Парацетамол: ръководство за употреба за възрастни и деца

Парацетамол е един от най-често срещаните аналгетични и антипиретични лекарства. Той е част от много различни лекарства - аналгетици и редица лекарства, използвани за настинка.

Ефективно понижава температурата и премахва синдрома на болката. В допълнение, тя се справя добре с главоболие, зъбни, менструални болки, симптоми на невралгия. Основното предимство на лекарството е ниска токсичност.

Както е определено от СЗО, тя се счита за едно от най-безопасните и най-ефективни лекарства и се използва широко за лечение на деца.

Клинична и фармакологична група

Аналгетик-антипиретик. Има аналгетичен, антипиретичен и слаб противовъзпалителен ефект.

Условия за отпускане от аптеките

Издаден без лекарско предписание.

Колко струва Парацетамол в аптеките? Средната цена е на ниво от 10 рубли.

Форма на издаване и състав

Предлагат се следните дозирани форми на парацетамол:

  • Таблетки: бели с kremovatam или бял, Valium, с отвора и фаска (10 броя в контура на клетъчна или bezgyachakova опаковане; 2 или 3 в купчина от картонени опаковки.)
  • Ректалните супозитории деца торпедо от бял до жълт или kremovatam бяла (5 броя в опаковки клетъчна контур 2 в купчина от картонени опаковки.);
  • Сироп (100 ml във флакони, 1 бутилка в картонена кутия);
  • Суспензия за орално приложение (100 ml в бутилки от тъмно стъкло с дозаторна лъжица в комплекта, 1 комплект в картонена кутия).

1 таблетка съдържа:

  • Активно вещество: парацетамол - 200 или 500 mg;
  • Спомагателни компоненти: лактоза (млечна захар), стеаринова киселина, картофено нишесте, желатин.

В 5 ml сироп съдържа:

  • Активно вещество: парацетамол - 24 mg;
  • Допълнителни компоненти: вода, натриев бензоат, ароматизатори, рибофлавин, етилов алкохол, пропилей гликол, натриев цитрат тринатриева лимонена киселина, сорбитол, захар.

В 5 ml от суспензията се съдържа:

  • Активно вещество: парацетамол - 120 mg;
  • Помощни вещества: пречистена вода, ароматизиращи оранжево и ягоди, сорбитол хранителни (сорбитол), глицерол (глицерин), захароза (захар), пропилей гликол, метил парахидроксибензоат (Нипагин), гума ксантанови (ксантанова гума), Avicel RC-591 (микрокристална целулоза, кармелоза натрий).

В 1 супозитория съдържа:

  • Активно вещество: парацетамол - 100 mg;
  • Спомагателни компоненти: основа на твърда мазнина.

Фармакологичен ефект

Парацетамол принадлежи към лекарствата от групата на аналгетиците-антипиретици, т.е. аналгетици и антипиретици. В допълнение към аналгетичния и антипиретичния ефект, лекарството също има лек противовъзпалителен ефект.

Механизмът на фармакологичното действие на парацетамол е свързан със способността му да забавя синтеза на простагландини и да въздейства върху центъра на терморегулацията в хипоталамуса. Когато се използва лекарството, максималната концентрация на лекарството в кръвната плазма се наблюдава след 10-60 минути.

Индикации за употреба

Какво помага? Парацетамол се предписва за симптоматично лечение на болков синдром с лека или умерена тежест, различен произход и локализация.

Най-честата индикация за началото на приема на това лекарство обаче е повишаване на температурата на тялото (хипертермия) на фона на катаралните и вирусни заболявания, както и болка в костите и мускулите на грипа и други остри респираторни вирусни инфекции.

Болести и патологични състояния, при които се препоръчва ацетаминофен:

  • невралгия;
  • треска, неопределен генезис;
  • ишиас;
  • артрит;
  • зъбобол;
  • главоболие (включително мигрена);
  • артралгия (болка в ставите);
  • миалгия (мускулна болка);
  • алгодисменорея (болезнени периоди).

Противопоказания

Противопоказанията включват:

  • индивидуална свръхчувствителност (свръхчувствителност) към активното вещество;
  • "Аспиринова триада" (комбинация от непоносимост към НСПВС, бронхиална астма и повтаряща се полипоза на носа и парасаналните синузи);
  • възпалителни заболявания, ерозия и язви на стомашно-чревния тракт;
  • стомашно-чревно кървене;
  • изразена функционална бъбречна недостатъчност;
  • диагностицирана хиперкалиемия;
  • възраст до 6 години за приемане на таблетки;
  • след коронарния артериален байпас присаждане.

Специална грижа при приемане на това лекарство трябва да се наблюдава при следните заболявания и патологични състояния:

  • хроничен алкохолизъм и алкохолно увреждане на черния дроб;
  • исхемична болест на сърцето и хронична сърдечна недостатъчност;
  • цереброваскуларно заболяване;
  • лезии на периферните артерии;
  • бъбречна и чернодробна недостатъчност.

При диабет не се препоръчва приемането на парацетамол под формата на сироп.

Употреба по време на бременност и кърмене

Ако трябва да използвате по време на бременност и лактация (кърмене), трябва внимателно да прецените очакваната полза от терапията за майката и потенциалния риск за плода или детето.

  1. Парацетамолът прониква в плацентарната бариера. Към днешна дата не е имало неблагоприятен ефект на парацетамол върху плода при хората.
  2. Парацетамол се екскретира в кърмата: съдържанието на мляко е 0,04-0,23% от дозата, взета от майката.

В експериментални проучвания не са установени ембриотоксични, тератогенни и мутагенни ефекти на парацетамол.

Дозировка и начин на приложение

Инструкциите за употреба показват, че таблетките парацетамол се предписват перорално.

  1. Възрастни и деца над 15-годишна възраст получават единична перорална доза от 500 mg; максималната единична доза е 1000 mg. Максималната дневна доза е 4000 mg.
  2. Възраст над 12 години (с телесно тегло над 40 кг) еднократна доза от 500 мг, максималната дневна доза 2000-4000 мг.
  3. На възраст от 9-12 години (телесно тегло до 40 кг), доза от 500 мг, максималната дневна доза от 2000 мг.
  4. Деца от 6 до 9 години (с телесно тегло 22-30 kg: еднократна доза зависи от теглото на детето и е 250 mg, максималната дневна доза от 1000-1500 mg.

Препоръчваният интервал между дозите на лекарството е 6-8 часа (не по-малко от 4 часа).

Продължителността на лечението е не повече от 3 дни като антипиретично средство и не повече от 5 дни като упойка.

Необходимостта от продължаване на лечението с лекарството се определя от лекаря.

Странични ефекти

Действието на лекарството в нарушение на инструкциите, дозирането провокира странични ефекти. Предозирането може да причини:

  • дисфункция на черния дроб или бъбреците;
  • обриви, зачервяване, уртикария. Алергията към наркотици най-често има такива външни прояви;
  • болка в корема. Стомахът реагира така, че неправилно приемане или излишък на дозата;
  • сънливост, искам да спя. Причината за това състояние е ниското налягане;
  • рязък спад на нивото на глюкозата, хемоглобина в кръвта.

Ако дозата е нарушена или неподходяща, незабавно се обадете на линейка.

свръх доза

При продължителна употреба на таблетки в големи дози пациентът бързо развива симптоми на предозиране, които клинично се проявяват под формата на увеличаване на описаните по-горе нежелани реакции и развитие на чернодробна недостатъчност.

Ако случайно поемете голям брой таблетки, пациентът трябва да изплакне стомаха колкото е възможно по-скоро и да го достави в болницата. Ако е необходимо, се извършва симптоматично лечение. Антидотът на парацетамол е Н-ацетилестеин, той се прилага орално или интравенозно.

Специални инструкции

При продължителна употреба на парацетамол е необходимо мониториране на модела на периферната кръв и функционалното състояние на черния дроб.

Внимание се прилага при пациенти с увредена чернодробна и бъбречна функция, с доброкачествена хипербилирубинемия, както и при пациенти в старческа възраст.

Той се използва за лечение на синдром на предменструалното напрежение в комбинация с пабабром (диуретично, ксантиново производно) и мепирин (блокера на хистамин Н1 рецептора).

Лекарствени взаимодействия

При едновременно прилагане:

  1. активираният въглерод намалява бионаличността на парацетамол.
  2. с урикосурик означава, че тяхната ефективност намалява.
  3. с диазепам е възможно намаляване на екскрецията на диазепам.
  4. с карбамазепин, фенитоин, фенобарбитал, примидон намалява ефективността на парацетамол, което се дължи на повишения метаболизъм (процесите на глюкуронизация и оксидация) и екскрецията от организма. Представени са случаи на хепатотоксичност при едновременно прилагане на парацетамол и фенобарбитал.
  5. в продължение на по-малко от 1 час след прилагане на парацетамол е възможно намаляване на абсорбцията на парацетамол.
  6. ламотрижин умерено повишава екскрецията на ламотрижин от организма.
  7. с антикоагуланти е възможно леко или умерено увеличение на протромбиновото време.
  8. с антихолинергични средства е възможно намаляване на абсорбцията на парацетамол.
  9. с перорални контрацептиви, екскрецията на парацетамол от тялото се ускорява и неговият аналгетичен ефект може да намалее.
  10. с метоклопрамид, е възможно да се увеличи абсорбцията на парацетамол и да се повиши концентрацията му в кръвната плазма.
  11. с пробенецид е възможно намаляване на клирънса на парацетамол; с рифампицин, сулфинпиразон - е възможно да се увеличи клирънса на парацетамол поради увеличаване на метаболизма му в черния дроб.
  12. с индуктори на микрозомални чернодробни ензими, агенти, които имат хепатотоксичен ефект, съществува риск от засилване на хепатотоксичния ефект на парацетамол.
  13. С етинил естрадиол, парацетамолът се абсорбира от червата.
  1. Представени са случаи на токсични ефекти на парацетамол, когато се използват с изониазид.
  2. Има съобщения за възможността за повишаване на миелодепресивния ефект на зидовудин, когато се използва едновременно с парацетамол. Описан е случай на тежко токсично увреждане на черния дроб.

Отзиви

Взехме някои отзиви за хората, които са употребявали наркотиците Paracetamol:

  1. Игор. Парацетамолът винаги е с мен, аз често съм на път, работата е свързана с пътуване и това лекарство е постоянно налично в автомобилния комплект. Той ме спаси много пъти. Приемам го с главоболие и зъбобол, със студ. Добрата температура, бързо подобрява благосъстоянието и за разлика от аспирина няма вредно въздействие върху стомаха. Той е доста евтин и се продава във всяка аптека.
  2. Маргарита. На проблема с кожата знам от първа ръка. Лекувам акнето с болт, който правя на базата на парацетамол и борна киселина. В комбинация тези лекарства напълно облекчават възпалението, премахват зачервяването и изсушават обрива. Чух, че много добри таблетки отстраняват зъбобол и стомашни спазми с менструация.
  3. Саша. Таблетката Парацетамол и не се нуждаят от допълнително лекарство за температурата и всички тези прахове, които влиза, само глупости, разредени с всякаква допълнителна химия, за да продават по-скъпи. Всички тези Нурофенс, Терафлу и др. Пийте чист парацетамол и ще има щастие и здраве.

аналози

Парацетамолът има много аналози, съдържащи същото активно вещество. Те се произвеждат от много фармацевтични компании под различни марки. Тук даваме само някои аналози на парацетамол:

  • Atsetofen
  • Aminadol
  • Aminofen
  • Apamid
  • Apanol
  • Biotsetamol
  • Valadol
  • Valorin
  • Deminofen
  • Dolamin
  • Metamol
  • Mialgin
  • Paramol
  • Panadol Junior
  • Pirinazin
  • Tempramol
  • Febridol
  • Hemtsetafen
  • Tselifen
  • Efferalgan

Преди да използвате аналози, консултирайте се с Вашия лекар.

Кое е по-добро: Парацетамол или Ибупрофен?

Ибупрофенът (Nurofen) има по-широк спектър на действие и по-благоприятно, в сравнение с парацетамол, влияе върху температурната крива. Ефектът от прилагането му е по-бързо (в рамките на 15-25 минути) и се съхранява по-дълго (до 8 часа), в допълнение, лекарството се счита за по-малко вредни и по-малко вероятно да предизвика алергични реакции. Ибупрофен, по-добър от неговия контрагент, премахва критично високата температура. Многократно (за контрол на хипертермия) се използва много по-рядко от парацетамол.

Силата на антипиретичното действие е сравнима, но ибупрофенът, в допълнение към анестетичното и антипиретичното действие, също ефективно премахва възпалението в периферните тъкани. Това се дължи на факта, че парацетамолът действа главно в централната нервна система и ибупрофен - потиска синтеза на Pg не толкова в централната нервна система, колкото в възпалените периферни тъкани. Тоест, при изразено периферно възпаление, изборът трябва да бъде направен в полза на Нурофен и други лекарства на базата на ибупрофен.

В отговор на въпроса "Какво да изберем, парацетамол или нурофен?" Лекарите препоръчват да се започне лечение на малки деца с монотерапия с ибупрофен. Ако трябва спешно да намалите температурата, можете да използвате някое от лекарствата. Последващото лечение трябва да бъде съгласувано с лекаря. Трябва да се отбележи, че супозиториите с ибупрофен са противопоказани при деца с тегло до 6 кг и суспензия за деца до 3 месеца.

Условия за съхранение и срок на годност

Лекарството във всякакви дозирани форми се освобождава без назначаването на лекар. Срокът на годност на Парацетамол е:

  • Супозитории - 2 години при температура до 15 ° C;
  • Таблетки - 3 години при температура до 25 ° C;
  • Сироп, разтвор за перорално приложение и суспензия - 2 години при температура до 25 ° С.

Какво помага на парацетамол

Парацетамолът е популярно фармакологично лекарство, което има антипиретични и други медицински способности. Широката гама от дейности, удобната фармакологична форма, ниската цена правят наркотика популярен сред всички сегменти от населението. Много хора питат какво помага на парацетамол. Притежавайки уникални фармакологични свойства, този наркотик се бори с много здравословни проблеми. За да разберете кога и как да дадете инструмент на деца, възрастни, си струва да знаете механизмите на неговия ефект, начините на екскреция, индикация и противопоказание за употребата.

Фармакологично действие на лекарството

За да разберете как действа Парацетамол, трябва да изучите неговите фармакологични принципи на работа. Препаратът се абсорбира напълно от лигавицата на храносмилателната система. Максималната кръвна концентрация в кръвта след приемане се достига след 40 минути.

Лекарството по време на поглъщането инхибира производството на простагландини. Тези вещества се произвеждат при възпалителни процеси от всякакъв характер, предизвикват появата на треска и болка. Най-често това състояние причинява настинка. Лекарството лесно повлиява невроните, така че ефективно премахва болката. В комбинация с противовъзпалителни способности лекарството има широк спектър от приложения.

Показания за парацетамол

Лекарите предписват хапчета като антипиретични, противовъзпалителни и аналгетични. Детето се препоръчва за кърмене парасетамол за зъби, възпаление в устната кухина. Употребата на лекарството е възможна в различни фармакологични форми: орални таблетки и капсули със специално покритие, разтворим ефервесцентен, сироп и суспензия, супозитории (бебешки парацетамол), инжектиране. Навсякъде същият състав се различава само в съдържанието на активното вещество. Можете да вземете лекарството с:

  • повишена температура;
  • болка в зъбите и венците;
  • месечно;
  • главоболие;
  • пъпки и акне;
  • махмурлук.

Парацетамол от температурата

Таблетът ефективно и бързо намалява температурата. Всеки лекар ще каже, че за да се намали температурата по-ниска от 37,5, не се препоръчва. Това е симптом на възпалителния процес, реакцията на борбата с естествените сили на имунитета срещу вируси, бактерии и други патогени. Но ако възрастен лесно толерира такова състояние, болката и неразположението предизвикват много проблеми за детето и родителите му. Затова искам да му помогна. Веществото е под формата на свещи, сиропи, таблетки.

Ако температурата на бебето е от 3 месеца, педиатърът препоръчва използването на свещи с доза от 50 mg преди или след хранене. Рецепция - 4 пъти с равни интервали за един ден. На възраст от 3 месеца до една година, използвайте свещи с доза от 100 mg или детски сироп. В тази форма агентът бързо намалява топлината. На възраст от 1 до 6 години дозата е 200 mg наведнъж, 6-12 години - еднократна доза до 500 mg. Между методите на парацетамол периодично се чете температурата. При липса на топлина лекарството трябва незабавно да бъде спряно, тъй като няма достатъчно противовъзпалителни, антивирусни способности.

Когато възрастни с висока температура приемат лекарството, за да успокоят топлината и болката не повече от 5 пъти на ден. Единичен максимум - 500 mg активно вещество под формата на сироп, инжекции. Популярността е комбинация от аспирин и парацетамол. Но не се пристранявайте към такъв инструмент. Аспиринът има отрицателен ефект върху горните части на храносмилателния канал, така че често се появяват проблеми със стомаха след прием.

С зъбобол

Парацетамолът може да облекчи болката в възпалителните процеси на устата, венците и пародонция. Възрастни: 1 таблетка с доза от 0,5-1 грама не е повече от 5 пъти на ден. Бебета от 3 години в чесалка за зъби и температурата се повишава през този период парацетамол даде свещ или специален сироп с еднократна доза от не повече от 100 мг. Лекарството няма да излекува зъбите и да оставите болката само за няколко часа, така че да се реши проблема трябва да посетите офис зъболекар.

От болка с менструация

Месечно при много жени се придружават от силни болки в усещането за дискомфорт. За облекчаване на спазмите по време на менструация медиците препоръчват използването на нестероидни противовъзпалителни средства. Популярни сред тях е парацетамол. Ако чувствата са много силни, увеличете дозата. Не яжте повече от 8 таблетки на ден. В този случай има свръхдоза с всички последствия.

Парацетамол за главоболие

Главоболие, мигрена се оттеглят преди парацетамол. За да се облекчи състоянието, възрастните приемат наведнъж до 500 mg активно вещество под формата на таблетки. Ако дневната доза превишава 4 грама от лекарството, ще се появят нежелани реакции, отравяния и влошаване на здравето. За да се случи това, струва си да прочетете рецептата в детайли.

Лекарството може ефективно да облекчи усещанията за болка на главата с различна природа и сила, но не повече от 4 последователни дни. След това простагландините ще свикнат да приемат лекарството и анестетичният ефект няма да дойде.

От акне и акне

Таблетката парацетамол при външно приложение бързо ще премахне акне, акне. За да направите това, е достатъчно да се смила препарата, добавете вода и подгответе овесена каша. Нанесете това средство в засегнатата зона за 5 минути. През този период тя ще премахне зачервяването и възпалението от пъпа. През деня трябва да направите 4 такива процедури. Лекарството помага за отстраняването на акнето след няколко дни.

За да се премахне болката, спазми на главата, за премахване на общото състояние на корупция след пиене алкохол може да вещество парацетамол. Той няма отрицателен ефект върху стомаха (за разлика от аспирина), така че не предизвиква появата на гадене или киселини. Единният прием е до 500 mg от лекарството, дневната норма не трябва да надвишава 4 грама.

Колко дълго може да помогне парацетамол

Парацетамолът бързо влиза в кръвта, абсорбира се от горната част на храносмилателния тракт. Максималната концентрация след приемане настъпва за 40 минути. Децата са съборени от свещи. Такава фармакологична форма, особеностите на метаболизма на организма на детето и свойствата на кръвоснабдяването на мускулатурата на ануса насърчават поглъщането на кръв в кръвта след 10 минути.

Възможно ли е да се пие парацетамол по време на бременност и HBV?

Катарната болест, треска в ранните стадии на бременността се коригира с парацетамол. В този случай трябва стриктно да спазвате инструкциите за употреба, да не превишавате дневната норма от 4 g от лекарството и не повече от 4 последователни дни. Паренето на парацетамол при бременни жени в третия триместър не е желателно. В края на бременността лекарите предписват аналози, които не оказват неблагоприятно влияние върху плода и бъбреците на майката.

Парацетамолът може да се приема с rv. Благодарение на бързата люпимост от тялото (вече един час след приложението), тя не се натрупва в млякото. За да предпазите бебето от ефектите на лекарството върху тялото, заслужава да не го кърмите за един час след употребата на лекарството. Нормата за облекчаване на болката или треската при млада майка е 1 таблетка.

Как да приемате: дозировка за възрастни и деца

Възрастните използват парацетамол в таблетки, сироп, свещи. При всяка фармакологична форма, дневната доза на лекарството не трябва да надвишава 4 грама, еднократно - 1, 5 г. Инструкцията препоръчва на възрастните да приемат лекарства за топлина и болка:

  • Таблетки. 1-2 таблетки (200, 250, 300, 500 mg доза) след хранене Максималният брой дози на ден - 4 пъти;
  • Ректални супозитории. Максималната норма е 1,5 g активна съставка. Единична доза - 1 свещ. Максималното количество на лекарството на ден - 4 пъти;
  • Сироп. 50 ml 4 пъти на ден на редовни интервали.

Приемът на лекарството от деца зависи от възрастта и теглото им. За лечение:

  • Таблетки. На възраст от 3 до 6 години - дневната норма на лекарството не е повече от 2 грама. Приемане - 1 2 таблетки наведнъж с доза от 120-200 ml;
  • Сироп. Не повече от 4 приеми на ден. Възраст и дозировка: от 3 месеца до 1 година - 2,5-5 ml; 1-6 години - 5-10 ml, от 6 до 12 години - 10-20 ml;
  • Свещи. До 3 години - 15 mg на килограм, 3-6 години - до 60 mg на 1 kg; 6-12 години - до 2 грама на ден.

Противопоказания

Употребата на парацетамол не винаги носи облекчение, защото има противопоказания за неговото използване. Това популярно лекарство не може да се използва за облекчаване на болка или треска, когато:

  1. Възрастта на пациента е до 1 месец;
  2. В периода на бременност или кърмене (лактация);
  3. С всякакви заболявания на черния дроб;
  4. Проблеми с бъбреците;
  5. Алергии към активното вещество.

Ако има поне едно противопоказание, лекарят избира други болкоуспокояващи или нестероидни противовъзпалителни средства.

Странични ефекти

Действието на лекарството в нарушение на инструкциите, дозирането провокира странични ефекти. Предозирането може да причини:

  • обриви, зачервяване, уртикария. Алергията към наркотици най-често има такива външни прояви;
  • болка в корема. Стомахът реагира така, че неправилно приемане или излишък на дозата;
  • сънливост, искам да спя. Причината за това състояние е ниското налягане;
  • дисфункция на черния дроб или бъбреците;
  • рязък спад на нивото на глюкозата, хемоглобина в кръвта.

Ако дозата е нарушена или неподходяща, незабавно се обадете на линейка.

Разходи за подготовка

Много от тях се интересуват от: колко е парацетамол в аптеката. Цената зависи от фармакологичната форма на лекарството, дозировката, опаковката, към която принадлежи аптеката. Цената е:

  • Таблетки. Опаковка 10 броя с доза от 200 мг - от 4 до 6 рубли, 10 броя с доза от 500 мг - от 9 до 12 рубли;
  • Свещи с доза от 500 мг 10 броя - 40-60 рубли;
  • Сироп 100 мл - 60-80 рубли;
  • Суспензия с ягодов вкус за деца 10 ml - 70-90 рубли.

Аналози на парацетамол

Има аналози, съдържащи парацетамол и допълнителни активни съставки или други лекарствени вещества. Изборът на аналози на нестероидна противовъзпалителна природа или аналгетични таблетки се извършва само от лекар. Това решение се взема при наличие на противопоказания, алергични реакции и други сериозни причини. Тези лекарства за облекчаване на болка, възпаление и топлина включват:

  1. Panadol. Активният коктейл се състои от парацетамол и кофеин. Използва се за облекчаване на топлината, усещане за болка с различна сила и характер. Произвежда се под формата на орални таблетки. Възрастни и деца на възраст над 12 години приемат 1-2 таблетки с дози от 500-1000 mg до 4 пъти на ден. Нормата за един ден не е повече от 4 грама от лекарството.
  2. Baralgetas. Активните компоненти на аналгин, питфефенон премахват възпалението, треска при деца и възрастни. Pharmform - таблетки. Дневната доза - не повече от 6 броя, продължителност на приемането - не повече от 5 дни. Дозировка: възрастни - 1-3 таблетки по едно и също време до 3 пъти на ден; деца: 6-8 години - половината от капсулата, 9-12 години - ¾, 12-15 години - 1 капсула не повече от 2 пъти на удар.
  3. Nimid. Лекарство на базата на нимезулид. Той се бори с треска, болка и възпаление. Като аналог на парацетамол се използва под формата на фармакологични форми на таблетки, гранули и суспензии. Приемайте: възрастни и деца над 12 години - 100 mg два пъти дневно, деца под 12 години -1,5 mg на 1 kg тегло, нормата се разделя на две дози.

При каква температура приемате парацетамол

Парацетамол е ефективен антипиретичен, аналгетичен и противовъзпалителен агент. Парацетамолът най-често се приема с остри респираторни вирусни инфекции и също така е част от много комбинирани лекарства за настинка. Лекарството е едно от най-старите и добре проучени противовъзпалителни лекарства, което се използва широко за нормализиране на телесната температура при възрастни и деца.

Парацетамол трябва да се приема само ако има медицинско показание, като първо е прочел инструкциите или е бил консултиран с лекар.

Антипиретичните свойства на парацетамола се причиняват от репресивния ефект на активното вещество върху терморегулиращия център и възпалителните медиатори, чието развитие води до появата на синдром на болката и интоксикация. Ето защо, парацетамолът при висока температура също е ефективен, както и други противовъзпалителни лекарства, например аспирин. Въпреки това, за разлика от аспирина, парацетамолът има няколко предимства:

  • по-малко токсични;
  • няма дразнещ ефект върху лигавицата на храносмилателния тракт;
  • не нарушава водно-минералния метаболизъм в организма;
  • бързо намалява телесната температура до нормални нива;
  • не засяга системата за коагулация на кръвта;
  • може да се използва за намаляване на температурата от ранна възраст;
  • има много удобни форми на освобождаване.

Парацетамолът има и аналгетичен ефект, но не и до степента, в която аналгин. По този начин противовъзпалителната активност на лекарството е незначителна, затова при лечението на остри и хронични възпалителни процеси той се използва в комбинация с други лекарства.

Употребата на парацетамол е най-ефективна като антипиретичен агент при висока температура.

Много от тях се интересуват от каква температура да вземе таблетка парацетамол. Основната индикация за приемане на лекарството е повишаване на телесната температура над 38,5 градуса при възрастни и 38 градуса при децата. Възможно е обаче да има изключения от общите правила, в такива случаи лекарството трябва да бъде одобрено от лекаря. Обикновено лекарството помага при такива заболявания:

  • остри респираторни вирусни инфекции;
  • невралгия;
  • възпалителни заболявания на мускулите;
  • артрит;
  • algomenorrhea;
  • зъбобол;
  • главоболие;
  • фебрилни състояния при други възпалителни и инфекциозни патологии.

При висока температура парацетамолът е много ефективен, тъй като лекарството се абсорбира в храносмилателния тракт и ефектът идва бързо (в рамките на един час). Лекарството намалява телесната температура и също така елиминира тежестта на основните симптоми на интоксикация (главоболие, болка в мускулите и ставите, замаяност и др.). Трябва също да се помни, че лекарството има само симптоматичен ефект и не елиминира основната причина за заболяването, а самата таблетка парацетамол не елиминира причината за възпалението и треската.

Важно е да знаете как да приемате парацетамол при температура, за да не навредите на здравето си. За възрастни еднократна доза от лекарството е 0,35-0,5 g, а за един ден можете да приемате до 3-4 g парацетамол. Когато препоръчителната доза е превишена, лекарството има токсичен ефект върху организма, главно върху черния дроб и бъбреците, които са отговорни за метаболизма на лекарството. Дозата от 140 mg / kg, взета едновременно, води до тежки и често необратими чернодробни увреждания и смърт.

Трябва да се помни това алкохолът увеличава токсичността на лекарството и дори малко количество алкохол може да доведе до вредни ефекти върху здравето ви. За възрастни е най-удобно да приемате лекарството под формата на таблетки няколко часа след хранене, измийте обилно с вода.

Родителите се интересуват предимно от това как при температура да се пие парацетамол за деца и на каква възраст може да се използва. За първите три месеца лекарството се предписва изключително от лекаря след задълбочен преглед. При деца на възраст над три месеца, изчисляването на дозата се прави, като се взема предвид телесното тегло. Стандартната доза е 10-15 mg на 1 kg телесно тегло на детето. Един ден може да даде до 1,5-2 g, максималната дневна доза - 60 mg на 1 kg телесно тегло. За децата е по-удобно да се използва лекарството под формата на сироп, свещи или суспензия.

Прочетете също: Дозировка и инструкции за парацетамол

По-голямо дете може да получи лекарство под формата на таблетка 1-2 часа след хранене с много течности. За понижаване на температурата Парацетамол за нощта е по-удобен чрез ректални супозитории. Ефектът е малко по-бавен, но антипиретичният ефект трае по-дълго. Курсът на приемане на лекарството не трябва да надвишава 3-5 дни. Ако през този период температурата не се нормализира, трябва да се консултирате с лекар.

Основните противопоказания за приемането на лекарството са остра и хронична чернодробна и бъбречна болест, алергия към компонентите на лекарството. Ако има противопоказания, трябва да изберете друг антипиретик. Нежеланите реакции от приемането на лекарства са редки, при предозиране, спешно трябва да потърсите медицинска помощ.

Намерихте ли грешка? Изберете го и натиснете Ctrl + Enter

Парацетамол (или ацетаминофен) е едно от най-популярните антипиретични лекарства. В продължение на много години това вещество е част от много лекарства, които се приемат с настинки и вирусни заболявания. Само в Русия има над 200 подобни лекарства, които помагат за облекчаване на състоянието на пациент с остри респираторни инфекции, настинки, грип и борба с високите температури. Парацетамол се произвежда като част от подготовката на различни марки, но принципът на действие, показанията за употреба и противопоказанията, особено за децата, често са монотонни.

В подобни случаи в повечето случаи само ацетаминофен се избира като терапевтично лекарство, както и за деца. За да разберете, поради това, което се предпочита за това вещество, е необходимо да знаете свойствата на парацетамол, от който даден лекарствен асистент, и да разберете неспециализираните показания за употреба.

За да се установи каква доза парацетамол се изисква в конкретен случай, е от съществено значение да се познават характеристиките на тази подготовка и механизма на нейното действие. Ацетаминофенът е лекарство, което има силна аналгетична и антипиретична (антипиретична) активност. Препаратите на основата му осигуряват противовъзпалителни ефекти с минимални странични ефекти, характерни за нестероидни вещества от този тип. В съответствие със заповедта на СЗО (СЗО), парацетамол е едно от най-важните и необходими лекарства.

Използван в различни дози, това вещество има следните фармакологични свойства:

  • успокояващ;
  • антипиретичен (помага за намаляване на температурата);
  • противовъзпалително.

Ако сравните изброените свойства с обичайните симптоми на грип и настинка, очевидно е целесъобразността да се използва парацетамол при такива заболявания. Значението на употребата на това лекарство с повишаваща се температура ще покаже предимствата му.

Основни принципи на лечение с парацетамол за настинки

Парацетамол не се прилага за антибиотици, витамини и др. Това е симптоматично лекарство, предназначено за облекчаване на настинка или грип, а не за лечение на самата болест. Като се започне от това, от основно значение е да се изпълнят основните принципи на приложение и предписаната дозировка.

  • Лекарството се използва при лечението на остри форми на настинки, чийто ход е съпроводен от изразена висока телесна температура.
  • Ацетаминофен не се допуска в комбинация с лекарства, съдържащи алкохол, освен това с ниска доза.

В случай на грип и настинка, парацетамол може да се използва перорално (в хапчета, прахове и т.н.) или ректално (в свещи). Този подход ви позволява бързо да постигнете терапевтичен резултат. В резултат на това употребата на парацетамол под формата на разтвор за инжекции е много по-често ненужна.

Една доза парацетамол за възрастен не трябва да бъде повече от 1 g. Ежедневно - не повече от 4 g (не по-малко от 4-5 дози от лекарството). Интервалът от време между дозите трябва да бъде най-малко 5 часа. При деца и юноши под 18-годишна възраст дозата парацетамол се изчислява от съотношението на теглото на лекарството към телесното тегло на детето, но не трябва да надвишава 10-15 mg на 1 kg. Максималната дневна доза за деца е 60 mg на 1 kg.

Обща схема на приемане

За да се намали температурата с парацетамол, е необходимо предварително да се консултирате с лекар. В повечето случаи лекарството се приема 1-2 часа след хранене с огромно количество течност. В случаите, когато пациентът е в липса на апетит, дозата на лекарственото вещество за лечение на възрастен или дете е значително намалена от 2 пъти, за да се елиминира риска от дразнещо действие на лекарството.

Продължителността на прилагане на парацетамол при повишена температура не трябва да бъде повече от 7 дни. Като правило, ако курсът на заболяването не е усложнен от други прояви, тогава симптоматиката преминава в 1-2 дни. В повечето случаи треската изчезва още на 3-тия ден на парацетамол, а усещанията за болка - на 5-ия ден. В случай, че терапевтичният ефект при горната доза не бъде достигнат своевременно, лекарят трябва незабавно да се свърже с лекар, за да избегне усложненията и / или прехода на болестта към хронична форма.

От първостепенно значение е не само да се знае каква доза парацетамол да се приеме за хлад на възрастен и на дете, но и да се изпълни продължителността на курса. Общата схема на лечение е както следва.

  1. Приемането на лекарството в тази дозировка, докато основните признаци на настинка и грип напълно изчезнат, са синдром на топлина (треска), болка, но не по-дълъг от 7 дни.
  2. Приемайте тази доза парацетамол в продължение на 24 часа с интервал от 12 часа. Това е отговорна мярка, използвана като фиксираща и поддържаща терапия за настинки.

Сътрудничество с кофеин

Много популярна комбинация от вещества - парацетамол и кофеин. Тази комбинация работи с по-голяма сила. Ацетаминофенът помага да се елиминират симптомите, а кофеинът увеличава тази функция чрез увеличаване на наличността на първия за тялото. Вследствие на това ефектите се изострят. В допълнение, благодарение на действието на кофеина, тялото получава енергия и жизненост. Комбинацията от парацетамол и кофеин обикновено се използва за облекчаване на главоболието при ниско кръвно налягане. Тази комбинация в подобни случаи осигурява ефекти на анестезия и вазодилатация.

В допълнение, терапевтичен повишаване вероятно води, когато се комбинира с парацетамол на витамин С. Освен това се приема, че аскорбиновата киселина забавя лекарството, ако го вземе определена доза заедно с ацетаминофен на студено.

Преди да започнете да приемате парацетамол, прочетете списъка с противопоказания.

  • Пиете алкохол, като приемате фенобарбитал-съдържащи лекарства (напр. Corvalol), етакринова киселина и нейните производни, глюкокортикоиди. В комбинация с парацетамол, употребата на тези лекарства може да доведе до хепатотоксичен ефект и да доведе до важни увреждания на черния дроб (от време на време необратими).
  • Улцеративни и възпалителни заболявания на храносмилателния тракт.
  • Чернодробна или бъбречна недостатъчност.
  • Свръхчувствителност към парацетамол.

Бременност (периодът на кърмене не е противопоказание за прием на парацетамол, тъй като неговите метаболити всъщност не се екскретират с майчиното мляко).

С появата на студени дни най-популярните лекарства са антипиретични средства. В продължение на десетилетие парацетамолът се използва за намаляване на настинките и грипа. Освен това, широко рекламирано и използвано в световните медицински центрове Koldreks, Teraflu, Ferveks, Panadol, в състава му съдържат парацетамол.

Парацетамолът има антипиретичен, аналгетичен и слаб противовъзпалителен ефект. Лекарството действа върху мозъчните клетки, като дава сигнал за намаляването на топлинното образуване на тялото. Важно е лекарството да се абсорбира бързо - в рамките на 30 минути.

Парацетамолът се взема главно от температурата. Трябва да се помни, че лекарството премахва симптомите, но не лекува причините за топлината. Медицинските работници не препоръчват понижаване на температурата при леко увеличение, за да не се пречи на борбата с инфекцията. Поради това парацетамол трябва да се приема при телесна температура над 38 градуса.

Парацетамол може да се прилага при деца на възраст от 3 месеца. Единична доза за деца е:

  • до 1 година - до 120 mg;
  • от 1 година до 6 години - до 250 мг;
  • от 6 до 12 години - до 500 mg.

Лекарството се дава на детето четири пъти дневно, като се поддържа интервалът между дозите 4 часа. Възрастни приемат парацетамол при температура от 3 до 4 пъти дневно, а единичната доза не трябва да надвишава 500 mg. Време за прием за деца до 3 дни, за възрастни - не повече от 5 дни. Специалните грижи изискват употребата на лекарството по време на бременност и лактация.

Всички възрастови категории на лекарството трябва да се вземат около час след хранене, измити с много течност. При липса на температура в присъствието на катарални прояви, парацетамол не е необходим, тъй като това лекарство не е нито антибиотик, нито анти-ерозивен агент.

Как да пиете парацетамол при температура?

Парацетамол е ефективен антипиретичен, аналгетичен и противовъзпалителен агент. Парацетамолът с повишаваща се температура най-често се приема с остри респираторни вирусни инфекции и е включен в много комбинирани лекарства срещу настинка. Лекарството е едно от най-старите и добре проучени противовъзпалителни лекарства, което се използва широко за нормализиране на телесната температура при възрастни и деца.

Как действа наркотикът върху тялото

Антипиретични свойства на парацетамол се дължат на потискащ ефект на активното съединение в центъра на терморегулацията и възпалителни медиатори, производство на което води до болка и интоксикация. Ето защо, парацетамолът при висока температура също е ефективен, както и други противовъзпалителни лекарства, като аспирин. Въпреки това, за разлика от аспирин, парацетамолът има няколко предимства:

  • по-малко токсични;
  • няма дразнещ ефект върху лигавицата на храносмилателния тракт;
  • не нарушава метаболизма на вода и сол в организма;
  • бързо намалява телесната температура до нормални нива;
  • не засяга системата за коагулация на кръвта;
  • може да се използва за намаляване на температурата от ранна възраст;
  • има много удобни форми на освобождаване.


Парацетамолът има и аналгетичен ефект, но по-слабо изразен от Analgin. По този начин противовъзпалителната активност на лекарството е незначителна, затова при лечението на остри и хронични възпалителни процеси той се използва в комбинация с други лекарства.

Употребата на парацетамол е най-ефективна като антипиретичен агент при висока температура.

Кога да започнете лечението

Много от тях се интересуват от каква температура да приемат таблетката парацетамол. Основната индикация за приемане на лекарството е повишаване на телесната температура над 38,5 градуса при възрастни и 38 градуса при децата. Възможно е обаче да има изключения от общите правила, в такива случаи лекарството трябва да бъде одобрено от лекаря. Обикновено лекарството помага при такива заболявания:

  • остри респираторни вирусни инфекции;
  • Невралгия с различен произход или болка от неврологичен характер;
  • възпалителни заболявания, засягащи мускулната апаратура;
  • артрит;
  • algomenorrhea;
  • зъбобол;
  • главоболие;
  • фебрилни състояния при други възпалителни и инфекциозни патологии.
При висока температура Paracetamol е много ефективен, тъй като лекарството се абсорбира в храносмилателния тракт и ефектът идва бързо (в рамките на един час). Лекарството намалява телесната температура, а също така елиминира основните симптоми на интоксикация (главоболие, болки в мускулите и ставите, замаяност и др.). Също така трябва да се помни, че лекарството има само симптоматично ефект и не елиминира основната причина за заболяването и да се намали температурата, приета за таблетки парацетамол няма да премахне причината за възпаление и треска.

Как да приемате лекарството за възрастен

Важно е да знаете как да приемате парацетамол при температура, за да не навредите на здравето си. За възрастни еднократна доза от лекарството е 0,35-0,5 g, а за един ден можете да приемате до 3-4 g парацетамол. Когато препоръчителната доза е превишена, лекарството има токсичен ефект върху организма, главно върху черния дроб и бъбреците, които са отговорни за метаболизма на лекарството. Дозата от 140 mg / kg, взета едновременно, води до тежки и често необратими чернодробни увреждания и смърт.

Трябва да се помни това алкохолът увеличава токсичността на лекарството и дори малко количество алкохол може да доведе до вредни ефекти върху здравето ви. За възрастни е най-удобно да приемате лекарството под формата на таблетки няколко часа след хранене, измийте обилно с вода.

Как да приемате лекарство за деца

Родителите се интересуват предимно от това как да се повиши температурата на приемане на парацетамол при деца и на каква възраст може да се използва. За първите три месеца лекарството се предписва изключително от лекаря след задълбочен преглед. При деца на възраст над три месеца, изчисляването на дозата се прави, като се взема предвид телесното тегло. Стандартната доза е 10-15 mg на 1 kg телесно тегло на детето. Един ден може да даде до 1,5-2 g, максималната дневна доза - 60 mg на 1 kg телесно тегло. За децата е по-удобно да се използва лекарството под формата на сироп, свещи или суспензия.

По-голямо дете може да получи лекарство под формата на таблетка 1-2 часа след хранене с много течности. За понижаване на температурата Парацетамол за нощта е по-удобен чрез ректални супозитории. Ефектът е малко по-бавен, но антипиретичният ефект трае по-дълго. Курсът на приемане на лекарството не трябва да надвишава 3-5 дни. Ако през този период температурата не се нормализира, трябва да се консултирате с лекар.

Противопоказания

Основните противопоказания за приемането на лекарството са остри и хронични заболявания на черния дроб и бъбреците, алергична реакция към компонентите на лекарството. Ако има противопоказания, трябва да изберете друг антипиретик. Нежеланите реакции от приемането на лекарства са редки, при предозиране, спешно трябва да потърсите медицинска помощ.

Член е проверен
Анна Мошовис е семеен лекар.

Намерихте ли грешка? Изберете го и натиснете Ctrl + Enter

Как да приемате парацетамол при температура?

Цял ден: работа, да се грижи за дома по време на болестта в модерните жени просто не разполагат, така че когато nastegaet неразположение, като пример, температурата се повиши, много хора предпочитат да се хранят само с хапчета.

Сред антипиретичните лекарства, парацетамолът е най-често срещаното и добре известно лекарство, което може да се купи във всяка аптека. Но лекарите силно препоръчват, преди да започнете проучването на обикновена подложка, лежаща в опаковката на инструкциите за парацетамол за употребата на таблетката.

И наистина, в преследване на ежедневието, много жени са не търсят питие треска, забравяйки, че е достатъчно сериозно, за медицина, за да се вземат, че трябва да се внимава да се избегне негативни последствия.

Дозировка и начин на приемане

Според указанията, един възрастен трябва да се приема по 1 таблетка, 4 пъти на ден, с максимална продължителност от приложение на парацетамол като антипиретик (без да се консултира с лекар) е 3 дни.

И не се препоръчва да пиете хапчето веднага след хранене, по-добре е да изчакате около 1 час, така че активните вещества бързо ще попаднат в кръвта и ще започнат да действат. Важно е също така да запомните, че интервалът между вземането на таблетките трябва да бъде най-малко 4 часа.

И най-важното е, че в никакъв случай не трябва да приемате лекарството за употреба в бъдеще. Таблетката трябва да се пие само когато имате телесна температура над 38 ° C, в други случаи заплашвате да причините ненужно натоварване на черния дроб.

Какво не трябва да се приема с парацетамол?

Поради факта, че това лекарство има силен ефект върху черния дроб, трябва да наблюдавате диетата си, докато приемате хапчета, в противен случай може да се появи дискомфорт, гадене и слабост. Специалистите препоръчват внимателно да се вземат следните продукти:

  1. Производството на алкохол (директна забрана в инструкциите за приемане на алкохол заедно с лекарството - не, лекарите все пак препоръчват да бъдат по-внимателни с продуктите, съдържащи алкохол).
  2. Кофеин, съдържащ храни (ограничена консумация).
  3. Мастни и тежки храни (не се препоръчват в големи количества).

Парацетамол - достатъчно демократична наркотици налага строги ограничения, но в същото време, вредни храни все пак трябва да бъде спретнат, боледуващ организъм по принцип готови за високи натоварвания, особено при пациенти, които получават много активни лекарства.

Вижте също видео с историята на д-р Комаровски за употребата на парацетамол и аспирин при деца.

Парацетамол от температурата

С появата на студени дни най-популярните лекарства са антипиретични средства. В продължение на десетилетие парацетамолът се използва за намаляване на настинките и грипа. Освен това, широко рекламирано и използвано в световните медицински центрове Koldreks, Teraflu, Ferveks, Panadol, в състава му съдържат парацетамол.

Парацетамолът има антипиретичен, аналгетичен и слаб противовъзпалителен ефект. Лекарството действа върху мозъчните клетки, като дава сигнал за намаляването на топлинното образуване на тялото. Важно е лекарството да се абсорбира бързо - в рамките на 30 минути.

Как да приемате парацетамол при температура?

Парацетамолът се взема главно от температурата. Трябва да се помни, че лекарството премахва симптомите, но не лекува причините за топлината. Медицинските работници не препоръчват понижаване на температурата при леко увеличение, за да не се пречи на борбата с инфекцията. Поради това парацетамол трябва да се приема при телесна температура над 38 градуса.

Парацетамол може да се прилага при деца на възраст от 3 месеца. Единична доза за деца е:

  • до 1 година - до 120 mg;
  • от 1 година до 6 години - до 250 мг;
  • от 6 до 12 години - до 500 mg.

Лекарството се дава на детето четири пъти дневно, като се поддържа интервалът между дозите 4 часа. Възрастни приемат парацетамол при температура от 3 до 4 пъти дневно, а единичната доза не трябва да надвишава 500 mg. Време за прием за деца до 3 дни, за възрастни - не повече от 5 дни. Специалните грижи изискват употребата на лекарството по време на бременност и лактация.

Всички възрастови категории на лекарството трябва да се вземат около час след хранене, измити с много течност. При липса на температура в присъствието на катарални прояви, парацетамол не е необходим, тъй като това лекарство не е нито антибиотик, нито анти-ерозивен агент.

Аналгин и парацетамол при температура от

Комбинацията от аналгин и парацетамол е ефективна при висока температура. Когато температурата достигне критични нива, се препоръчва на възрастен да приема едновременно една таблетка аналгин и две таблетки парацетамол. В тази комбинация лекарството може да се прилага само веднъж. Трябва да се има предвид, че парацетамол не трябва да се използва при хора с чернодробно и бъбречно заболяване, а аналгин не трябва да се прилага при пациенти със сърдечни заболявания.

Може Също Да Харесате

Как да използвате ефективно корена на джинджифил за настинки - прости тайни и съвети

Ефективното лечение на настинки е своевременността на предприетите мерки.Въпреки разнообразието от фармакологични агенти, алтернативните методи ще спомогнат за укрепване на тялото.

SOS - INFLUENZA: Ами ако вирусът попадне по време на бременност?

През периода на носене на дете, жената трябва да бъде особено внимателна за здравето си. В сезон на нарастваща природна честота на респираторни инфекции грипните вируси са особено опасни.