ибупрофен

Описанието е актуално 30.07.2015

  • Латино име: Ибупрофен
  • ATX код: M01AE01
  • Активна съставка: Ибупрофен (ибупрофен)
  • производител: OAO Borisov ZMP, PAO Витамини, ZAO Фармацевтична фирма Darnitsa (Украйна), Hemofarm (Сърбия), RUE Belmedpreparaty (Република Беларус)

структура

Съставът на ибупрофен във формата свещичка включва 60 mg активно вещество, твърда мазнина.

структура таблетки: ибупрофен (200 или 500 mg), картофено нишесте, магнезиев стеарат, аерозил, ванилин, пчелен восък, хранителен желатин, азорубин. магнезиев хидроксикарбонат, пшенично брашно, повидон с ниско молекулно тегло, захароза, титанов диоксид.

В мехлем и гел активното вещество се съдържа в концентрация 50 mg / g, в суспензия - при концентрация 20 mg / ml.

Помощни съставки на гела: ибупрофен (50 mg / g), етанол, пропиленгликол, dimexide, карбомер 940, триетаноламин, нероли масло и лавандула, метил парахидроксибензоат, пречистена вода.

Спомагателни компоненти на мехлема: диметилсулфоксид, макрогол 400 и 1500.

Форма на издаване

  • мехлем Ибупрофен 5% (25 g);
  • Ибупрофен таблетки 200 и 400 mg;
  • гел Ибупрофен 5% (20 и 50 g);
  • свещи ибупрофен 60 mg;
  • Детски ибупрофен под формата на перорална суспензия (20 mg / ml 100 ml).

ATX код за суспензия, ректални супозитории, таблетки - M01AE01, за външна терапия (мехлем и гел) - M02AA13.

Фармакологично действие

Противовъзпалително, антипиретично, аналгетично.

Фармакодинамика и фармакокинетика

Ефектите на лекарството се дължат на потискането на Pg биосинтезата чрез инхибиране на COX ензима.

Потискане на агрегацията тромбоцитите. Не засяга протеините, които участват в кръвосъсирването. Няколко увеличават времето на кървене.

При външно приложение пациентът има намаляване на болката в ставите в покой и в движение; намаляване на сутрешната скованост, подуване и подпухване на ставите, повишена гъвкавост и обем на движенията на ставите.

Когато се приема перорално, той е добър (80%) абсорбира в храносмилателния тракт. Едновременното приемане с храна забавя абсорбцията, но не оказва влияние върху неговия обем. ТСмах - 2-4 часа.

Хипотермичен ефект се развива 1 час след приема. T1 / 2 - от 2 до 4 часа. Свързване с плазмени протеини - 90-99%.

В съединителната кухина прониква бавно, се задържа в синовиалната тъкан, в която се натрупва в по-голяма концентрация, отколкото в плазмата.

Постигането на противовъзпалителен ефект изисква от няколко дни до две седмици системна употреба на лекарството.

Биологичната активност е свързана със S-енантиомера.

След абсорбцията, фармакологично неактивната R-форма (около 60%) бавно се трансформира в S-форма. Продуктите от метаболизма се екскретират главно чрез бъбреците и частично с жлъчката. В чиста форма не се екскретира повече от 1% ибупрофен.

Веществото не се открива в майчиното мляко. Пълната екскреция се извършва в рамките на 24 часа.

Индикации за употреба

Ибупрофен - какво е това?

Ибупрофенът е ненаркотичен аналгетик, който принадлежи към групата на НСПВС. има изразена противовъзпалителна активност.

Тези свойства правят възможно прилагането на лекарството с топлина и болка (с ниска и средна интензивност), ревматична полимиалгия, възпалителни дегенеративни заболявания ОПР.

Ибупрофенът се включва от СЗО в списъка с най-важните.

От какво ибупрофен в таблетки?

Таблетките се предписват за:

  • възпалителни заболявания на гръбначния стълб и ставите (анкилозиращ спондилит, страдащ от подагра и ревматоиден артрит, остеоартрит и т.н.);
  • умерена болка с различна етиология (наркотикът помага при болката с менструация, при зъбобол, с главоболие, с мигрена атака, миалгия, невралгия, пост-травматична и постоперативна болка и т.н.);
  • треска на фона на инфекциозни или "студени" заболявания.

Ибупрофен: от какви са тези хапчета?

Трябва да се има предвид, че таблетките (както и други лекарствени форми) са предназначени за симптоматична терапия, намаляване на интензивността на болката и спиране на възпалението, лекарството не влияе върху прогресията на патологията.

Показания за употреба на гел и мехлем

Гел и мехлем с ибупрофен са ефективни при възпалителни дегенеративни заболявания на опорно-двигателния апарат:

  • псориатичен, страдащ от подагра и ревматоиден артрит;
  • хомеопарен периартрит;
  • остеоартрит;
  • корен синдром с остеохондроза;
  • Болестта на Бехтерев;
  • бурсит;
  • ишиас;
  • лумбаго;
  • радикулит;
  • миалгия;
  • теносиновит;
  • тендинит;
  • влошена подагра;
  • травма, която не засяга целостта на меките тъкани (разкъсване / изкълчване, изтласкване, натъртване, посттравматичен оток и т.н.).

Индикации за употреба на супозитории и сироп

Сироп и свещи Ибупрофен са лекарствени форми, които са разработени специално за използване в педиатричната практика. Те се възлагат на деца за:

  • намаляване на температурата приТОРС, детските инфекции, грипи други, придружени от хипертермия инфекциозни и възпалителни заболявания;
  • понижаване на температурата по време на реакциите след ваксинацията;
  • намаляване на интензивността на лека / умерено тежка болка (лечението може да се приложи от зъбобол и главоболие, болка в ушите или гърлото, увреждане на сухожилията, невралгия и т.н.).

Супозиториите са предназначени за деца от 3 до 24 месеца, сиропът ибупрофен се използва за лечение на деца от 3 месеца до 12 години.

Защо е използван ибупрофен под формата на инжекционен разтвор?

Инжекциите се използват за лечение на UPU при недоносени новородени.

Противопоказания

  • пълна или частична комбинация от симптоми триада на Фернандо-Видал (включително при анамнезата);
  • наличност ерозии и язви в храносмилателния канал;
  • нарушение хемостаза;
  • активен стомашно / чревно кървене;
  • тежка чернодробна недостатъчност;
  • прогресивна бъбречна патология;
  • бъбречна недостатъчност при които Clcr не надвишава 30 ml / min;
  • след CABG (аортокоронарен шунт);
  • хронични възпалителни процеси в червата;
  • потвърди хиперкалиемия;
  • Трето тримесечие на бременността;
  • свръхчувствителност.

В педиатрията се използват суспензии и супозитории от 3 месеца, таблетки - на възраст от 6 години.

Трябва да се внимава, когато се предписва ибупрофен за:

  • цироза на черния дроб, което е сложно портална хипертония;
  • гастрит;
  • колит;
  • ентерит;
  • стомашна язва / 12-дебелото черво в анамнезата;
  • нефротичен синдром;
  • отказ от сърдечна, бъбречна или чернодробна функция;
  • CHD;
  • артериална хипертония;
  • цереброваскуларни заболявания;
  • дис- или хиперлипидемия;
  • заболявания на периферните артерии;
  • присъствието на Инфекция с Helicobacter pylori;
  • тежки соматични патологии;
  • кръвни заболявания с неизвестна етиология.

Също така, с повишено внимание, лекарството се предписва на хора, страдащи от алкохолизъм, дългосрочни НСПВС, приемащи перорални GCS, SSRIs, антиагреганти и антикоагуланти, през първите 26-27 седмици от бременността, кърмещи жени.

Децата до една година от употребата на наркотика трябва да се дават само по съвет на педиатър.

Странични ефекти

Следните нежелани реакции са изброени в анотацията за орални и ректални добавки:

  • НСПВС гастро-, сухота, дразнене и / или улцерация на устната лигавица, болка в устата, панкреатит, афтозен стоматит;
  • хепатит;
  • бронхоспазъм, задух;
  • шум / звънене в ушите, загуба на слуха;
  • разширяване или загуба на яснота на визуални изображения, дразнене и сухота в очите, токсични негативни зрителни нерви, скотоми, оток на клепачите, оток на конюнктивата;
  • нервност, главоболие, безпокойство, объркване, безсъние / сънливост, замаяност, умствена и двигателна ажитация, халюцинации, депресия, асептичен менингит (рядко и предимно при пациенти с автоимунни заболявания);
  • намаляване на контрактилитета на сърдечния мускул, увеличаване на кръвното налягане, тахикардия;
    остра бъбречна недостатъчност,полиурия, нефротичен синдром, алергичен нефрит, цистит;
  • реакции на свръхчувствителност;
  • анемия, trombotsito- и левкопения, Болестта на Верлоф, агранулоцитоза;
  • повишено изпотяване.

Вероятността за зрително увреждане, развитието на стомашно-чревно / чревно кървене и улцерация на стените на храносмилателния канал се увеличава при продължително приложение на високи дози ибупрофен.

Лекарството влияе върху лабораторните резултати, а именно:

  • увеличава времето на кървене;
  • намалява серумната концентрация на глюкозата, Clcr, хематокрита и нивото хемоглобин;
  • увеличава активността чернодробна трансаминаза;
  • увеличава концентрацията креатинин в кръвния серум.

Странични ефекти от локално приложение под формата на гел / мехлем:

  • усещане за изтръпване / парене;
  • хиперемия на кожата.

При продължителна употреба на външна терапия могат да се развият системни ефекти, присъщи на всички НСПВС.

Инструкции за употреба Ибупрофен

Таблетки Ибупрофен: инструкции за употреба

Оптималната доза за деца над 12 години и възрастни е 3-4 таблетки 200 mg. За постигане на желания ефект, дозата може да бъде увеличена до 1,2 g / ден. (трябва да се разделят на 3 дози).

Когато се постигне необходимия терапевтичен ефект, дневната доза трябва да се намали до 3-4 таблетки 200 mg на ден.

Първата доза се приема сутрин преди хранене, с достатъчно количество течност (това ще позволи на лекарството да се абсорбира по-бързо в храносмилателния тракт). По-късно таблетките се приемат след хранене.

Най-високата единична доза е 400 mg (2 таблетки 200 mg), дневно - 1,2 g (не повече от 6 таблетки 200 mg в продължение на 24 часа). Не се препоръчва повторната доза да се приема по-рано от 4 часа. Без медицинска консултация лекарството трябва да се приема не повече от 5 последователни дни. Също така, е необходим съвет от специалист в случаите, в които хапчетата се използват за лечение на дете на възраст под 12 години.

Дете на възраст 6-12 години може да се дава до 4 пъти дневно за 1 таблетка. Задължително условие е теглото повече от 20 кг. Между приема на таблетките трябва да се поддържа интервал от най-малко 6 часа. Най-високата доза за тази група пациенти е 30 mg / kg / ден.

Разликите в начина на приемане на лекарства от различни производители (например ибупрофен-Белмед, ибупрофен-хемофарм или ибупрофен-дарница) не са такива.

Инструкции за свещи

Супозиториите се прилагат ректално.

При болка и треска, лекарството трябва да се дозира, като се съсредоточава върху възрастта и теглото на детето. Единичната доза варира от 5 до 10 mg / kg. Множество приложения - 3-4 r / ден. Най-високата доза е 30 mg / kg / ден.

Инструкциите за употреба за деца показват, че при пациенти с телесно тегло от 5,5 до 8 kg (3-9 месеца) трябва да се прилагат 60 mg (1 супозитория) на всеки 6-8 часа, но не повече от 3 супозитории ден. Най-високата доза при пациенти с телесно тегло от 8 до 12,5 kg (9-24 месеца) - 240 mg / ден. (4 супозитории по 60 mg всяка).

За облекчаване на треска, която е следствие от имунизацията, деца под 12-месечна възраст. трябва да се въведе 1 супозитория 60 mg и, ако е необходимо, още един след 6 часа.

Като а антипирептичен Ибупрофен свещи за деца могат да се прилагат не повече от 3 дни. договор и качество аналгетик - не повече от 5 дни. в ред.

Ако треската продължава след това, консултирайте се с лекар.

Гел Ибупрофен: инструкции за употреба

Възрастни и деца на възраст над 12 години трябва да бъдат изцедени лента от гел с дължина 4-10 см и леко да се търкат лекарството, докато се абсорбира напълно в областта на прожекцията на болката.

Повторете процедурата не по-рано от 4 часа. В рамките на един ден ибупрофен се прилага не повече от 4 пъти. Дозата зависи от необятността на болезнената зона и варира от 50 до 125 mg.

За деца от 6 до 12 години една единична доза е равна на обема на лентата с дължина на гела от 2 до 4 см. Можете да приложите наркотика не повече от 3 r / ден.

Лечението продължава от 2 до 3 седмици.

Ибупрофен маз: инструкции за употреба

Мазът се прилага външно по същия начин като гела. Лекарството се прилага на болезнено място 3 или 4 г. / ден. в рамките на 2-3 седмици. Единична доза е равна на обема на лентата от гел с дължина от 5 до 10 cm.

Как да приема Педиатричен Ибупрофен (суспензия)?

Суспендирането за деца е 3 г. / Ден. в доза от 5-10 mg / kg.

Децата до една година от наркотиците могат да се дават само според указанията на педиатър. Най-високата доза за кърмачета е 10 ml / ден. (2.5 ml на всеки 4 rd / ден).

Сироп за деца от година до 12 години дава 3 r / ден. в доза от 5 до 15 ml.

Ако болката и треската при дете 3-6 месеца са резултат от ваксинация, 5-7,6 kg телесно тегло трябва да се дава 2 r / ден. 2,5 ml от суспензията. След първата доза лекарството се повтаря не по-рано от 6 часа по-късно.

Инструкции за разтвора Ибупрофен за деца

Инжекциите на ибупрофен се прилагат изключително при недоносени деца патологиите на сърцето (по - специално, с непокрит тръбопровод за Botallo).

Лечението се извършва в отдела за интензивно лечение и под наблюдението на неонаталог. Ибупрофен IV се прилага 3 пъти на интервали от 24 часа. Дозирането се избира в зависимост от теглото на детето.

Първата доза е 10, а втората - 5 mg / kg.

Лекарството се излива бавно (за 15 минути), за предпочитане неразредено. Ако е необходимо, обемът, който трябва да се въведе, се коригира с 0.9% разтвор на NaCl (или 5% глюкоза). Останалият неизползван разтвор се изхвърля.

При определяне на обема на приложения разтвор се взема предвид общият дневен обем на определената течност.

Ако след като детето получи 1 или 2 дози, той развива ясен олигурия или анурия, следващата доза се прилага само след нормална употреба диуреза.

Ако на затрудненията е отворен и 24 часа след въвеждането на последната доза или се възобновява, е възможно да се предпише втори курс, който също се състои от 3 дози от лекарството. Ако и в този случай затварянето на канала не може да бъде постигнато, детето може да се нуждае от хирургично лечение.

свръх доза

  • коремна болка;
  • летаргия;
  • гадене / повръщане;
  • шум в ушите;
  • сънливост;
  • главоболие;
  • депресия;
  • метаболитна ацидоза;
  • кома;
  • пренапрежение;
  • брадикардия;
  • хипотония;
  • предсърдно мъждене;
  • спиране на дишането.

Лечение: извършване на стомашна промивка (целесъобразно в рамките на 1 час след приемане на лекарството), назначаване enterosorbents, принудителна диуреза, обилна алкална напитка, симптоматична терапия, чиято цел е корекция на стомашно и чревно кървене, кръвно налягане, KChR и др.

взаимодействие

Препаратите, които индуцират микрозомалното окисляване, увеличават производството на хидроксилирани активни метаболитни продукти и по този начин увеличават риска от сериозни хепатотоксични реакции. Лекарствата, които инхибират микрозомалното окисление, напротив, го намаляват.

Ибупрофенът намалява натриевата и диуретичната активност хидрохлоротиазид и фуроземид, ефикасност антихипертензивен и урикосурови лекарства (включително АСЕ инхибитори и BCCI), антитромбоцитна и противовъзпалителни ефектие ASA.

Потенциал за действие антитромбоцитни средства, индиректни антикоагуланти, фибринолитични агенти, инсулин и орални форми на хипогликемични лекарства, улцерогенно действие с кървене GCS и ISS.

Абсорбцията на лекарството се редуцира в комбинация с kolestiraminom и антиациди. подсилване аналгетичен ефект помага кофеин. В комбинация с тромболитици и антикоагуланти увеличава риска от кървене.

tsefotetan, цефтазидим, Tsefamandol, plikamitsin и валпроена киселина увеличаване на честотата на дефицита протромбиновото (коагулиращ фактор) в кръвта.

Миелотоксични лекарства допринесе за укрепване на gematotoksichnosti Ибупрофен. Подготовка на Au и циклоспорин увеличават ефекта на лекарството върху синтеза на Pg в бъбреците, в резултат на което той се увеличава нефротоксичност. На свой ред ибупрофен повишава концентрацията циклоспорин в кръвната плазма и нейната hepatotoxity.

Блокирането на лекарства за тубулна секреция повишава концентрацията на ибупрофен в кръвната плазма и намалява екскрецията.

Условия за продажба

Рецептата на латински за таблетки:

Rp.: Tab. Ибупрофен 0,2 №30.
D.S. 1 раздел. 3 r / d.

Условия за съхранение

Съхранявайте при температури до 25 градуса по Целзий.

Дата на изтичане на срока

Таблетките и суспензията са подходящи за употреба до 3 години след датата на освобождаване, гел, мехлем и супозитории - в продължение на 2 години.

Специални инструкции

при тежката патология на мускулно-скелетната система Препоръчително е да се комбинира външната терапия с пероралните форми на НСПВС.

По време на прилагането на ибупрофен е необходимо да се проследяват промените в бъбречната / чернодробната функция и картината на периферната кръв.

Когато има признаци НСПВС гастро- пациентът се нуждае от кръвен тест с брой на хематокрита и Hb, очен кръвен тест на фекалиите, езофагогастродуоденоскопия. За да се предотврати развитието гастро- Комбинирайте употребата на ибупрофен с приема на PgE препарати.

Ако е необходимо да се определи 17-CS, лекарството се анулира 48 часа преди теста.

Лицата, приемащи ибупрофен, трябва да се въздържат от всякаква дейност, която изисква висока концентрация на внимание и скорост на психически / двигателни реакции.

Трябва да се помни, че това средство за намаляване на вероятността от развитие на нежелани реакции от храносмилателната система трябва да се използва в минималната ефективна доза и възможно най-кратък курс.

Аналози на ибупрофен

Синоними (аналози на ибупрофен със същото активно вещество): Ибупрофен-Хемофарм, Nurofen, MIG 400, Ibuprom, Faspik, Solpafleks, Адвил.

Генеричните лекарствени форми за външна терапия са лекарства Dolgit, Ibalgin, Nurofen, Ибупрофен-Verte.

Ибупрофен или Нурофен - кое е по-добре?

Nurofen Лекарството е базирано на ибупрофен. Това означава, че наркотиците са генерични лекарства. Те се отличават един от друг от производителя, цената и състава на спомагателните компоненти.

Съвместимост с алкохола

Алкохолът е противопоказан по време на лечение с ибупрофен.

Ибупрофен по време на бременност и лактация

Ибупрофенът е наркотикът на избор за болка и топлина по време на бременност, защото в този период от време за женското тяло е по-безопасен от повечето други аналгетици и антипиретици.

В първите 2 тримесечия на бременността не оказва неблагоприятно влияние върху развитието на плода, не предизвиква кървене (за разлика от аспирин) и не създава опасност от спонтанен аборт.

Ибупрофен е противопоказан през последния триместър на бременността.

Първо, лекарството потиска свиването на мускулатурата на матката. На второ място, използването му може да доведе до затваряне Botallov канал и развитие белодробна хипертония детето. Трето, лекарството има свойството да блокира хормоните, отговорни за генеричния процес.

Ибупрофен по време на кърменето не влияе върху качеството и секрецията на млякото, така че може да се използва за лечение на кърмещи жени.

Отзиви за ибупрофен

Намерете лоши отзиви за ибупрофен в таблетки, свещи или сироп, може би не. Лекарството се счита за ефективно и достатъчно безопасно средство.

Неговите предимства са:

  • възможността да се използва за лечение на бременни жени и деца на всяка възраст;
  • голям брой лекарствени форми (това ви позволява правилно да изберете минималната ефективна доза);
  • ниска цена;
  • бърз ефект.

Като минус в прегледите обикновено се споменават наличието на противопоказания и рискът от развитие на странични ефекти, присъщи на НСПВС.

Коментарите на лекарите относно мехлема / гела показват, че в случай на постоперативни и пост-травматични болки, както и тези, причинени от тежка хипотермия, лекарствата, съдържащи НСПВС, са най-бързи и най-ефективни.

Въпреки това, употребата им трябва да бъде кратка и да не надвишава препоръчваната доза.

Цената на ибупрофен

Цената на ибупрофен в таблетките е 17-85 рубли. Колко са таблетките, зависи от тяхното количество в опаковката и от ценовата политика на производителя. Сироп може да бъде закупен за 60-95 рубли. Цената на ибупрофен маз е от 32 рубли, цената на гел ибупрофен е от 60 рубли. Свещите за деца струват средно 65 рубли (опаковка номер 10).

Средната цена на таблетки ибупрофен в Харков, Киев и други градове на Украйна е 16 UAH, суспендирането е 70 UAH, за мехлем и гел цената варира от 16 до 35 UAH.

Ибупрофен (ибупрофен)

съдържание

Структурна формула

Руското име

Латинското наименование на веществото Ибупрофен

Химично наименование

Брутна формула

Фармакологична група на веществото Ибупрофен

Носологична класификация (ICD-10)

CAS код

Характеристики на веществото Ибупрофен

Ибупрофенът е рацемична смес от S- и R-енантиомери. Бял или почти бял кристален прах, практически неразтворим във вода, силно разтворим в органични разтворители (етанол, ацетон). Молекулно тегло 206.28.

фармакология

Некелективно инхибира COX-1 и COX-2, намалява синтеза на PG. Противовъзпалително действие, свързано с намалена съдова пропускливост, подобряване на микроциркулацията, намаляване на освобождаването на възпалителни медиатори от клетките (PG, кинини, RT) и потискане на енергия на възпалителния процес. Аналгетичният ефект се дължи на намаляване на интензивността на възпалението, намаляване на производството на брадикинин и неговата алгогенност. При ревматоиден артрит засяга главно на ексудативна и пролиферативна частично на компоненти на възпалителния отговор, той трябва бързо и изразен аналгетичен ефект, намалява подуване, сутрешна скованост и ограничаване на движение в ставите. Намаляването на възбудимостта на центровете за регулиране на топлината на междинния мозък води до антипиретично действие. Тежестта на антипиретичния ефект зависи от началната телесна температура и дозата. В действителност единична доза продължава до 8 часа. В първичната дисменорея вътрематочното налягане и намалява честотата на маточните контракции. Реверсивно възпрепятства агрегацията на тромбоцитите.

Тъй като ПГ забавят затварянето на артериалния канал след раждането, се счита, че потискането на COX е основният механизъм на действие на ибупрофен за IV приложение при новородени с отворен артериален канал.

Когато поглъщането е добре абсорбирано от храносмилателния тракт. Cмакс Създава се в рамките на 1 час, на рецепцията след хранене - в рамките на 1,5-2,5 ч. Свързване с плазмени влакна - 90%. Бавно прониква в кухината на съединението, но престава в синовиалната тъкан, създавайки в нея по-големи концентрации, отколкото в плазмата. Биологичната активност е свързана със S-енантиомера. След абсорбция, около 60% от фармакологично неактивната R-форма бавно се трансформира в активна S-форма. Подложени на биотрансформация. Има три основни метаболита, отделени от бъбреците. Непроменена в урината, екскретирана не повече от 1%. Той има кинетична двуфазна елиминация с Т1/2 от плазма 2-2,5 часа (за забавени форми - до 12 часа).

Приложение на ибупрофен

За орално приложение: възпалителни и дегенеративни заболявания на мускулно-скелетната система, включително ревматоиден артрит, остеоартрит, псориатичен артрит, ставен синдром на обостряне на подагра, анкилозиращ спондилит (болест на Бехтерев), спондилоза, синдром на Leu-Barre (цервикален мигрена, синдром на гръбначния артерия). Болка, включително lumbodynia, ишиас, гръдни кореновата синдром, миалгия, невралгична amyotrophy, невралгия, артралгия, ossalgia, бурсит, тендинит, теносиновит, разтягане лигаментите, натъртвания, травматично възпаление на меките тъкани и опорно-двигателния апарат, постоперативна болка, придружена от възпаление, мигрена, главоболие, зъбобол, хирургически операции в устната кухина. Треска от различен произход (включително след имунизация), грип и настинки. Като помощно средство: инфекциозни и възпалителни заболявания на горните дихателни пътища (тонзилит, фарингит, ларингит, синузит, ринит), бронхит, пневмония, възпалителни процеси в таза, аднексит, туберкулоза, паникулит, нефротичен синдром (за да се намали тежестта на протеинурия).

За външна употреба: възпалителни и дегенеративни заболявания на мускулно-скелетната система: артрит (ревматоиден, псориатичен), ставен синдром ревматизъм и обостряне на подагра, scapulohumeral периартрит, анкилозиращ спондилит, остеоартрит деформиращ, болки в кръста със синдром на кореновата, ишиас, тендинит, теносиновит, бурсит, лумбаго, ишиас; мускулна болка, травми без да се нарушава целостта на меките тъкани (включително дислокация, якост или разкъсване на мускулите и сухожилията, нараняване, подуване посттравматичен на меките тъкани).

За IV приложение (само за новородени): лечение на хемодинамично значимия отворен артериален канал при преждевременно родени новородени с гестационна възраст по-малко от 34 седмици.

За ректално приложение (деца на възраст от 3 месеца до 2 години): като антипиретичен агент - остра респираторна болест, остра респираторна вирусна инфекция, грип, други инфекциозни и възпалителни заболявания, придружени от повишена температура; реакции след ваксинацията. Като синдром на аналгетик - болка с лек или умерен интензитет (включително главоболие и зъбобол, мигрена, невралгия, болка в ушите и гърлото, болка в областта).

Противопоказания

Свръхчувствителност. За вътрешна употреба: ерозивни-язвена заболявания на стомашно-чревния тракт в острата фаза (включително стомашна язва и дуоденална язва, болест на Crohn, язвен колит, пептична язва), "Аспирин" бронхиална астма, уртикария, ринит, предизвикана от прием на салицилати или други НСПВС; нарушения на кръвосъсирването (включително хемофилия, hypocoagulation, хеморагичен диатеза), заболяване на зрителния нерв, скотомата, амблиопия, нарушена цветно зрение, астма, левкопения, тромбоцитопения, хеморагичен диатеза потвърди хиперкалиемия, тежко чернодробно увреждане или активно чернодробно заболяване, тежко бъбречна недостатъчност (креатининов клирънс 1/10 - тромбоцитопения, неутропения.

От нервната система: > 1/100, 1/10 - бронхопулмонарна дисплазия; > 1/100, 1/1000, 1/100, 1/1000, 1/100, 1/1000, 1/10 - повишаване на концентрацията на креатинина в кръвта, намаляване на концентрацията на натрий в кръвта.

С външно приложение

Дразнене на кожата под формата на зачервяване, подуване, обриви или сърбеж; с продължителна употреба - системни нежелани реакции.

взаимодействие

Той трябва да избягва едновременното приложение на две или повече НСПВС, поради повишен риск от нежелани реакции. При едновременно използване на ибупрофен намалява възпалителни и антиагрегантния ефект на ацетилсалицилова киселина (може да се увеличи честотата на остра коронарна недостатъчност при пациенти, получаващи както антиагреганти ацетилсалицилова киселина, ниска доза, след започване на ибупрофен). Когато се използва с тромболитични средства (алтеплаза, стрептокиназа, урокиназа) да увеличи риска от кървене. Ибупрофен увеличава ефекта на индиректните антикоагуланти, антиагреганти, фибринолитични лекарства.

Индуктори микрозомален окисление (фенитоин, етанол, барбитурати, рифампицин, фенилбутазон, трициклични антидепресанти) увеличаване на производството на хидроксилирани активни метаболити, увеличава риска от тежки хепатотоксични реакции. Инхибиторите на микрозомалното окисляване намаляват риска от хепатотоксично действие.

Антиацидите и холестираминът намаляват абсорбцията на ибупрофен. Кофеинът увеличава аналгетичния ефект на ибупрофен. Cefamandol, cefoperazone, cefotetan, valproic acid повишават честотата на хипопротромбинемия.

Миелотоксичните лекарства увеличават проявата на хематотоксичност на ибупрофен. Циклоспоринът и златните препарати увеличават ефекта на ибупрофен върху синтеза на PG в бъбреците, което се проявява чрез повишена нефротоксичност. Ибупрофен повишава плазмената концентрация на циклоспорин и вероятността от неговите хепатотоксични ефекти. LS, блокиращи тубулната секреция, намаляват екскрецията и повишават плазмената концентрация на ибупрофен.

Ибупрофен намалява ефекта на антихипертензивни лекарства (включително АСЕ инхибитори и ВРС), натриуретичен и диуретична активност на фуроземид и хидрохлоротиазид, ефективност урикозурични лекарства. Увеличава страничните ефекти на минералкортикоидите, глюкокортикоидите, естрогените, етанола. Укрепва ефекта на пероралните хипогликемични лекарства и инсулина. Повишава концентрацията на дигоксин, литий и метотрексат в кръвта. Ибупрофен може да понижи клирънса на аминогликозиди (с едновременно приложение може да увеличи риска от нефротоксичност и ототоксичност).

Ибупрофен за интравенозно приложение не трябва да се бърка с други лекарства.

свръх доза

симптоми: коремна болка, гадене, повръщане, летаргия, сънливост, депресия, главоболие, шум в ушите, метаболитна ацидоза, кома, остра бъбречна недостатъчност, хипотензия, брадикардия, тахикардия, атриална фибрилация и спиране на дишането.

лечение: стомашна промивка (само по време на първия час след поглъщане), активен въглен (за намаляване на абсорбция), алкална вода, диуреза и симптоматична терапия (KHS корекция кръвно налягане, стомашно-чревно кървене).

Пътища на приложение

Вътре, външно, ректално (деца 3 месеца-2 години), в / в (новородено).

Предпазни мерки за веществото Ибупрофен

Лечението с ибупрофен трябва да се извършва при най-ниската ефективна доза, като минималната възможна кратка продължителност. По време на дългосрочно лечение е необходимо контрол на периферната кръвна картина и функционалното състояние на черния дроб и бъбреците.

Като се има предвид възможността за разработване на NSAID-гастропатия, предписва с повишено внимание при хора в напреднала възраст, с анамнеза за стомашна язва и други стомашно-чревни заболявания, стомашно-чревно кървене, по време на едновременно лечение с глюкокортикоиди, други нестероидни противовъзпалителни средства и за дългосрочна терапия. Когато симптомите показани гастропатия внимателен контрол (включително стопанство езофагогастродуоденоскопия на, анализ на хемоглобин, хематокрит кръв, фекална окултна кръв). За да се предотврати развитието на НСПВС, се препоръчва гастрипатията да се комбинира с препарати на PGE (мизопростол).

Предпазни мерки, предписани на пациенти с нарушена чернодробна и бъбречна функция (задължително редовен мониторинг на билирубин, трансаминази, креатинин, концентриране на способността на бъбреците), хипертония и хронична сърдечна недостатъчност (ежедневен мониторинг на количеството на отделената урина, телесно тегло, кръвно налягане). Ако се наблюдава зрително увреждане, намалете дозата или отменете лекарството.

Не се препоръчва да се пият алкохолни напитки по време на лечението.

Не нанасяйте върху отворена повърхност на раната, повредена кожа; избягвайте да получите крем, гел или мехлем в очите и лигавиците.

Таблетки ибупрофен: инструкции за употреба

структура

описание

Индикации за употреба

Противопоказания

- свръхчувствителност към ибупрофен;

- ерозивни улцеративни лезии на стомашно-чревния тракт във фазата на обостряне;

- "Аспирин" астма и "аспирин" триад;

- хеморагичен диатеза (болест на фон Вилебранд, тромбоцитопенична пурпура, телангиектазия), хипопротромбинемия, хемофилия;

- ексфолиране на аневризма на аортата;

- дефицит на витамин К;

- бременност в III триместър и лактация;

- заболявания на оптичния нерв, скотома, амблиопия, нарушение на цветното зрение;

- Артериална хипертония, сърдечна недостатъчност III-IV етап от NYHA;

- патология на вестибуларния апарат, загуба на слуха;

- тежка бъбречна и чернодробна недостатъчност;

- Детска възраст до 6 години.

Дозиране и администриране

Нанесете вътре, за предпочитане между храненията.

Възрастни назначават 400-600 mg (2-3 таблетки) 3-4 пъти на ден. С ревматоиден артрит - 800 mg (4 таблетки) 3 пъти на ден. При алгодисменоречия от 400 до 600 mg (2-3 таблетки) с интервал от 4 до 6 часа. Максималната еднократна доза е 800 mg (4 таблетки), дневната доза е 2400 mg (12 таблетки).

Деца, предписани в доза от 5 - 10 mg / kg / ден при 3-4 приема. Максималната дневна доза от 20 mg / kg, с ювенилен ревматоиден артрит - до 40 mg / kg. Деца от 6 до 9 години (21-30 кг) за 100 мг (½ таблетки) 4 пъти на ден, максималната дневна доза от 400 мг. Деца от 9 до 12 години (31-41 кг) 200 мг (1 таблетка) 3 пъти дневно, максималната дневна доза от 600 мг. Деца над 12 години (над 41 кг) 200 мг (1 таблетка) 4 пъти дневно, максималната дневна доза - 800 мг.

Като антипиретичен агент при телесна температура над 38.5 ° C (при пациенти с амнезия при спазми при температура над 37.5 ° C). Прилагайте при скорост 5 mg / kg при температура над 39,2 ° C - в доза от 10 mg / kg.

Страничен ефект

От стомашно-чревния тракт: Пептична язва, перфорация или стомашно-чревно кървене. Гадене, повръщане, диария, метеоризъм, запек, диспепсия, коремна болка, мелена, хематемеза, улцерозен стоматит, обостряне на колит и болест на Крон. Много рядко - панкреатит.

От имунната система: Реакции на свръхчувствителност, анафилаксия, астма, задух или бронхоспазъм, обриви от различен тип, сърбеж, уртикария, пурпура, ангиоедем, и по-рядко, ексфолиативен дерматит и булозен.

Отстрани на сърдечно-съдовата система: задръжка на течности, оток, хипертония и прояви на сърдечна недостатъчност.

От страна на кръвта и лимфната система: левкопения, тромбоцитопения, неутропения, агранулоцитоза, апластична анемия и хемолитична анемия.

Отстрани на централната нервна система: безсъние, тревожност, депресия, обърканост, халюцинации, неврит на очите, главоболие, парестезия, замайване, сънливост.

Инфекции и инфестации: ринит и асептичен менингит (особено при пациенти с автоимунни нарушения).

От сетивните органи: зрително увреждане и токсична невропатия на зрителния нерв, увреждане на слуха, тинитус и замаяност.

От хепато-билиарната система: нарушение на черния дроб, чернодробна недостатъчност, хепатит и жълтеница.

От кожата и подкожната тъкан: Синдром на Stevens-Johnson и токсична епидермална некролиза (много редки) и реакции на фоточувствителност.

От страна на бъбреците и пикочните пътища: бъбречна дисфункция и токсична нефропатия, включително интерстициален нефрит, нефротичен синдром и бъбречна недостатъчност

Общи нарушения: общо безпокойство, умора.

При едновременната употреба на други лекарства, преди да приемате ибупрофен, винаги трябва да се консултирате с лекар!

свръх доза

симптоми: коремна болка, гадене, повръщане, виене на свят, объркване, сънливост, депресия, главоболие, хипотония, конвулсии, сърдечни аритмии, респираторна депресия.

лечение: (само в рамките на един час след приложението), активен въглен, алкална напитка, симптоматична и поддържаща терапия (корекция на киселинно-базовото състояние, кръвно налягане).

Взаимодействие с други лекарства

Може да намали ефекта на антихипертензивните лекарства, като ACE инхибитори, бета-блокери и диуретици. Диуретиците могат също да увеличат риска от нефротоксичност.

Може да влоши сърдечната недостатъчност, да усили действието на сърдечните гликозиди. Може да усили действието на антикоагуланти, като варфарин.

Когато се прилага едновременно с ибупрофен, холестирамин може да намали абсорбцията на ибупрофен в стомашно-чревния тракт.

Едновременното приложение с метотрексат, литиеви соли, аминогликозиди води до намаляване на екскрецията им.

Циклоспорин и такролимус повишават риска от нефротоксичност.

Едновременното приложение на ибупрофен ден на простагландин администрация не оказва неблагоприятно влияние върху ефекта на мифепристон или простагландин на узряване на шийката и не намали клиничната ефикасност на аборта на наркотици.

Препоръчително е да се избегне едновременното използване на две или повече нестероидни противовъзпалителни лекарства, включително СОХ-2 инхибитори, тъй като това може да повиши риска от странични ефекти. Едновременното приложение на ибупрофен и аспирин не се препоръчва поради възможното нарастване на странични ефекти, включително повишен риск от стомашно-чревна язва или кървене. Ибупрофен може да инхибира ефектите на ниски дози аспирин върху тромбоцитната агрегация.

При пациенти, приемащи едновременно флуорохинолони, рискът от припадъци може да се увеличи.

Ибупрофен може да увеличи хипогликемичния ефект на препаратите на сулфонилурея.

Повишен риск от стомашно-чревно кървене по време на едновременното приложение на селективни инхибитори на обратното захващане на серотонина, антидепресанти група гинко билоба.

Зидовудин увеличава риска от хематологична токсичност при едновременно приложение.

Едновременната употреба на ибупрофен с вориконазол и флуконазол води до увеличаване на продължителността на ибупрофен с приблизително 80 до 100%. Необходимо е да се намали дозата на ибупрофен при едновременно приложение с вориконазол или флуконазол.

Функции на приложението

Бременност. Употребата на ибупрофен по време на бременност е възможна само при строги медицински показания. Лекарството трябва да се приема в минималната ефективна доза. Употребата на ибупрофен може да повлияе неблагоприятно върху бременността и вътрематочното развитие на плода. Повишен риск от аборт и сърдечни и стомашно-чревни малформации след ибупрофен в ранните стадии на бременността е възможно.

По време на първия и втория триместър на бременността трябва да се избягва ибупрофен, освен в случаи на крайна необходимост. По време на третия триместър на бременността употребата на ибупрофен е противопоказана.

Период на кърмене. Ибупрофен влиза в кърмата, следователно, когато се използва, е необходимо да се осигури прекратяване на кърменето за целия период на лечение.

Лица с патология на кръвната система. При пациенти с нарушения на хемостазата е необходимо внимателно проследяване на лабораторните параметри. При продължителна употреба е показано системно наблюдение на периферната кръв.

Лица с патология на храносмилателния тракт, заболявания на черния дроб, сърдечно-съдова система. Употребата на лекарството е възможно само под строг медицински контрол.

Влияние върху способността за управление на превозни средства и механизми за контрол. По време на периода на приложение е необходимо да се въздържат от всички дейности, изискващи повишено внимание, бърза психическа и двигателна реакция.

По време на периода на лечение употребата на алкохолни напитки не се препоръчва.

Черият и сок от касис, захарният сироп повишават скоростта на абсорбция на ибупрофен.

Таблетки ибупрофен: инструкции за употреба

Таблетки Ибупрофен се отнася до клиничната и фармакологичната група лекарства на нестероидни противовъзпалителни средства. Те имат антипиретичен и аналгетичен ефект и се използват за намаляване на интензивността на съответните симптоми при различни патологични процеси.

Форма на издаване и състав

Таблетки Ибупрофен има светло розов или розов цвят, кръгла, двойно изпъкнала форма и гладка повърхност. Основното активно вещество на лекарството е ибупрофен, съдържанието на което в една таблетка е 200 mg. Също така включва помощни компоненти, които включват:

  • Магнезиев стеарат.
  • Картофено нишесте.
  • Колоиден силициев диоксид.
  • Пчелният восък.
  • Желатинът.
  • Азорубин като багрило.
  • Повидон с ниско молекулно тегло.
  • Натриев хидроксикарбонат.
  • Ванилин.
  • Пшенично брашно.
  • Титанов диоксид.
  • Захароза.

Таблетките се опаковат в плакат от 10 части. Картонената опаковка съдържа 1, 2 или 5 контурни клетъчни опаковки със съответния общ брой таблетки и инструкции за употребата на препарата.

Фармакологично действие

Клинико-фармакологичен ефект ибупрофен таблетки поради намаляват синтез на първични възпалителни медиатори простагландин, който е отговорен за развитието на болка, оток тъкан и треска. Намаляването на концентрацията на простагландини настъпва чрез блокиране на ибупрофен ензима циклооксигеназа (СОХ 1 и 2), която катализира реакцията на арахидонова киселина в простагландини време на развитието на възпалителния отговор.

След като хапчето вътре ибупрофен, активната съставка бързо и почти напълно се абсорбира в системното кръвообращение от лумена на тънките черва. Максималната концентрация в кръвта на ибупрофен достига 2 часа. Тя е почти равномерно разпределена във всички тъкани на тялото. Тя прониква през кръвно-мозъчната бариера в структурата на централната нервна система, а също така може да бъде погълнат в развитието на плода по време на бременност и кърмата по време на кърмене. Ибупрофен се метаболизира в черния дроб преди образуването на неактивни продукти на разпад, които се отделят от организма с урината.

Индикации за употреба

Приемащи таблетки Ибупрофен е показан в присъствието на симптоми на възпалителна реакция при различни патологии, който включва:

  • Възпалителни патология на болка в ставите и гръбначния стълб - артрит от всякакъв произход, включително инфекция, остеоартрит (дегенеративно-дистрофични патология на ставите), болка в гърба (дегенеративно заболяване на гръбначния стълб), автоимунни процеси в ставите.
  • синдром умерена болка от различен произход и локализация - мигрена (пароксизмална главоболие), зъбобол, туберкулоза (болезнена менструация), пост-травматични или следоперативна болка, невралгия (асептична възпаление на периферните нерви), миалгия (мускулна болка).
  • Синдром на треска срещу инфекциозна интоксикация с повишена телесна температура и болки в тялото, включително остра респираторна вирусна инфекция (остра респираторна вирусна инфекция).

Употребата на таблетки ибупрофен не повлиява прогресията на патологичния процес, а използването им предполага симптоматично лечение.

Противопоказания за употреба

Приемащи таблетки Ибупрофен е абсолютно противопоказан при редица патологични и физиологични състояния на тялото, които включват:

  • Свръхчувствителност на ибупрофен, както и всички напречни представители непоносимост фармакологична група нестероидни противовъзпалителни лекарства, които имат непоносимост на всички допълнителни компоненти ибупрофен таблетки.
  • Симптомът който се характеризира с патологично непоносимост към ацетилсалицилова киселина (отнася до нестероидни противовъзпалителни лекарства), развитие, полипоза, носната лигавица и бронхиална астма.
  • Патологията на различни органи на храносмилателния тракт, което включва язвени ерозивни лезии на лигавицата на стомаха или дванадесетопръстника, и се характеризира с малък игрище (ерозивен и улцерозен колит, болест на Крон, стомашна язва или дуоденална язва).
  • Гастроинтестинално кървене по време на пускане на лекарството или прехвърляне в близкото минало.
  • Възстановителен период след аорто-коронарен байпас.
  • Възпалителна патология на червата.
  • Нарушение на системата за коагулация на кръвта с нейната недостатъчност (хемофилия, хеморагична диатеза).
  • Активна патология на печенето (остър период) или тежка недостатъчност на неговата функционална активност.
  • Интракраниални кръвоизливи.
  • Бременност.
  • Възраст на детето под 6 години.

С повишено внимание, лекарството се използва при пациенти в напреднала възраст, хора с умерено изразена сърдечна, чернодробна или бъбречна недостатъчност, жени по време на кърмене. Преди да започнете употребата на таблетки ибупрофен, трябва да сте сигурни, че няма противопоказания.

Дозиране и администриране

Таблетките ибупрофен се приемат вътрешно, без да се дъвчат и пият с достатъчно вода. Средната доза за възрастни и деца е 200 mg (1 таблетка) 3-4 пъти на ден. Според показанията (изразен възпалителен процес със синдром на болката) дозата може да се увеличи до 400 mg (2 таблетки) 3 пъти на ден, а когато е необходим клиничен и терапевтичен ефект, дозата се намалява. Срокът между таблетките не трябва да бъде по-малък от 4 часа. Максималната допустима дневна доза не трябва да надвишава 1200 mg (6 таблетки). Процесът на лечение е средно 5 дни, необходимостта от удължаване се определя от лекаря. За да се намали отрицателният ефект на лекарството върху храносмилателния тракт, таблетките трябва да се приемат след хранене.

Странични ефекти

Прием на хапчета Ибупрофен може да доведе до развитие на нежелани реакции от различни органи и системи, като например:

  • храносмилателната система - гастропатия, предизвикана от действието на нестероидни противовъзпалителни лекарства, които се характеризират с гадене, повръщане периодично, тежест и болка в областта на стомаха (епигастриума област). може също така да развива загуба на апетит, пироза (парене зад гръдната кост, причинена от киселинността на стомашния сок), диария, язви на стомашната лигавица, които могат да се усложнява от стомашно-чревно кървене или перфорация язви (образуване на дупка-), сухота в устната лигавица, афтозен стоматит, улцерация на венците, хепатит (възпаление на черния дроб).
  • Нервна система - главоболие, виене на свят с прекъсвания, безсъние през нощта и сънливост през деня, раздразнителност, депресия (настроение дълъг спад), объркване, халюцинации могат да бъдат по-малко и асептична (неинфекциозни) менингит.
  • Сърдечно-съдова система - тахикардия (повишена сърдечна честота), повишено кръвно налягане (артериална хипертония), сърдечна недостатъчност.
  • Senses - загуба на слуха, шум или шум в ушите, токсично увреждане на зрителния нерв, замъглено зрение, диплопия (двойно виждане), Скотом (място в зрителното поле), сухота, дразнене на конюнктивата на очите, подуване на клепачите.
  • Кръвта и костния мозък - хемолитична или апластична анемия (анемия, свързана с повишена унищожаване или недостатъчно образуването на червени кръвни клетки в костния мозък), тромбоцитопения (намаляване на броя на тромбоцитите за единица обем на кръвта) до тромбоцитопенична пурпура.
  • Отделителната система - развитието на остра бъбречна недостатъчност, алергичен нефрит (бъбречна специфично възпаление), полиурия (увеличен обем урина), цистит (инфекции на пикочния мехур), нефротичен синдром, който е придружен от тежки генерализирани тъкани оток поради значителна загуба на плазмен протеин в урината.
  • Лабораторни параметри - повишаване на нивото на креатинин в кръвта, повишени чернодробни ензими, трансаминази (AST, ALT), което показва увреждане на хепатоцити, увеличаване на продължителността на кръвосъсирването.
  • Алергични реакции - обрив на кожата, което често се развива като уртикария (напомня ужилване), изразени в кожата сърбеж, ангиоедем (изразени мека тъкан подуване на лицето и външните полови органи), анафилактичен шок (маркирани намаляване на системното кръвно налягане и полиорганна недостатъчност ), бронхиална астма (бронхиална реакция със спазмите им и развитие на диспнея). Те също могат да развият тежки алергични реакции на кожата, ексудативна еритема мултиформе (синдром на Стивънс-Джонсън), токсична епидермална некролиза (синдром на Lyell).

Рискът от развитие на нежелани реакции се увеличава при продължителна употреба на таблетки ибупрофен. Появата на всеки от тези симптоми е основа за оттеглянето на лекарството.

Специални инструкции

Преди да започнете да приемате таблетки Ибупрофен, трябва внимателно да прочетете инструкциите за употреба на лекарството. Има няколко специални инструкции, които трябва да обърнете внимание преди да го използвате, а именно:

  • Лечението трябва да се извършва в минималната ефективна доза и малък курс, който не трябва да надвишава 5 дни.
  • В случай на продължителна употреба на таблетки ибупрофен е необходимо периодично лабораторно наблюдение на функционалната активност на черния дроб, бъбреците, коагулацията на кръвта.
  • Не се препоръчва да се споделя с други лекарства от фармакологичната група на нестероидни противовъзпалителни средства.
  • Ако е необходимо да се определи нивото на кетостероидите в кръвта, 48 часа преди теста, лекарството се анулира, тъй като приложението му може да повлияе на надеждността на резултатите.
  • Децата на възраст между 6 и 12 години могат да бъдат прилагани само под наблюдение на лекар.
  • По време на приема на лекарството се препоръчва да се въздържат от дейности, изискващи повишена концентрация на внимание и скорост на психомоторни реакции.

В аптечната мрежа таблетките ибупрофен се дават без рецепта. Ако имате нужда от повече от 5 дни (без клинично значим ефект), въпроси или съмнения, трябва да се консултирате с Вашия лекар.

свръх доза

Значителен излишък от препоръчваната терапевтична доза е съпроводен от коремна болка, гадене, повръщане, депресия, сънливост, главоболие, тинитус, повишен сърдечен ритъм. В този случай се измиват стомаха, червата, чревните сорбенти (активен въглен) и симптоматичната терапия. За днешна дата няма специален антидот.

Аналози на таблетки ибупрофен

Подобно на основната активна съставка и терапевтичния ефект за таблетките ибупрофен е нурофен.

Условия за съхранение

Срокът на годност на таблетките ибупрофен от момента на тяхното производство е 3 години. Те трябва да се съхраняват при температура на въздуха не по-висока от + 25 ° C на място, недостъпно за деца.

Средна цена

Средната цена на 10 таблетки ибупрофен в аптеките в Москва варира между 38-43 рубли.

Може Също Да Харесате

Отстраняване на възпалено гърло за деца и възрастни. Ефективни наркотици и народни средства за възпалено гърло

Дразненето на лигавицата на гърлото е придружено от силна болка. Като правило, този симптом се проявява при вирусни, инфекциозни, настинки, понякога показващи наличие на сериозни заболявания.

Списък на евтините, но ефективни антивирусни лекарства

Вирусите наричат ​​лекарите микроскопични организми, които могат да проникнат в човешките клетки и да причинят смъртта си. За да се предпазят от различни заболявания, причинени от тези патогени, специални антивирусни лекарства помагат.