди теста.

Лицата, приемащи ибупрофен, трябва да се въздържат от всякаква дейност, която изисква висока концентрация на внимание и скорост на психически / двигателни реакции.

Трябва да се помни, че това средство за намаляване на вероятността от развитие на нежелани реакции от храносмилателната система трябва да се използва в минималната ефективна доза и възможно най-кратък курс.

Аналози на ибупрофен

Синоними (аналози на ибупрофен със същото активно вещество): Ибупрофен-Хемофарм, Nurofen, MIG 400, Ibuprom, Faspik, Solpafleks, Адвил.

Генеричните лекарствени форми за външна терапия са лекарства Dolgit, Ibalgin, Nurofen, Ибупрофен-Verte.

Ибупрофен или Нурофен - кое е по-добре?

Nurofen Лекарството е базирано на ибупрофен. Това означава, че наркотиците са генерични лекарства. Те се отличават един от друг от производителя, цената и състава на спомагателните компоненти.

Съвместимост с алкохола

Алкохолът е противопоказан по време на лечение с ибупрофен.

Ибупрофен по време на бременност и лактация

Ибупрофенът е наркотикът на избор за болка и топлина по време на бременност, защото в този период от време за женското тяло е по-безопасен от повечето други аналгетици и антипиретици.

В първите 2 тримесечия на бременността не оказва неблагоприятно влияние върху развитието на плода, не предизвиква кървене (за разлика от аспирин) и не създава опасност от спонтанен аборт.

Ибупрофен е противопоказан през последния триместър на бременността.

Първо, лекарството потиска свиването на мускулатурата на матката. На второ място, използването му може да доведе до затваряне Botallov канал и развитие белодробна хипертония детето. Трето, лекарството има свойството да блокира хормоните, отговорни за генеричния процес.

Ибупрофен по време на кърменето не влияе върху качеството и секрецията на млякото, така че може да се използва за лечение на кърмещи жени.

Отзиви за ибупрофен

Намерете лоши отзиви за ибупрофен в таблетки, свещи или сироп, може би не. Лекарството се счита за ефективно и достатъчно безопасно средство.

Неговите предимства са:

  • възможността да се използва за лечение на бременни жени и деца на всяка възраст;
  • голям брой лекарствени форми (това ви позволява правилно да изберете минималната ефективна доза);
  • ниска цена;
  • бърз ефект.

Като минус в прегледите обикновено се споменават наличието на противопоказания и рискът от развитие на странични ефекти, присъщи на НСПВС.

Коментарите на лекарите относно мехлема / гела показват, че в случай на постоперативни и пост-травматични болки, както и тези, причинени от тежка хипотермия, лекарствата, съдържащи НСПВС, са най-бързи и най-ефективни.

Въпреки това, употребата им трябва да бъде кратка и да не надвишава препоръчваната доза.

Цената на ибупрофен

Цената на ибупрофен в таблетките е 17-85 рубли. Колко са таблетките, зависи от тяхното количество в опаковката и от ценовата политика на производителя. Сироп може да бъде закупен за 60-95 рубли. Цената на ибупрофен маз е от 32 рубли, цената на гел ибупрофен е от 60 рубли. Свещите за деца струват средно 65 рубли (опаковка номер 10).

Средната цена на таблетки ибупрофен в Харков, Киев и други градове на Украйна е 16 UAH, суспендирането е 70 UAH, за мехлем и гел цената варира от 16 до 35 UAH.

Таблетки ибупрофен: инструкции за употреба

Таблетки Ибупрофен се отнася до клиничната и фармакологичната група лекарства на нестероидни противовъзпалителни средства. Те имат антипиретичен и аналгетичен ефект и се използват за намаляване на интензивността на съответните симптоми при различни патологични процеси.

Форма на издаване и състав

Таблетки Ибупрофен има светло розов или розов цвят, кръгла, двойно изпъкнала форма и гладка повърхност. Основното активно вещество на лекарството е ибупрофен, съдържанието на което в една таблетка е 200 mg. Също така включва помощни компоненти, които включват:

  • Магнезиев стеарат.
  • Картофено нишесте.
  • Колоиден силициев диоксид.
  • Пчелният восък.
  • Желатинът.
  • Азорубин като багрило.
  • Повидон с ниско молекулно тегло.
  • Натриев хидроксикарбонат.
  • Ванилин.
  • Пшенично брашно.
  • Титанов диоксид.
  • Захароза.

Таблетките се опаковат в плакат от 10 части. Картонената опаковка съдържа 1, 2 или 5 контурни клетъчни опаковки със съответния общ брой таблетки и инструкции за употребата на препарата.

Фармакологично действие

Клинико-фармакологичен ефект ибупрофен таблетки поради намаляват синтез на първични възпалителни медиатори простагландин, който е отговорен за развитието на болка, оток тъкан и треска. Намаляването на концентрацията на простагландини настъпва чрез блокиране на ибупрофен ензима циклооксигеназа (СОХ 1 и 2), която катализира реакцията на арахидонова киселина в простагландини време на развитието на възпалителния отговор.

След като хапчето вътре ибупрофен, активната съставка бързо и почти напълно се абсорбира в системното кръвообращение от лумена на тънките черва. Максималната концентрация в кръвта на ибупрофен достига 2 часа. Тя е почти равномерно разпределена във всички тъкани на тялото. Тя прониква през кръвно-мозъчната бариера в структурата на централната нервна система, а също така може да бъде погълнат в развитието на плода по време на бременност и кърмата по време на кърмене. Ибупрофен се метаболизира в черния дроб преди образуването на неактивни продукти на разпад, които се отделят от организма с урината.

Индикации за употреба

Приемащи таблетки Ибупрофен е показан в присъствието на симптоми на възпалителна реакция при различни патологии, който включва:

  • Възпалителни патология на болка в ставите и гръбначния стълб - артрит от всякакъв произход, включително инфекция, остеоартрит (дегенеративно-дистрофични патология на ставите), болка в гърба (дегенеративно заболяване на гръбначния стълб), автоимунни процеси в ставите.
  • синдром умерена болка от различен произход и локализация - мигрена (пароксизмална главоболие), зъбобол, туберкулоза (болезнена менструация), пост-травматични или следоперативна болка, невралгия (асептична възпаление на периферните нерви), миалгия (мускулна болка).
  • Синдром на треска срещу инфекциозна интоксикация с повишена телесна температура и болки в тялото, включително остра респираторна вирусна инфекция (остра респираторна вирусна инфекция).

Употребата на таблетки ибупрофен не повлиява прогресията на патологичния процес, а използването им предполага симптоматично лечение.

Противопоказания за употреба

Приемащи таблетки Ибупрофен е абсолютно противопоказан при редица патологични и физиологични състояния на тялото, които включват:

  • Свръхчувствителност на ибупрофен, както и всички напречни представители непоносимост фармакологична група нестероидни противовъзпалителни лекарства, които имат непоносимост на всички допълнителни компоненти ибупрофен таблетки.
  • Симптомът който се характеризира с патологично непоносимост към ацетилсалицилова киселина (отнася до нестероидни противовъзпалителни лекарства), развитие, полипоза, носната лигавица и бронхиална астма.
  • Патологията на различни органи на храносмилателния тракт, което включва язвени ерозивни лезии на лигавицата на стомаха или дванадесетопръстника, и се характеризира с малък игрище (ерозивен и улцерозен колит, болест на Крон, стомашна язва или дуоденална язва).
  • Гастроинтестинално кървене по време на пускане на лекарството или прехвърляне в близкото минало.
  • Възстановителен период след аорто-коронарен байпас.
  • Възпалителна патология на червата.
  • Нарушение на системата за коагулация на кръвта с нейната недостатъчност (хемофилия, хеморагична диатеза).
  • Активна патология на печенето (остър период) или тежка недостатъчност на неговата функционална активност.
  • Интракраниални кръвоизливи.
  • Бременност.
  • Възраст на детето под 6 години.

С повишено внимание, лекарството се използва при пациенти в напреднала възраст, хора с умерено изразена сърдечна, чернодробна или бъбречна недостатъчност, жени по време на кърмене. Преди да започнете употребата на таблетки ибупрофен, трябва да сте сигурни, че няма противопоказания.

Дозиране и администриране

Таблетките ибупрофен се приемат вътрешно, без да се дъвчат и пият с достатъчно вода. Средната доза за възрастни и деца е 200 mg (1 таблетка) 3-4 пъти на ден. Според показанията (изразен възпалителен процес със синдром на болката) дозата може да се увеличи до 400 mg (2 таблетки) 3 пъти на ден, а когато е необходим клиничен и терапевтичен ефект, дозата се намалява. Срокът между таблетките не трябва да бъде по-малък от 4 часа. Максималната допустима дневна доза не трябва да надвишава 1200 mg (6 таблетки). Процесът на лечение е средно 5 дни, необходимостта от удължаване се определя от лекаря. За да се намали отрицателният ефект на лекарството върху храносмилателния тракт, таблетките трябва да се приемат след хранене.

Странични ефекти

Прием на хапчета Ибупрофен може да доведе до развитие на нежелани реакции от различни органи и системи, като например:

  • храносмилателната система - гастропатия, предизвикана от действието на нестероидни противовъзпалителни лекарства, които се характеризират с гадене, повръщане периодично, тежест и болка в областта на стомаха (епигастриума област). може също така да развива загуба на апетит, пироза (парене зад гръдната кост, причинена от киселинността на стомашния сок), диария, язви на стомашната лигавица, които могат да се усложнява от стомашно-чревно кървене или перфорация язви (образуване на дупка-), сухота в устната лигавица, афтозен стоматит, улцерация на венците, хепатит (възпаление на черния дроб).
  • Нервна система - главоболие, виене на свят с прекъсвания, безсъние през нощта и сънливост през деня, раздразнителност, депресия (настроение дълъг спад), объркване, халюцинации могат да бъдат по-малко и асептична (неинфекциозни) менингит.
  • Сърдечно-съдова система - тахикардия (повишена сърдечна честота), повишено кръвно налягане (артериална хипертония), сърдечна недостатъчност.
  • Senses - загуба на слуха, шум или шум в ушите, токсично увреждане на зрителния нерв, замъглено зрение, диплопия (двойно виждане), Скотом (място в зрителното поле), сухота, дразнене на конюнктивата на очите, подуване на клепачите.
  • Кръвта и костния мозък - хемолитична или апластична анемия (анемия, свързана с повишена унищожаване или недостатъчно образуването на червени кръвни клетки в костния мозък), тромбоцитопения (намаляване на броя на тромбоцитите за единица обем на кръвта) до тромбоцитопенична пурпура.
  • Отделителната система - развитието на остра бъбречна недостатъчност, алергичен нефрит (бъбречна специфично възпаление), полиурия (увеличен обем урина), цистит (инфекции на пикочния мехур), нефротичен синдром, който е придружен от тежки генерализирани тъкани оток поради значителна загуба на плазмен протеин в урината.
  • Лабораторни параметри - повишаване на нивото на креатинин в кръвта, повишени чернодробни ензими, трансаминази (AST, ALT), което показва увреждане на хепатоцити, увеличаване на продължителността на кръвосъсирването.
  • Алергични реакции - обрив на кожата, което често се развива като уртикария (напомня ужилване), изразени в кожата сърбеж, ангиоедем (изразени мека тъкан подуване на лицето и външните полови органи), анафилактичен шок (маркирани намаляване на системното кръвно налягане и полиорганна недостатъчност ), бронхиална астма (бронхиална реакция със спазмите им и развитие на диспнея). Те също могат да развият тежки алергични реакции на кожата, ексудативна еритема мултиформе (синдром на Стивънс-Джонсън), токсична епидермална некролиза (синдром на Lyell).

Рискът от развитие на нежелани реакции се увеличава при продължителна употреба на таблетки ибупрофен. Появата на всеки от тези симптоми е основа за оттеглянето на лекарството.

Специални инструкции

Преди да започнете да приемате таблетки Ибупрофен, трябва внимателно да прочетете инструкциите за употреба на лекарството. Има няколко специални инструкции, които трябва да обърнете внимание преди да го използвате, а именно:

  • Лечението трябва да се извършва в минималната ефективна доза и малък курс, който не трябва да надвишава 5 дни.
  • В случай на продължителна употреба на таблетки ибупрофен е необходимо периодично лабораторно наблюдение на функционалната активност на черния дроб, бъбреците, коагулацията на кръвта.
  • Не се препоръчва да се споделя с други лекарства от фармакологичната група на нестероидни противовъзпалителни средства.
  • Ако е необходимо да се определи нивото на кетостероидите в кръвта, 48 часа преди теста, лекарството се анулира, тъй като приложението му може да повлияе на надеждността на резултатите.
  • Децата на възраст между 6 и 12 години могат да бъдат прилагани само под наблюдение на лекар.
  • По време на приема на лекарството се препоръчва да се въздържат от дейности, изискващи повишена концентрация на внимание и скорост на психомоторни реакции.

В аптечната мрежа таблетките ибупрофен се дават без рецепта. Ако имате нужда от повече от 5 дни (без клинично значим ефект), въпроси или съмнения, трябва да се консултирате с Вашия лекар.

свръх доза

Значителен излишък от препоръчваната терапевтична доза е съпроводен от коремна болка, гадене, повръщане, депресия, сънливост, главоболие, тинитус, повишен сърдечен ритъм. В този случай се измиват стомаха, червата, чревните сорбенти (активен въглен) и симптоматичната терапия. За днешна дата няма специален антидот.

Аналози на таблетки ибупрофен

Подобно на основната активна съставка и терапевтичния ефект за таблетките ибупрофен е нурофен.

Условия за съхранение

Срокът на годност на таблетките ибупрофен от момента на тяхното производство е 3 години. Те трябва да се съхраняват при температура на въздуха не по-висока от + 25 ° C на място, недостъпно за деца.

Средна цена

Средната цена на 10 таблетки ибупрофен в аптеките в Москва варира между 38-43 рубли.

Инструкции за употреба Ибупрофен

От тази медицинска статия можете да се запознаете с лекарството ибупрофен. Инструкциите за употреба ще обяснят в кои случаи можете да приемате лекарството, от какво помага, какви са индикациите за употреба, противопоказанията и страничните ефекти. Анотацията съдържа формата на препарата и неговия състав.

В статията, лекари и потребители могат да оставят само реални отзиви за Ибупрофен, от които можем да научим дали лекарството помага за облекчаване на болка и възпаление при деца и възрастни. В инструкциите са изброени аналозите на ибупрофен, цените на лекарството в аптеките, както и употребата му при бременност.

Ибупрофенът е антипиретично, аналгетично, противовъзпалително лекарство, принадлежащо към групата на НСПВС.

Форма на издаване и състав

Представени са следните форми на препарата:

  1. мехлем Ибупрофен 5% (25 g);
  2. гел 5% (20 и 50 g);
  3. Ибупрофен таблетки 200 и 400 mg;
  4. свещи 60 мг;
  5. Детски ибупрофен под формата на перорална суспензия или сироп (20 mg / ml 100 ml);
  6. ефервесцентни таблетки Ибупрофен - Hemofarm.

Съставът на препарата под формата на супозитории включва 60 mg активно вещество, твърда мазнина.

Състав на ибупрофен в таблетки: 200 или 500 mg активен ингредиент.

В маз и гел активното вещество се съдържа в концентрация 50 mg / g в суспензия в концентрация 20 mg / ml.

Фармакологични свойства

Активното вещество на лекарството е ибупрофен, производно на фенилпропионова киселина. Лекарството е най-ефективно при възпалителни болки. С антипиретичен ефект достатъчно близък до ацетилсалициловата киселина. Подтиска адхезията на тромбоцитите, подобрява микроциркулацията и намалява интензивността на възпалението.

При външно приложение на мехлема има силен аналгетичен ефект, намалявайки зачервяването, сутрешната скованост и подуване. Наркотикът е класифициран като едно от най-важните лекарства на Световната здравна организация, неговата ефективност и безопасност са изследвани и клинично тествани.

Какво помага на ибупрофен

Указанията за употреба включват:

  • е предназначен за симптоматична терапия, намалявайки болката и възпалението по време на употреба, прогресията на заболяването не е засегната;
  • възпалителни заболявания на ставите и гръбначния стълб (включително ревматоиден артрит, анкилозиращ спондилит, остеоартрит, подагрен артрит);
  • фебрилен синдром с "настинки" и инфекциозни заболявания;
  • умерена болка на различни етиологии (включително главоболие, мигрена, зъбобол, невралгии, миалгии, постоперативна болка, посттравматична болка, първична algomenorrhea).

Инструкции за употреба

Ибупрофен се приема след хранене вътре.

таблетки

Определете деца над 12 години и възрастни, болни вътре, 3-4 пъти на ден. За да се получи бърз терапевтичен ефект, дозата на лекарството може да бъде увеличена до 400 mg (2 таблетки) 3 пъти на ден. Освен това, дневната доза от ибупрофен се редуцира до 600-800 mg. Сутринната доза трябва да се приема преди хранене, измита с вода (за по-бързо усвояване на лекарството).

Останалите дози се консумират през деня след хранене. Максималната допустима дневна доза е 1200 mg (не повече от 6 таблици за 24 часа). Повтарящата се доза трябва да се приема не по-често, отколкото след 4 часа. Продължителността на употребата на таблетките е не повече от 5 дни.

Децата от 6 до 12 години се разпределят на 1 маса. не повече от 4 пъти на ден. Използвайте ибупрофен е възможно само ако теглото на детето е повече от 20 кг. Интервалът между приемането на лекарството трябва да бъде най-малко 6 часа (дневната доза не е по-голяма от 30 mg / kg).

За деца на възраст от 12 години и възрастни пациенти, лента с гел 4-10 см дълга се нанася върху засегнатата област и се втрива със светлинни движения, докато се абсорбира. Повторното използване на ибупрофен е възможно само след 4 часа и не повече от 4 пъти на ден. За деца от 6 до 12 години се прилага лента от гел с дължина 2-4 cm (не повече от 3 пъти на ден) в областта на лезията. Продължителността на лечението е 2-3 седмици.

окачване

Режимът на дозиране се определя индивидуално в зависимост от тежестта на клиничните прояви на заболяването. За възрастни еднократна доза, приемана ректално или през устата, е 200-800 mg, с честота 3-4 пъти дневно. Максималната дневна доза е 2,4 г. За деца 20-40 мг / кг телесно тегло на ден в няколко дози. Продължителността на външната употреба на лекарството е 2-3 седмици.

свещи

Супозиториите се използват ректално. С треска и болка дозата зависи от възрастта и телесното тегло на детето. Една доза ибупрофен е 5-10 mg / kg телесно тегло 3-4 пъти на ден. Максималната дневна доза не трябва да надвишава 30 mg / kg телесно тегло на ден.

Деца на възраст 3-9 месеца (с телесно тегло от 5,5 kg до 8,0 kg) се предписват 1 supp. (60 mg) 3 пъти на ден, с интервал от 6-8 часа. Максималната доза е не повече от 180 mg на ден. Деца на възраст от 9 месеца до 2 години (с телесно тегло от 8,0 kg до 12,5 kg) се предписват 1 supp. (60 mg) 4 пъти на ден, с интервал от 6 часа.

Максималната доза на лекарството е не повече от 240 mg на ден. При постмунизационна треска, деца под 1-годишна възраст се предписват 1 суп., След 1 година - допълнително още една суп. за 6 часа. Продължителността на терапията зависи от целта на лекарството.

Страничен ефект

  • анафилактичен шок;
  • анемия (включително хемолитична, апластична);
  • сухота и дразнене на очите;
  • объркване на съзнанието;
  • зрително увреждане: токсично увреждане на оптичния нерв, замъглено зрение или двойно виждане
  • анафилактоидни реакции;
  • повишено кръвно налягане;
  • ангиоедем;
  • левкопения;
  • тромбоцитопения и тромбоцитопенична пурпура;
  • кожен обрив (обикновено еритематозен или уртикария);
  • агранулоцитоза;
  • виене на свят;
  • сърбеж;
  • тахикардия;
  • главоболие;
  • нервност и раздразнителност;
  • Загуба на слуха: загуба на слуха, звънене или тинитус;
  • треска;
  • халюцинации;
  • болка в устата;
  • улцерация на лигавицата;
  • сърдечна недостатъчност;
  • алергичен нефрит;
  • задух;
  • психомоторна възбуда;
  • едем на конюнктивата и клепачите (алергичен генезис);
  • депресия;
  • дразнене или сухота на устната лигавица;
  • НСПВС гастропатия (коремна болка, гадене, повръщане, киселини в стомаха, загуба на апетит, диария, подуване на корема, запек, рядко - язви на стомашно-чревната лигавица, които в някои случаи са усложнени чрез перфорация и хеморагия);
  • бронхоспазъм;
  • сънливост;
  • тревожност;
  • безсъние;
  • алергичен ринит;
  • повишено изпотяване.

Противопоказания

Съгласно инструкциите, ибупрофен не се предписва за:

  • Амблиопия.
  • Ексварбация на пептична язва на стомашна или дуоденална язва и улцерозен колит.
  • Свръхчувствителност към лекарството.
  • Оток.
  • Дефицит на глюкоза-6-фосфат дехидрогеназа.
  • III триместър на бременността.
  • Сърдечна недостатъчност.
  • Хемофилия.
  • Болести на оптичния нерв и нарушено цветно зрение.
  • Антикоагулация.
  • Патология на вестибуларния апарат.
  • Левкопения.
  • Артериална хипертония.
  • Аспирин аспирин.
  • Изразени нарушения на функцията на бъбреците или черния дроб, както и цироза с портална хипертония.
  • Скотом.

Задайте с повишено внимание, когато:

  • Ентерит.
  • Съпътстващи заболявания на черния дроб и бъбреците.
  • Колит.
  • Хронична сърдечна недостатъчност.
  • Деца до 12 години.
  • Гастрит.
  • С диспептични симптоми преди лечението.
  • Веднага след операцията.

При употребата на ибупрофен е необходимо систематично проследяване на модела на периферната кръв, както и чернодробната и бъбречната функция. Децата до една година от употребата на наркотика трябва да се дават само по съвет на педиатър.

Специални инструкции

Лечението с лекарството (под формата на таблетки) трябва да се извършва при най-ниската ефективна доза, кратък курс. При продължителна терапия се изисква да се следи функционалното състояние на бъбреците и черния дроб, както и картината на периферната кръв.

Ако има признаци, гастро- трябва внимателен контрол, включително и пълна кръвна картина на хемоглобин провеждане езофагогастродуоденоскопия, фекална тест за окултни кръвоизливи. По време на периода на лечение, приемането на етанол не е желателно. Гелът не трябва да се прилага върху увредени лигавици (избягвайте контакт с очите), кожа или отворена повърхност на раната.

След прилагане на лекарството, оклузивната превръзка не трябва да се прилага. След като използвате гела, трябва внимателно да измиете ръцете си. Пациентите трябва да се въздържат от всякаква дейност, изискваща повишена концентрация на внимание, моторни и психически реакции.

Лекарствени взаимодействия

Не се препоръчва едновременното приемане на ибупрофен с ацетилсалицилова киселина и други НСПВС. При едновременното приложение на ибупрофен намалява възпалителни и антитромбоцитна ефект на ацетилсалицилова киселина (може да се увеличи честотата на остра коронарна недостатъчност при пациенти, получаващи антиагреганти като ниска доза ацетилсалицилова киселина, след като започне като ибупрофен).

В назначаването на антикоагулантна и тромболитични средства (алтеплаза, стрептокиназа, урокиназа) да увеличи риска от кървене. Едновременно лечение с инхибитори на обратното захващане на серотонин (циталопрам, флуоксетин, пароксетин, сертралин) увеличава риска от сериозни стомашно-чревни кръвоизливи.

При бременност и торакално хранене

Ибупрофенът е лекарството, което е избрано за болка и топлина по време на бременност, защото през този период от време за женското тяло е по-безопасно от повечето други аналгетици и антипиретици.

През първите 2 тримесечия на бременността не оказва неблагоприятно влияние върху развитието на плода, не провокира кървене (за разлика от аспирина) и не създава опасност от спонтанен аборт. През последния триместър на бременността приемането на лекарството е противопоказано.

Ибупрофен по време на кърменето не влияе върху качеството и секрецията на млякото, така че може да се използва за лечение на кърмещи жени.

Аналози на лекарството Ибупрофен

Пълните аналози в състава са:

  1. Арт рок.
  2. Адвил.
  3. Brufen.
  4. Bonifen.
  5. Бурана.
  6. Brufen retard.
  7. Долгит.
  8. De-Block.
  9. Детски мотрин.
  10. Ibutop.
  11. Ibufen.
  12. Ipren.
  13. Ibuprom.
  14. Ибупрофен Ланахер (Nycomed, Verte, Hemofarm).
  15. Ibusan.
  16. MIG.
  17. Нурофен.
  18. Solpafleks.
  19. Pede.
  20. Faspik.

В аптеките цената на ибупрофен (Москва) е 35 рубли за 50 таблетки от 200 мг. Тръба с гел или мехлем 50 грама струва 90 рубли. Цената на суспензията е 68, супозитории (10 бр.) - 66 рубли.

Може Също Да Харесате

Охлади окото какво да прави и как да се лекува

Очите на човек са неговият основен орган на възприемане на света около него. Но тялото е едно от най-уязвимите. Очите разглезени от дълго гледане на телевизия или от дълго седи пред компютъра, от изсушаване, те са податливи на инфекциозни заболявания, на окото може да се отпуснете или може да се получи малко чуждо тяло, което ще го накара да възпалението.

Най-добрите лекарства за повишаване на имунитета при възрастни

Здравейте всички! Днес ще се върнем отново на темата за повишаване на имунитета. Вече говорихме за това в статия за прополиса "ТУК", за полезните билки "ТУК", за борбата срещу настинките "ТАМ".