Ибупрофен - инструкции за работа, оценки, аналози и освобождаване форми (таблетки от 200 мг и 400 мг, 60 мг свещи, гел и мехлеми 5% сироп) препарат за лечение на възпаление и премахване на топлината при възрастни, деца и бременни

В тази статия можете да прочетете инструкциите за употреба на лекарството ибупрофен. Представени са коментари на посетителите на сайта - потребителите на това лекарство, както и становищата на лекарите на специалистите за употребата на ибупрофен в практиката им. Много по-активно да попитам добавяте свои собствени мнения на препарата: помощ или не помага лекарството да се отърве от заболяването, които са били наблюдавани усложнения и странични ефекти, не може да се претендира от производителя в резюмето. Аналози на ибупрофен в присъствието на съществуващи структурни аналози. Използвайте за лечение на възпаление и облекчаване на топлината, както и аналгезия при възрастни, деца, както и по време на бременност и кърмене.

ибупрофен - нестероидно противовъзпалително средство, производно на фенилпропионова киселина. Има противовъзпалителен, аналгетичен и антипиретичен ефект.

Механизмът на действие, свързано с инхибирането на СОХ активност - основният ензим метаболизма на арахидоновата киселина са прекурсори на простагландини, които играят важна роля в патогенезата на възпаление, болка и треска. Аналгетичен ефект се дължи както на периферните (непряко, чрез инхибиране на синтеза на простагландин) и централен механизъм (инхибиране на синтеза на простагландин, причинени в централната и периферна нервна система). Той инхибира тромбоцитната агрегация.

При външно приложение има противовъзпалителен и аналгетичен ефект. Намалява сутрешната скованост, насърчава увеличаване на обема на движенията в ставите.

Фармакокинетика

При поглъщане ибупрофенът се абсорбира почти напълно от храносмилателния тракт. Едновременното приемане на храна забавя скоростта на абсорбция. Метаболизиран в черния дроб (90%). 80% от дозата се екскретира в урината основно под формата на метаболити (70%), 10% - непроменена; 20% се екскретира през червата под формата на метаболити.

свидетелство

  • възпалителни заболявания на ставите и гръбначния стълб (включително ревматоиден артрит, анкилозиращ спондилит, остеоартрит, подагрен артрит);
  • умерена болка на различни етиологии (включително главоболие, мигрена, зъбобол, невралгии, миалгии, постоперативна болка, посттравматична болка, първична algomenorrhea);
  • фебрилен синдром с "настинки" и инфекциозни заболявания;
  • е предназначен за симптоматична терапия, намалявайки болката и възпалението по време на употреба, прогресията на заболяването не е засегната.

Форми на освобождаване

Таблетки, покрити с 200 mg и 400 mg.

Свещи за ректална употреба за деца 60 mg.

Гел за външна употреба 5%.

Маз за външна употреба 5%.

Сироп или суспензия за перорално приложение.

Таблетки ефервесцентен ибупрофен - Hemofarm.

Инструкции за употреба и дозировка

Ибупрофенът се предписва на възрастни и деца над 12 години вътре в таблетки от 200 mg 3-4 пъти на ден. За да се постигне бърз терапевтичен ефект, дозата може да се увеличи до 400 mg (2 таблетки) 3 пъти на ден. Когато се постигне терапевтичен ефект, дневната доза на лекарството се редуцира до 600-800 mg. Вземете сутрин дозата преди хранене, пийте с достатъчно количество вода (за по-бързо усвояване на лекарството). Останалите дози се приемат през целия ден след хранене.

Максималната дневна доза е 1200 mg (не приемайте повече от 6 таблетки за 24 часа). Повтарящата се доза не трябва да се приема повече от 4 часа. Продължителността на употребата на наркотици без консултация с лекар е не повече от 5 дни.

Да не се използва при деца под 12-годишна възраст без консултация с лекар.

Деца от 6 до 12 години: 1 таблетка не повече от 4 пъти на ден; лекарството може да се използва само в случай на телесно тегло на детето над 20 кг. Интервалът между вземането на таблетките е не по-малък от 6 часа (дневната доза не е по-голяма от 30 mg / kg).

Нанесете външно за 2-3 седмици.

Максималният дневен прием за възрастни с орално или ректално приложение е 2,4 г.

Страничен ефект

  • НСПВС гастропатия (коремна болка, гадене, повръщане, киселини в стомаха, загуба на апетит, диария, подуване на корема, запек, рядко - язви на стомашно-чревната лигавица, които в някои случаи са усложнени чрез перфорация и хеморагия);
  • дразнене или сухота на устната лигавица;
  • болка в устата;
  • улцерация на лигавицата;
  • задух;
  • бронхоспазъм;
  • Загуба на слуха: загуба на слуха, звънене или тинитус;
  • зрително увреждане: токсично увреждане на оптичния нерв, замъглено зрение или двойно виждане
  • сухота и дразнене на очите;
  • едем на конюнктивата и клепачите (алергичен генезис);
  • главоболие;
  • виене на свят;
  • безсъние;
  • тревожност;
  • нервност и раздразнителност;
  • психомоторна възбуда;
  • сънливост;
  • депресия;
  • объркване на съзнанието;
  • халюцинации;
  • сърдечна недостатъчност;
  • тахикардия;
  • повишено кръвно налягане;
  • алергичен нефрит;
  • кожен обрив (обикновено еритематозен или уртикария);
  • сърбеж;
  • ангиоедем;
  • анафилактоидни реакции;
  • анафилактичен шок;
  • треска;
  • алергичен ринит;
  • анемия (включително хемолитична, апластична);
  • тромбоцитопения и тромбоцитопенична пурпура;
  • агранулоцитоза;
  • левкопения;
  • повишено изпотяване.
  • време на кървене (може да се увеличи);
  • серумна концентрация на глюкоза (може да се понижи);
  • клирънс на креатинина (може да се понижи);
  • хематокрит или хемоглобин (може да се понижи);
  • серумна концентрация на креатинина (може да се увеличи);
  • активността на "чернодробните" трансаминази (може да се увеличи).

Противопоказания

  • свръхчувствителност към някоя от съставките, които съставляват лекарството. Свръхчувствителност към ацетилсалицилова киселина или други НСПВС, вкл. анамнестични данни за атака на бронхиална обструкция, ринит, копривна треска след приемане на ацетилсалицилова киселина или други НСПВС; пълен или непълн синдром на непоносимост към ацетилсалициловата киселина (риносинузит, уртикария, полипи на назалната мукоза, бронхиална астма);
  • ерозивен и язвени заболявания на органите на стомашно-чревния тракт в острата фаза (включително стомашна язва и дуоденална язва, болест на Crohn, язвен колит);
  • възпалително заболяване на червата;
  • хемофилия и други нарушения на кръвосъсирването (включително хипокоагулация), хеморагична диатеза;
  • период след аортокоронарното маневриране;
  • стомашно-чревно кървене и вътречерепен кръвоизлив;
  • тежко чернодробно увреждане или активно чернодробно заболяване;
  • прогресивно бъбречно заболяване;
  • значителна бъбречна недостатъчност с креатининов клирънс по-малък от 30 ml / min, потвърдена хиперкалиемия;
  • бременност;
  • Детска възраст до 6 години.

Приложение по време на бременност и лактация

Противопоказно при бременност. Прилагайте внимателно в периода на кърмене.

Специални инструкции

Лекарството трябва да се лекува при най-ниската ефективна доза, минималната възможна кратка продължителност. По време на дългосрочно лечение е необходимо контрол на периферната кръвна картина и функционалното състояние на черния дроб и бъбреците. При появата на симптоми на гастропатия се показват внимателно наблюдение, включващо езофаггастодуденоцескопия, общ кръвен тест (определяне на хемоглобина) и анализ на изпражненията за латентна кръв.

Ако е необходимо да се определят 17-кетостероидите, лекарството трябва да бъде преустановено 48 часа преди теста.

Пациентите трябва да се въздържат от всички дейности, които изискват повишено внимание, бързи умствени и двигателни реакции. По време на периода на лечение, етанолът (алкохолът) не се препоръчва.

Лекарствени взаимодействия

Не се препоръчва едновременното приемане на ибупрофен с аспирин и други нестероидни противовъзпалителни средства. При едновременното приложение на ибупрофен намалява възпалителни и антитромбоцитна ефект на ацетилсалицилова киселина (може да се увеличи честотата на остра коронарна недостатъчност при пациенти, получаващи антиагреганти като ниска доза ацетилсалицилова киселина, след като започне като ибупрофен). В назначаването на антикоагулантна и тромболитични средства (алтеплаза, стрептокиназа, урокиназа) да увеличи риска от кървене. Едновременното приемане на инхибитори на обратното захващане на серотонина (циталопрам, флуоксетин, пароксетин, сертралин) увеличава риска от развитие на сериозно гастроинтестинално кървене.

Cefamandole, tsefaperazon, цефотетан, валпроева киселина, пликамицин, увеличаване на честотата хипопротромбинемия. Циклоспорина и златни препарати засилване на ефекта на ибупрофен на синтеза на простагландин в бъбреците, което се проявява с повишена нефротоксичност. Ибупрофен повишава плазмената концентрация на циклоспорин и вероятността от неговите хепатотоксични ефекти. Лекарства, които блокират тубулна секреция, намаляване на отделянето и увеличават плазмената концентрация на ибупрофен. Индуктори микрозомален окисление (фенитоин, етанол (алкохол), барбитурати, рифампицин, фенилбутазон, трициклични антидепресанти) увеличаване на производството на хидроксилирани активни метаболити, увеличава риска от тежка интоксикация. Инхибитори на микрозомален окисляване - намаляване на риска от хепатотоксичност. Намалява хипотензивно вазодилататор активност, натриуретичен и диуретична активност в фуроземид и хидрохлоротиазид. Намалява ефективността на урикозурични лекарства, увеличава ефектите на антикоагуланти, антитромбоцитни агенти, фибринолитични агенти (увеличават риска от нарушения в кръвосъсирването), подобрява улцерогенен действие с кървене mineralokortikosteroidov, кортикостероиди, колхицин, естрогени, етанол (алкохол). Засилва ефекта на орални хипогликемични медикаменти и инсулин, сулфонилурейни производни. Антиацидите и холестираминът намаляват абсорбцията. Увеличава концентрацията в кръвта на дигоксин, литиеви препарати, метотрексат. Кофеинът увеличава аналгетичния ефект.

Аналози на лекарството Ибупрофен

Структурни аналози за активното вещество:

  • Адвил;
  • изкуство рок;
  • Bonifen;
  • Бруфен;
  • Brufen retard;
  • Бурана;
  • De-блок;
  • Детски мотрин;
  • дълг;
  • Ibuprom;
  • Ибупром Макс;
  • Ибурум Спринт капачки;
  • Ибупрофен ланахер;
  • Ибупрофен Nycomed;
  • Ибупрофен-Verte;
  • Ибупрофен-Хемофарм;
  • Ibusan;
  • Ибутоп гел;
  • Ibufen;
  • Ipren;
  • MIG 200;
  • MIG 400;
  • Nurofen;
  • Nurofen за деца;
  • Период на нурофен;
  • Nurofen UltraKap;
  • Нурофен форт;
  • Nurofen Express;
  • Pede;
  • Solpafleks;
  • Faspik.

Таблетки ибупрофен: инструкции за употреба

Таблетки Ибупрофен се отнася до клиничната и фармакологичната група лекарства на нестероидни противовъзпалителни средства. Те имат антипиретичен и аналгетичен ефект и се използват за намаляване на интензивността на съответните симптоми при различни патологични процеси.

Форма на издаване и състав

Таблетки Ибупрофен има светло розов или розов цвят, кръгла, двойно изпъкнала форма и гладка повърхност. Основното активно вещество на лекарството е ибупрофен, съдържанието на което в една таблетка е 200 mg. Също така включва помощни компоненти, които включват:

  • Магнезиев стеарат.
  • Картофено нишесте.
  • Колоиден силициев диоксид.
  • Пчелният восък.
  • Желатинът.
  • Азорубин като багрило.
  • Повидон с ниско молекулно тегло.
  • Натриев хидроксикарбонат.
  • Ванилин.
  • Пшенично брашно.
  • Титанов диоксид.
  • Захароза.

Таблетките се опаковат в плакат от 10 части. Картонената опаковка съдържа 1, 2 или 5 контурни клетъчни опаковки със съответния общ брой таблетки и инструкции за употребата на препарата.

Фармакологично действие

Клинико-фармакологичен ефект ибупрофен таблетки поради намаляват синтез на първични възпалителни медиатори простагландин, който е отговорен за развитието на болка, оток тъкан и треска. Намаляването на концентрацията на простагландини настъпва чрез блокиране на ибупрофен ензима циклооксигеназа (СОХ 1 и 2), която катализира реакцията на арахидонова киселина в простагландини време на развитието на възпалителния отговор.

След като хапчето вътре ибупрофен, активната съставка бързо и почти напълно се абсорбира в системното кръвообращение от лумена на тънките черва. Максималната концентрация в кръвта на ибупрофен достига 2 часа. Тя е почти равномерно разпределена във всички тъкани на тялото. Тя прониква през кръвно-мозъчната бариера в структурата на централната нервна система, а също така може да бъде погълнат в развитието на плода по време на бременност и кърмата по време на кърмене. Ибупрофен се метаболизира в черния дроб преди образуването на неактивни продукти на разпад, които се отделят от организма с урината.

Индикации за употреба

Приемащи таблетки Ибупрофен е показан в присъствието на симптоми на възпалителна реакция при различни патологии, който включва:

  • Възпалителни патология на болка в ставите и гръбначния стълб - артрит от всякакъв произход, включително инфекция, остеоартрит (дегенеративно-дистрофични патология на ставите), болка в гърба (дегенеративно заболяване на гръбначния стълб), автоимунни процеси в ставите.
  • синдром умерена болка от различен произход и локализация - мигрена (пароксизмална главоболие), зъбобол, туберкулоза (болезнена менструация), пост-травматични или следоперативна болка, невралгия (асептична възпаление на периферните нерви), миалгия (мускулна болка).
  • Синдром на треска срещу инфекциозна интоксикация с повишена телесна температура и болки в тялото, включително остра респираторна вирусна инфекция (остра респираторна вирусна инфекция).

Употребата на таблетки ибупрофен не повлиява прогресията на патологичния процес, а използването им предполага симптоматично лечение.

Противопоказания за употреба

Приемащи таблетки Ибупрофен е абсолютно противопоказан при редица патологични и физиологични състояния на тялото, които включват:

  • Свръхчувствителност на ибупрофен, както и всички напречни представители непоносимост фармакологична група нестероидни противовъзпалителни лекарства, които имат непоносимост на всички допълнителни компоненти ибупрофен таблетки.
  • Симптомът който се характеризира с патологично непоносимост към ацетилсалицилова киселина (отнася до нестероидни противовъзпалителни лекарства), развитие, полипоза, носната лигавица и бронхиална астма.
  • Патологията на различни органи на храносмилателния тракт, което включва язвени ерозивни лезии на лигавицата на стомаха или дванадесетопръстника, и се характеризира с малък игрище (ерозивен и улцерозен колит, болест на Крон, стомашна язва или дуоденална язва).
  • Гастроинтестинално кървене по време на пускане на лекарството или прехвърляне в близкото минало.
  • Възстановителен период след аорто-коронарен байпас.
  • Възпалителна патология на червата.
  • Нарушение на системата за коагулация на кръвта с нейната недостатъчност (хемофилия, хеморагична диатеза).
  • Активна патология на печенето (остър период) или тежка недостатъчност на неговата функционална активност.
  • Интракраниални кръвоизливи.
  • Бременност.
  • Възраст на детето под 6 години.

С повишено внимание, лекарството се използва при пациенти в напреднала възраст, хора с умерено изразена сърдечна, чернодробна или бъбречна недостатъчност, жени по време на кърмене. Преди да започнете употребата на таблетки ибупрофен, трябва да сте сигурни, че няма противопоказания.

Дозиране и администриране

Таблетките ибупрофен се приемат вътрешно, без да се дъвчат и пият с достатъчно вода. Средната доза за възрастни и деца е 200 mg (1 таблетка) 3-4 пъти на ден. Според показанията (изразен възпалителен процес със синдром на болката) дозата може да се увеличи до 400 mg (2 таблетки) 3 пъти на ден, а когато е необходим клиничен и терапевтичен ефект, дозата се намалява. Срокът между таблетките не трябва да бъде по-малък от 4 часа. Максималната допустима дневна доза не трябва да надвишава 1200 mg (6 таблетки). Процесът на лечение е средно 5 дни, необходимостта от удължаване се определя от лекаря. За да се намали отрицателният ефект на лекарството върху храносмилателния тракт, таблетките трябва да се приемат след хранене.

Странични ефекти

Прием на хапчета Ибупрофен може да доведе до развитие на нежелани реакции от различни органи и системи, като например:

  • храносмилателната система - гастропатия, предизвикана от действието на нестероидни противовъзпалителни лекарства, които се характеризират с гадене, повръщане периодично, тежест и болка в областта на стомаха (епигастриума област). може също така да развива загуба на апетит, пироза (парене зад гръдната кост, причинена от киселинността на стомашния сок), диария, язви на стомашната лигавица, които могат да се усложнява от стомашно-чревно кървене или перфорация язви (образуване на дупка-), сухота в устната лигавица, афтозен стоматит, улцерация на венците, хепатит (възпаление на черния дроб).
  • Нервна система - главоболие, виене на свят с прекъсвания, безсъние през нощта и сънливост през деня, раздразнителност, депресия (настроение дълъг спад), объркване, халюцинации могат да бъдат по-малко и асептична (неинфекциозни) менингит.
  • Сърдечно-съдова система - тахикардия (повишена сърдечна честота), повишено кръвно налягане (артериална хипертония), сърдечна недостатъчност.
  • Senses - загуба на слуха, шум или шум в ушите, токсично увреждане на зрителния нерв, замъглено зрение, диплопия (двойно виждане), Скотом (място в зрителното поле), сухота, дразнене на конюнктивата на очите, подуване на клепачите.
  • Кръвта и костния мозък - хемолитична или апластична анемия (анемия, свързана с повишена унищожаване или недостатъчно образуването на червени кръвни клетки в костния мозък), тромбоцитопения (намаляване на броя на тромбоцитите за единица обем на кръвта) до тромбоцитопенична пурпура.
  • Отделителната система - развитието на остра бъбречна недостатъчност, алергичен нефрит (бъбречна специфично възпаление), полиурия (увеличен обем урина), цистит (инфекции на пикочния мехур), нефротичен синдром, който е придружен от тежки генерализирани тъкани оток поради значителна загуба на плазмен протеин в урината.
  • Лабораторни параметри - повишаване на нивото на креатинин в кръвта, повишени чернодробни ензими, трансаминази (AST, ALT), което показва увреждане на хепатоцити, увеличаване на продължителността на кръвосъсирването.
  • Алергични реакции - обрив на кожата, което често се развива като уртикария (напомня ужилване), изразени в кожата сърбеж, ангиоедем (изразени мека тъкан подуване на лицето и външните полови органи), анафилактичен шок (маркирани намаляване на системното кръвно налягане и полиорганна недостатъчност ), бронхиална астма (бронхиална реакция със спазмите им и развитие на диспнея). Те също могат да развият тежки алергични реакции на кожата, ексудативна еритема мултиформе (синдром на Стивънс-Джонсън), токсична епидермална некролиза (синдром на Lyell).

Рискът от развитие на нежелани реакции се увеличава при продължителна употреба на таблетки ибупрофен. Появата на всеки от тези симптоми е основа за оттеглянето на лекарството.

Специални инструкции

Преди да започнете да приемате таблетки Ибупрофен, трябва внимателно да прочетете инструкциите за употреба на лекарството. Има няколко специални инструкции, които трябва да обърнете внимание преди да го използвате, а именно:

  • Лечението трябва да се извършва в минималната ефективна доза и малък курс, който не трябва да надвишава 5 дни.
  • В случай на продължителна употреба на таблетки ибупрофен е необходимо периодично лабораторно наблюдение на функционалната активност на черния дроб, бъбреците, коагулацията на кръвта.
  • Не се препоръчва да се споделя с други лекарства от фармакологичната група на нестероидни противовъзпалителни средства.
  • Ако е необходимо да се определи нивото на кетостероидите в кръвта, 48 часа преди теста, лекарството се анулира, тъй като приложението му може да повлияе на надеждността на резултатите.
  • Децата на възраст между 6 и 12 години могат да бъдат прилагани само под наблюдение на лекар.
  • По време на приема на лекарството се препоръчва да се въздържат от дейности, изискващи повишена концентрация на внимание и скорост на психомоторни реакции.

В аптечната мрежа таблетките ибупрофен се дават без рецепта. Ако имате нужда от повече от 5 дни (без клинично значим ефект), въпроси или съмнения, трябва да се консултирате с Вашия лекар.

свръх доза

Значителен излишък от препоръчваната терапевтична доза е съпроводен от коремна болка, гадене, повръщане, депресия, сънливост, главоболие, тинитус, повишен сърдечен ритъм. В този случай се измиват стомаха, червата, чревните сорбенти (активен въглен) и симптоматичната терапия. За днешна дата няма специален антидот.

Аналози на таблетки ибупрофен

Подобно на основната активна съставка и терапевтичния ефект за таблетките ибупрофен е нурофен.

Условия за съхранение

Срокът на годност на таблетките ибупрофен от момента на тяхното производство е 3 години. Те трябва да се съхраняват при температура на въздуха не по-висока от + 25 ° C на място, недостъпно за деца.

Средна цена

Средната цена на 10 таблетки ибупрофен в аптеките в Москва варира между 38-43 рубли.

ибупрофен

Описанието е актуално 30.07.2015

  • Латино име: Ибупрофен
  • ATX код: M01AE01
  • Активна съставка: Ибупрофен (ибупрофен)
  • производител: OAO Borisov ZMP, PAO Витамини, ZAO Фармацевтична фирма Darnitsa (Украйна), Hemofarm (Сърбия), RUE Belmedpreparaty (Република Беларус)

структура

Съставът на ибупрофен във формата свещичка включва 60 mg активно вещество, твърда мазнина.

структура таблетки: ибупрофен (200 или 500 mg), картофено нишесте, магнезиев стеарат, аерозил, ванилин, пчелен восък, хранителен желатин, азорубин. магнезиев хидроксикарбонат, пшенично брашно, повидон с ниско молекулно тегло, захароза, титанов диоксид.

В мехлем и гел активното вещество се съдържа в концентрация 50 mg / g, в суспензия - при концентрация 20 mg / ml.

Помощни съставки на гела: ибупрофен (50 mg / g), етанол, пропиленгликол, dimexide, карбомер 940, триетаноламин, нероли масло и лавандула, метил парахидроксибензоат, пречистена вода.

Спомагателни компоненти на мехлема: диметилсулфоксид, макрогол 400 и 1500.

Форма на издаване

  • мехлем Ибупрофен 5% (25 g);
  • Ибупрофен таблетки 200 и 400 mg;
  • гел Ибупрофен 5% (20 и 50 g);
  • свещи ибупрофен 60 mg;
  • Детски ибупрофен под формата на перорална суспензия (20 mg / ml 100 ml).

ATX код за суспензия, ректални супозитории, таблетки - M01AE01, за външна терапия (мехлем и гел) - M02AA13.

Фармакологично действие

Противовъзпалително, антипиретично, аналгетично.

Фармакодинамика и фармакокинетика

Ефектите на лекарството се дължат на потискането на Pg биосинтезата чрез инхибиране на COX ензима.

Потискане на агрегацията тромбоцитите. Не засяга протеините, които участват в кръвосъсирването. Няколко увеличават времето на кървене.

При външно приложение пациентът има намаляване на болката в ставите в покой и в движение; намаляване на сутрешната скованост, подуване и подпухване на ставите, повишена гъвкавост и обем на движенията на ставите.

Когато се приема перорално, той е добър (80%) абсорбира в храносмилателния тракт. Едновременното приемане с храна забавя абсорбцията, но не оказва влияние върху неговия обем. ТСмах - 2-4 часа.

Хипотермичен ефект се развива 1 час след приема. T1 / 2 - от 2 до 4 часа. Свързване с плазмени протеини - 90-99%.

В съединителната кухина прониква бавно, се задържа в синовиалната тъкан, в която се натрупва в по-голяма концентрация, отколкото в плазмата.

Постигането на противовъзпалителен ефект изисква от няколко дни до две седмици системна употреба на лекарството.

Биологичната активност е свързана със S-енантиомера.

След абсорбцията, фармакологично неактивната R-форма (около 60%) бавно се трансформира в S-форма. Продуктите от метаболизма се екскретират главно чрез бъбреците и частично с жлъчката. В чиста форма не се екскретира повече от 1% ибупрофен.

Веществото не се открива в майчиното мляко. Пълната екскреция се извършва в рамките на 24 часа.

Индикации за употреба

Ибупрофен - какво е това?

Ибупрофенът е ненаркотичен аналгетик, който принадлежи към групата на НСПВС. има изразена противовъзпалителна активност.

Тези свойства правят възможно прилагането на лекарството с топлина и болка (с ниска и средна интензивност), ревматична полимиалгия, възпалителни дегенеративни заболявания ОПР.

Ибупрофенът се включва от СЗО в списъка с най-важните.

От какво ибупрофен в таблетки?

Таблетките се предписват за:

  • възпалителни заболявания на гръбначния стълб и ставите (анкилозиращ спондилит, страдащ от подагра и ревматоиден артрит, остеоартрит и т.н.);
  • умерена болка с различна етиология (наркотикът помага при болката с менструация, при зъбобол, с главоболие, с мигрена атака, миалгия, невралгия, пост-травматична и постоперативна болка и т.н.);
  • треска на фона на инфекциозни или "студени" заболявания.

Ибупрофен: от какви са тези хапчета?

Трябва да се има предвид, че таблетките (както и други лекарствени форми) са предназначени за симптоматична терапия, намаляване на интензивността на болката и спиране на възпалението, лекарството не влияе върху прогресията на патологията.

Показания за употреба на гел и мехлем

Гел и мехлем с ибупрофен са ефективни при възпалителни дегенеративни заболявания на опорно-двигателния апарат:

  • псориатичен, страдащ от подагра и ревматоиден артрит;
  • хомеопарен периартрит;
  • остеоартрит;
  • корен синдром с остеохондроза;
  • Болестта на Бехтерев;
  • бурсит;
  • ишиас;
  • лумбаго;
  • радикулит;
  • миалгия;
  • теносиновит;
  • тендинит;
  • влошена подагра;
  • травма, която не засяга целостта на меките тъкани (разкъсване / изкълчване, изтласкване, натъртване, посттравматичен оток и т.н.).

Индикации за употреба на супозитории и сироп

Сироп и свещи Ибупрофен са лекарствени форми, които са разработени специално за използване в педиатричната практика. Те се възлагат на деца за:

  • намаляване на температурата приТОРС, детските инфекции, грипи други, придружени от хипертермия инфекциозни и възпалителни заболявания;
  • понижаване на температурата по време на реакциите след ваксинацията;
  • намаляване на интензивността на лека / умерено тежка болка (лечението може да се приложи от зъбобол и главоболие, болка в ушите или гърлото, увреждане на сухожилията, невралгия и т.н.).

Супозиториите са предназначени за деца от 3 до 24 месеца, сиропът ибупрофен се използва за лечение на деца от 3 месеца до 12 години.

Защо е използван ибупрофен под формата на инжекционен разтвор?

Инжекциите се използват за лечение на UPU при недоносени новородени.

Противопоказания

  • пълна или частична комбинация от симптоми триада на Фернандо-Видал (включително при анамнезата);
  • наличност ерозии и язви в храносмилателния канал;
  • нарушение хемостаза;
  • активен стомашно / чревно кървене;
  • тежка чернодробна недостатъчност;
  • прогресивна бъбречна патология;
  • бъбречна недостатъчност при които Clcr не надвишава 30 ml / min;
  • след CABG (аортокоронарен шунт);
  • хронични възпалителни процеси в червата;
  • потвърди хиперкалиемия;
  • Трето тримесечие на бременността;
  • свръхчувствителност.

В педиатрията се използват суспензии и супозитории от 3 месеца, таблетки - на възраст от 6 години.

Трябва да се внимава, когато се предписва ибупрофен за:

  • цироза на черния дроб, което е сложно портална хипертония;
  • гастрит;
  • колит;
  • ентерит;
  • стомашна язва / 12-дебелото черво в анамнезата;
  • нефротичен синдром;
  • отказ от сърдечна, бъбречна или чернодробна функция;
  • CHD;
  • артериална хипертония;
  • цереброваскуларни заболявания;
  • дис- или хиперлипидемия;
  • заболявания на периферните артерии;
  • присъствието на Инфекция с Helicobacter pylori;
  • тежки соматични патологии;
  • кръвни заболявания с неизвестна етиология.

Също така, с повишено внимание, лекарството се предписва на хора, страдащи от алкохолизъм, дългосрочни НСПВС, приемащи перорални GCS, SSRIs, антиагреганти и антикоагуланти, през първите 26-27 седмици от бременността, кърмещи жени.

Децата до една година от употребата на наркотика трябва да се дават само по съвет на педиатър.

Странични ефекти

Следните нежелани реакции са изброени в анотацията за орални и ректални добавки:

  • НСПВС гастро-, сухота, дразнене и / или улцерация на устната лигавица, болка в устата, панкреатит, афтозен стоматит;
  • хепатит;
  • бронхоспазъм, задух;
  • шум / звънене в ушите, загуба на слуха;
  • разширяване или загуба на яснота на визуални изображения, дразнене и сухота в очите, токсични негативни зрителни нерви, скотоми, оток на клепачите, оток на конюнктивата;
  • нервност, главоболие, безпокойство, объркване, безсъние / сънливост, замаяност, умствена и двигателна ажитация, халюцинации, депресия, асептичен менингит (рядко и предимно при пациенти с автоимунни заболявания);
  • намаляване на контрактилитета на сърдечния мускул, увеличаване на кръвното налягане, тахикардия;
    остра бъбречна недостатъчност,полиурия, нефротичен синдром, алергичен нефрит, цистит;
  • реакции на свръхчувствителност;
  • анемия, trombotsito- и левкопения, Болестта на Верлоф, агранулоцитоза;
  • повишено изпотяване.

Вероятността за зрително увреждане, развитието на стомашно-чревно / чревно кървене и улцерация на стените на храносмилателния канал се увеличава при продължително приложение на високи дози ибупрофен.

Лекарството влияе върху лабораторните резултати, а именно:

  • увеличава времето на кървене;
  • намалява серумната концентрация на глюкозата, Clcr, хематокрита и нивото хемоглобин;
  • увеличава активността чернодробна трансаминаза;
  • увеличава концентрацията креатинин в кръвния серум.

Странични ефекти от локално приложение под формата на гел / мехлем:

  • усещане за изтръпване / парене;
  • хиперемия на кожата.

При продължителна употреба на външна терапия могат да се развият системни ефекти, присъщи на всички НСПВС.

Инструкции за употреба Ибупрофен

Таблетки Ибупрофен: инструкции за употреба

Оптималната доза за деца над 12 години и възрастни е 3-4 таблетки 200 mg. За постигане на желания ефект, дозата може да бъде увеличена до 1,2 g / ден. (трябва да се разделят на 3 дози).

Когато се постигне необходимия терапевтичен ефект, дневната доза трябва да се намали до 3-4 таблетки 200 mg на ден.

Първата доза се приема сутрин преди хранене, с достатъчно количество течност (това ще позволи на лекарството да се абсорбира по-бързо в храносмилателния тракт). По-късно таблетките се приемат след хранене.

Най-високата единична доза е 400 mg (2 таблетки 200 mg), дневно - 1,2 g (не повече от 6 таблетки 200 mg в продължение на 24 часа). Не се препоръчва повторната доза да се приема по-рано от 4 часа. Без медицинска консултация лекарството трябва да се приема не повече от 5 последователни дни. Също така, е необходим съвет от специалист в случаите, в които хапчетата се използват за лечение на дете на възраст под 12 години.

Дете на възраст 6-12 години може да се дава до 4 пъти дневно за 1 таблетка. Задължително условие е теглото повече от 20 кг. Между приема на таблетките трябва да се поддържа интервал от най-малко 6 часа. Най-високата доза за тази група пациенти е 30 mg / kg / ден.

Разликите в начина на приемане на лекарства от различни производители (например ибупрофен-Белмед, ибупрофен-хемофарм или ибупрофен-дарница) не са такива.

Инструкции за свещи

Супозиториите се прилагат ректално.

При болка и треска, лекарството трябва да се дозира, като се съсредоточава върху възрастта и теглото на детето. Единичната доза варира от 5 до 10 mg / kg. Множество приложения - 3-4 r / ден. Най-високата доза е 30 mg / kg / ден.

Инструкциите за употреба за деца показват, че при пациенти с телесно тегло от 5,5 до 8 kg (3-9 месеца) трябва да се прилагат 60 mg (1 супозитория) на всеки 6-8 часа, но не повече от 3 супозитории ден. Най-високата доза при пациенти с телесно тегло от 8 до 12,5 kg (9-24 месеца) - 240 mg / ден. (4 супозитории по 60 mg всяка).

За облекчаване на треска, която е следствие от имунизацията, деца под 12-месечна възраст. трябва да се въведе 1 супозитория 60 mg и, ако е необходимо, още един след 6 часа.

Като а антипирептичен Ибупрофен свещи за деца могат да се прилагат не повече от 3 дни. договор и качество аналгетик - не повече от 5 дни. в ред.

Ако треската продължава след това, консултирайте се с лекар.

Гел Ибупрофен: инструкции за употреба

Възрастни и деца на възраст над 12 години трябва да бъдат изцедени лента от гел с дължина 4-10 см и леко да се търкат лекарството, докато се абсорбира напълно в областта на прожекцията на болката.

Повторете процедурата не по-рано от 4 часа. В рамките на един ден ибупрофен се прилага не повече от 4 пъти. Дозата зависи от необятността на болезнената зона и варира от 50 до 125 mg.

За деца от 6 до 12 години една единична доза е равна на обема на лентата с дължина на гела от 2 до 4 см. Можете да приложите наркотика не повече от 3 r / ден.

Лечението продължава от 2 до 3 седмици.

Ибупрофен маз: инструкции за употреба

Мазът се прилага външно по същия начин като гела. Лекарството се прилага на болезнено място 3 или 4 г. / ден. в рамките на 2-3 седмици. Единична доза е равна на обема на лентата от гел с дължина от 5 до 10 cm.

Как да приема Педиатричен Ибупрофен (суспензия)?

Суспендирането за деца е 3 г. / Ден. в доза от 5-10 mg / kg.

Децата до една година от наркотиците могат да се дават само според указанията на педиатър. Най-високата доза за кърмачета е 10 ml / ден. (2.5 ml на всеки 4 rd / ден).

Сироп за деца от година до 12 години дава 3 r / ден. в доза от 5 до 15 ml.

Ако болката и треската при дете 3-6 месеца са резултат от ваксинация, 5-7,6 kg телесно тегло трябва да се дава 2 r / ден. 2,5 ml от суспензията. След първата доза лекарството се повтаря не по-рано от 6 часа по-късно.

Инструкции за разтвора Ибупрофен за деца

Инжекциите на ибупрофен се прилагат изключително при недоносени деца патологиите на сърцето (по - специално, с непокрит тръбопровод за Botallo).

Лечението се извършва в отдела за интензивно лечение и под наблюдението на неонаталог. Ибупрофен IV се прилага 3 пъти на интервали от 24 часа. Дозирането се избира в зависимост от теглото на детето.

Първата доза е 10, а втората - 5 mg / kg.

Лекарството се излива бавно (за 15 минути), за предпочитане неразредено. Ако е необходимо, обемът, който трябва да се въведе, се коригира с 0.9% разтвор на NaCl (или 5% глюкоза). Останалият неизползван разтвор се изхвърля.

При определяне на обема на приложения разтвор се взема предвид общият дневен обем на определената течност.

Ако след като детето получи 1 или 2 дози, той развива ясен олигурия или анурия, следващата доза се прилага само след нормална употреба диуреза.

Ако на затрудненията е отворен и 24 часа след въвеждането на последната доза или се възобновява, е възможно да се предпише втори курс, който също се състои от 3 дози от лекарството. Ако и в този случай затварянето на канала не може да бъде постигнато, детето може да се нуждае от хирургично лечение.

свръх доза

  • коремна болка;
  • летаргия;
  • гадене / повръщане;
  • шум в ушите;
  • сънливост;
  • главоболие;
  • депресия;
  • метаболитна ацидоза;
  • кома;
  • пренапрежение;
  • брадикардия;
  • хипотония;
  • предсърдно мъждене;
  • спиране на дишането.

Лечение: извършване на стомашна промивка (целесъобразно в рамките на 1 час след приемане на лекарството), назначаване enterosorbents, принудителна диуреза, обилна алкална напитка, симптоматична терапия, чиято цел е корекция на стомашно и чревно кървене, кръвно налягане, KChR и др.

взаимодействие

Препаратите, които индуцират микрозомалното окисляване, увеличават производството на хидроксилирани активни метаболитни продукти и по този начин увеличават риска от сериозни хепатотоксични реакции. Лекарствата, които инхибират микрозомалното окисление, напротив, го намаляват.

Ибупрофенът намалява натриевата и диуретичната активност хидрохлоротиазид и фуроземид, ефикасност антихипертензивен и урикосурови лекарства (включително АСЕ инхибитори и BCCI), антитромбоцитна и противовъзпалителни ефектие ASA.

Потенциал за действие антитромбоцитни средства, индиректни антикоагуланти, фибринолитични агенти, инсулин и орални форми на хипогликемични лекарства, улцерогенно действие с кървене GCS и ISS.

Абсорбцията на лекарството се редуцира в комбинация с kolestiraminom и антиациди. подсилване аналгетичен ефект помага кофеин. В комбинация с тромболитици и антикоагуланти увеличава риска от кървене.

tsefotetan, цефтазидим, Tsefamandol, plikamitsin и валпроена киселина увеличаване на честотата на дефицита протромбиновото (коагулиращ фактор) в кръвта.

Миелотоксични лекарства допринесе за укрепване на gematotoksichnosti Ибупрофен. Подготовка на Au и циклоспорин увеличават ефекта на лекарството върху синтеза на Pg в бъбреците, в резултат на което той се увеличава нефротоксичност. На свой ред ибупрофен повишава концентрацията циклоспорин в кръвната плазма и нейната hepatotoxity.

Блокирането на лекарства за тубулна секреция повишава концентрацията на ибупрофен в кръвната плазма и намалява екскрецията.

Условия за продажба

Рецептата на латински за таблетки:

Rp.: Tab. Ибупрофен 0,2 №30.
D.S. 1 раздел. 3 r / d.

Условия за съхранение

Съхранявайте при температури до 25 градуса по Целзий.

Дата на изтичане на срока

Таблетките и суспензията са подходящи за употреба до 3 години след датата на освобождаване, гел, мехлем и супозитории - в продължение на 2 години.

Специални инструкции

при тежката патология на мускулно-скелетната система Препоръчително е да се комбинира външната терапия с пероралните форми на НСПВС.

По време на прилагането на ибупрофен е необходимо да се проследяват промените в бъбречната / чернодробната функция и картината на периферната кръв.

Когато има признаци НСПВС гастро- пациентът се нуждае от кръвен тест с брой на хематокрита и Hb, очен кръвен тест на фекалиите, езофагогастродуоденоскопия. За да се предотврати развитието гастро- Комбинирайте употребата на ибупрофен с приема на PgE препарати.

Ако е необходимо да се определи 17-CS, лекарството се анулира 48 часа преди теста.

Лицата, приемащи ибупрофен, трябва да се въздържат от всякаква дейност, която изисква висока концентрация на внимание и скорост на психически / двигателни реакции.

Трябва да се помни, че това средство за намаляване на вероятността от развитие на нежелани реакции от храносмилателната система трябва да се използва в минималната ефективна доза и възможно най-кратък курс.

Аналози на ибупрофен

Синоними (аналози на ибупрофен със същото активно вещество): Ибупрофен-Хемофарм, Nurofen, MIG 400, Ibuprom, Faspik, Solpafleks, Адвил.

Генеричните лекарствени форми за външна терапия са лекарства Dolgit, Ibalgin, Nurofen, Ибупрофен-Verte.

Ибупрофен или Нурофен - кое е по-добре?

Nurofen Лекарството е базирано на ибупрофен. Това означава, че наркотиците са генерични лекарства. Те се отличават един от друг от производителя, цената и състава на спомагателните компоненти.

Съвместимост с алкохола

Алкохолът е противопоказан по време на лечение с ибупрофен.

Ибупрофен по време на бременност и лактация

Ибупрофенът е наркотикът на избор за болка и топлина по време на бременност, защото в този период от време за женското тяло е по-безопасен от повечето други аналгетици и антипиретици.

В първите 2 тримесечия на бременността не оказва неблагоприятно влияние върху развитието на плода, не предизвиква кървене (за разлика от аспирин) и не създава опасност от спонтанен аборт.

Ибупрофен е противопоказан през последния триместър на бременността.

Първо, лекарството потиска свиването на мускулатурата на матката. На второ място, използването му може да доведе до затваряне Botallov канал и развитие белодробна хипертония детето. Трето, лекарството има свойството да блокира хормоните, отговорни за генеричния процес.

Ибупрофен по време на кърменето не влияе върху качеството и секрецията на млякото, така че може да се използва за лечение на кърмещи жени.

Отзиви за ибупрофен

Намерете лоши отзиви за ибупрофен в таблетки, свещи или сироп, може би не. Лекарството се счита за ефективно и достатъчно безопасно средство.

Неговите предимства са:

  • възможността да се използва за лечение на бременни жени и деца на всяка възраст;
  • голям брой лекарствени форми (това ви позволява правилно да изберете минималната ефективна доза);
  • ниска цена;
  • бърз ефект.

Като минус в прегледите обикновено се споменават наличието на противопоказания и рискът от развитие на странични ефекти, присъщи на НСПВС.

Коментарите на лекарите относно мехлема / гела показват, че в случай на постоперативни и пост-травматични болки, както и тези, причинени от тежка хипотермия, лекарствата, съдържащи НСПВС, са най-бързи и най-ефективни.

Въпреки това, употребата им трябва да бъде кратка и да не надвишава препоръчваната доза.

Цената на ибупрофен

Цената на ибупрофен в таблетките е 17-85 рубли. Колко са таблетките, зависи от тяхното количество в опаковката и от ценовата политика на производителя. Сироп може да бъде закупен за 60-95 рубли. Цената на ибупрофен маз е от 32 рубли, цената на гел ибупрофен е от 60 рубли. Свещите за деца струват средно 65 рубли (опаковка номер 10).

Средната цена на таблетки ибупрофен в Харков, Киев и други градове на Украйна е 16 UAH, суспендирането е 70 UAH, за мехлем и гел цената варира от 16 до 35 UAH.

ибупрофен

◊ Филмирани таблетки розов цвят, биконкаве; На напречното сечение се виждат два слоя.

10 бр. - опаковки клетъчни планиметрични (2) - опаковки от картон.
10 бр. - опаковки клетъчни планиметрични (5) - опаковки от картон.
10 бр. - опаковки клетъчни планиметрични (10) - опаковки от картон.
50 бр. - банки от тъмно стъкло (1) - опаковки от картон.

◊ Филмирани таблетки розов цвят, биконкаве; На напречното сечение се виждат два слоя.

10 бр. - опаковки клетъчни планиметрични (2) - опаковки от картон.
10 бр. - опаковки клетъчни планиметрични (5) - опаковки от картон.
10 бр. - опаковки клетъчни планиметрични (10) - опаковки от картон.
50 бр. - полимерни кутии (1) - опаковки от картон.

НСПВС. Има противовъзпалителен, антипиретичен и аналгетичен ефект. Подтиска противовъзпалителните фактори, намалява агрегацията на тромбоцитите. Той инхибира циклооксигеназа тип 1 и 2, дава метаболизма на арахидоновата киселина, намалява количеството на простагландини в здрава тъкан и възпаление инхибира ексудативна и пролиферативни фази на възпаление. Намалява чувствителността на болката в центъра на възпалението. Това причинява отслабване или изчезване на синдрома на болката, вкл. с болка в ставите в покой и по време на движение, намаляване на сутрешната скованост и подуване на ставите, допринася за увеличаване на обема на движенията.
Антипиретичният ефект се дължи на намаляване на възбудимостта на терморегулаторните центрове на диенцефалона

Ибупрофенът бързо и почти напълно се абсорбира от храносмилателния тракт, неговия Смакс в плазмата се постигат 1-2 часа след поглъщането, в синовиалната течност - след 3 часа се свързва с плазмените протеини с 99%.

Бавно прониква в кухината на съединението, престава в синовиалната тъкан, създавайки в нея по-големи концентрации, отколкото в плазмата.

Метаболизмът на ибупрофен се проявява главно в черния дроб. T1/2 от плазмата е 2-3 часа и се екскретира чрез бъбреците под формата на метаболити (в непроменена форма, не повече от 1% се екскретира), в по-малка степен - с жлъчка. Ибупрофен се екскретира напълно в рамките на 24 часа.

- напрежение и мигренозно главоболие;

- ставни, мускулни болки,

- болка в гърба, талията, ишиас;

- болка при увреждане на сухожилията;

- фебрилни условия за настинки, грип;

- ревматоиден артрит, остеоартроза.

НСПВС са предназначени за симптоматична терапия, намалявайки болката и възпалението по време на употреба и прогресията на заболяването не се повлиява.

- ерозивни и улцеративни промени в лигавицата на стомаха или дванадесетопръстника, активно гастроинтестинално кървене;

- възпалителна болест на червата в острата фаза, вкл. улцерозен колит;

- анамнестични данни отговарят бронхиална, ринит, уртикария, след получаване на аспирин или други нестероидни противовъзпалителни средства (пълно или частично синдром непоносимост на ацетилсалицилова киселина - риносинузит, уртикария, полипи, носната лигавица, бронхиална астма);

- чернодробно увреждане или активно чернодробно заболяване

- бъбречна недостатъчност (QC по-малко от 30 ml / min), прогресиращо бъбречно заболяване;

- хемофилия и други нарушения на кръвосъсирването (включително хипокоагулация), хеморагична диатеза;

- в периода след аорто-коронарен байпас;

- бременност (III триместър);

- възраст на детето: до 6 години и от 6 до 12 години (с телесно тегло по-малко от 20 kg) - за таблетки 200 mg; до 12 години - за таблетки 400 mg;

- свръхчувствителност към някоя от съставките, които съставляват лекарството.

C вНИМАНИЕ: възраст, конгестивна сърдечна недостатъчност, мозъчно-съдови заболявания, хипертония, коронарна сърдечна болест, дислипидемия / хиперлипидемия, захарен диабет, периферно артериално заболяване, нефротичен синдром, СС-малко от 30-60 мл / мин, хипербилирубинемия, стомашна язва и дуоденална язва ( история), наличието на инфекции с Helicobacter Pylori, гастрит, ентерит, колит, продължителната употреба на НСПВС, кръвни заболявания с неизвестна етиология (левкопения и анемия), бременност (I-II) термин, лактация, за Uren, честа употреба на алкохол (алкохол), тежки соматични заболявания, съпътстваща терапия следните лекарства: антикоагуланти (например варфарин), антитромбоцитни средства (например аспирин, клопидогрел), перорални кортикостероиди (например, преднизон), селективен инхибитор на обратното захващане на серотонина (например, циталопрам, флуоксетин, пароксетин, сертралин).

Възрастни, възрастни и деца над 12-годишна възраст: в таблетки от 200 mg 3-4 пъти на ден; в таблетки от 400 mg 2-3 пъти дневно. Дневната доза е 1200 mg (не приемайте повече от 6 таблетки от 200 mg (или 3 таблетки от 400 mg) в продължение на 24 часа.

Таблетките трябва да се поглъщат чрез измиване с вода, за предпочитане по време на или след хранене. Не вземайте повече от 4 часа.

Не надхвърляйте посочената доза!

Процесът на лечение без консултация с лекар не трябва да надвишава 5 дни.

Ако симптомите продължават, консултирайте се с лекар.

Да не се използва при деца под 12-годишна възраст без консултация с лекар.

Деца от 6 до 12 години (с телесно тегло над 20 кг): 1 таблетка 200 mg не повече от 4 пъти дневно. Интервалът между вземането на таблетките е най-малко 6 часа.

При препоръчваните дози лекарството обикновено не предизвиква странични ефекти.

От храносмилателната система: НСПВС - гастропатия (коремна болка, гадене, повръщане, киселини, намален апетит), диария, метеоризъм, запек; язвата на стомашно-чревната лигавица, която в някои случаи е сложна
перфорация и кървене; дразнене или сухота на устната лигавица, болка в устата, улцерация на лигавицата на венците, афтозен стоматит, панкреатит, хепатит.

От дихателната система: задух, бронхоспазъм.

От сетивните органи: Загуба на слуха: загуба на слуха, звънене или тинитус; зрително увреждане: токсично увреждане на оптичния нерв, замъглено зрение, скотома, сухота и дразнене на очите, оток на конюнктивата и клепачите (алергичен генезис).

От централната и периферната нервна система: главоболие, световъртеж, безсъние, тревожност, нервност и раздразнителност, възбуда, сънливост, депресия, обърканост, халюцинации, асептичен менингит (обикновено при пациенти с автоимунни заболявания).

От сърдечно-съдовата система: сърдечна недостатъчност, тахикардия, повишено кръвно налягане.

От пикочната система: остра бъбречна недостатъчност, алергичен нефрит, нефротичен синдром (оток), полиурия, цистит.

Алергични реакции: кожен обрив (обикновено еритематозен или уртикария), сърбеж, ангиоедем, анафилактоидни реакции, анафилактичен шок, бронхоспазъм или диспнея, треска, еритема мултиформе (включително синдром на Стивънс-Джонсън), токсична епидермална некролиза (синдром на Lyell), еозинофилия, алергичен ринит.

От хематопоезата: анемия (включително хемолитична, апластична), тромбоцитопения и тромбоцитопенична пурпура, агранулоцитоза и левкопения.

Други: повишено изпотяване.

От лабораторните показатели: Време на кървене (може да се увеличи), концентрацията на глюкоза в серума (може да бъде намален), креатининов клирънс (може да намали), хематокрит или хемоглобин (може да намали), серумна концентрация на креатинин (може да се увеличи), активността на чернодробни трансаминази (може да бъде увеличена).

симптоми: коремна болка, гадене, повръщане, летаргия, сънливост, депресия, главоболие, шум в ушите, метаболитна ацидоза, кома, остра бъбречна недостатъчност, намалено кръвно налягане, брадикардия, тахикардия, атриална фибрилация, спиране на дишането.

лечение: стомашна промивка (само един час след приложението), активен въглен, алкална вода, диуреза, симптоматична терапия (корекция на алкално-киселинното равновесие, кръвно налягане).

При терапевтични дози ибупрофен не влиза в смислени взаимодействия с широко използвани лекарства.

Индуктори микрозомални окислителни ензими в черния дроб (фенитоин, етанол, барбитурати, flumetsinol, рифампицин, фенилбутазон, трициклични антидепресанти) увеличаване на производството на хидроксилирани активни метаболити, увеличава риска от тежка интоксикация. Инхибитори на микрозомалното окисляване - намаляват риска от токсично действие на хепатит.

Намалява хипотензивната активност на вазодилататорите и натриуретичния ефект на фуроземид и хидрохлоротиазид.

Намалява ефективността на урикосуричните лекарства.

Укрепва ефекта на индиректните антикоагуланти, антитромбоцитни средства, фибринолитици (което увеличава риска от кървене).

Увеличава страничните ефекти на минералкортикостероидите, глюкокортикостероидите (повишава риска от гастроинтестинално кървене), естрогените, етанола; усилва хипогликемичния ефект на производните на сулфонилурея.

Антиацидите и холестираминът намаляват абсорбцията на ибупрофен.

Повишава концентрацията на дигоксин, литий и метотрексат в кръвта.

Едновременното приложение на други НСПВС увеличава честотата на нежеланите реакции.

Кофеинът увеличава аналгетичния (анестетичен) ефект.

При едновременното приложение на ибупрофен намалява възпалителни и антитромбоцитна ефект на ацетилсалицилова киселина (може да се увеличи честотата на остра коронарна недостатъчност при пациенти, получаващи антиагреганти като ниска доза ацетилсалицилова киселина, след като започне като ибупрофен).

Cefamandol, cefoperazone, cefotetan, valproic acid, plikamycin увеличават честотата на хипопротромбинемията при едновременно приложение.

Миелотоксичните лекарства увеличават проявата на хематотоксичност на лекарството.

Циклоспорина и златни препарати засилване на ефекта на ибупрофен на синтеза на простагландин в бъбреците, което се проявява с повишена нефротоксичност. Ибупрофен повишава плазмената концентрация на циклоспорин и вероятността от неговите хепатотоксични ефекти.

Лекарства, които блокират тубулна секреция, намаляване на отделянето и увеличават плазмената концентрация на ибупрофен.

При продължителна употреба е необходимо контрол на периферната кръвна картина и функционалното състояние на черния дроб и бъбреците.

За да се намали рискът от развитие на нежелани реакции от стомашно-чревния тракт, трябва да се използва най-ниската ефективна доза. При появата на симптоми на гастропатия се показват внимателно проследяване, включващо езофаггастодуденоцескопия, кръвен тест с определяне на хемоглобина и хематокрит и анализ на изпражненията за латентна кръв.

Ако е необходимо да се определят 17-кетостероидите, лекарството трябва да бъде преустановено 48 часа преди теста.

По време на лечението човек трябва да се въздържа от пиене на алкохол и дейности, които изискват повишена концентрация на внимание и скорост на психомоторни реакции.

Може Също Да Харесате

Списък на таблетите по температура

Нормалните стойности на температурата на човешкия организъм варират от 35 до 37 ° С. Всичко по-високо от горната фигура е хипертермия или треска.В зависимост от тежестта на, тя може да бъде нисък клас (37 - 37,9S), фебрилно (38 - 38,9S) pireticheskoy (39 - 40,9S) и giperpireticheskoy - над 41С.

Антивирусни средства за бързо действие

Студената може да изпревари всеки от нас, когато е напълно неприемливо да се разболее. Когато искаш да бъдеш толкова концентриран и изпълнен с енергия, колкото можеш, изведнъж започва да тече от носа ти, за да задушиш гърлото си.